Maitintojas, kurį prarijo jo gerumas

Vytas — maisto davėjas, kurį prarydo savo pačio gėris

Vytas grįžo namo pavargęs, kaip visada. Pastūmėjo virtuvės duris — ir sustojo lyg įbestas: motina buvo apsiverkus ašaromis.

— Mam, kas tau? Kas nutiko? — susirūpinęs paklausė jis.

Atsakymo nebuvo. Tik tyla ir nuleistos akys.

Iš už kampo pasirodė senelė.

— O aš tau sakiau, Laima, sakiau, kuo visa tai baigsis! — priekaištingai mėtė ji dukters pusėn.

Vytui tada buvo keturiolika. Tą vakarą jis subrendo. Jo tėtis išėjo — pas kitą, pas tą, kuri buvo „linksma ir ant bangos“. Paliko tris: Laimą, Vytą ir mažytę Liepą. Nei pinigų, nei išlaikymo. Tik šešėlį prie slenksčio.

Senelė atsikraustė kitą dieną ir ėmė vadovauti šeimos gyvenimo orkestrui. Motina verkė, senelė peikėsi, Vytas stengėsi netrukdyti. Jis anksti suprato: vaikystė — prabanga, kurios sau leisti negalėjo.

Iš pradžių dirbo kepykloje — teta Onutė gailėjosi lieso berniuko su suaugusio žmogaus akimis. Davė šiltos arbatos, bandelės, truputį pinigų. Nuo to prasidėjo Vyto kelias — iš vaikystės į išgyvenimą.

Jis mokėsi, dirbo, papildomai užsidirbdavo. Į kariuomenę nepaimtas — padėjo Onutės ryšiai. Ji tapo beveik šeimos nare: nešemuodavo, negailėdavo, bet gerbdavo. Už jėgą, už tiesumą, už tylų kantrybę.

Dvidešimt ketverių Vytas tapo vyru. Tikru. Liepa užaugo — jai Vytas buvo ir brolis, ir tėvas. Senelė, anksčiau griežta iki rėkimo, dabar jam paduodavo geriausius patiekalus.

Jis sutiko meilę. Vedė. Įsileido į hipoteką. Nupirko žmonai mašiną. Padėjo seseriai. Motiną su senelė pasisavinęs — kaip kitaip? Juk jis „vyras namie“.

Gimė vaikai. Vienas, paskui kitas. Žmona sėdėjo namie. Vytas dirbo. Be poilsio, be atostogų. Pinigų trūko — ėmė papildomus darbus. Vasara — šeimai į Palangą. Motinai — į sanatoriją. Seseriai — vestuvėms. Vaidainėms — drabužius. Vytas — ant ribos.

Kai senelė mirė, jis net nespėjo paverkti. Reikėjo vežti motiną pas gydytoją. Žmona buvo pavargusi, niūri. Bet Vytas tempė. Visus. Be skundų.

O vieną dieną… jis nusipirko sau gitarą. Vaikystės svajonę. Sugrįžo namo. Žmona nurunkštelėjo:

— Nenašlė. Kam tau to reikia?

Sūnus pareikalavo pinigų. Kelionei. Vytas paklausė:

— Kiek tau metų?

— Dvidešimt vieneri.

— Tai gal jau laikas pats užsidirbti?

— Aš mokausi…

— Aš irgi mokiausi. Ir dirbau nuo keturiolikos!

Durys užsitrenkė. Vytas išėjo. Išsinuomavo butą dienai. Parašė prašymą atostogoms. Gulėjo ir… pirmą kartą gyvenime išsimiegojo.

Jis nusprendė — nuo šiol gyvens. Pats. Bent truputį. Bent pabandys.

Paskambino žmonai:

— Varom į atostogas? Kur nori. Ar į Hoverlą, ar į Islandiją.

— Kam?

— Tiesiog pabūti. Kartu. Kaip žmonės.

— Ne. Neturiu laiko.

— Tada atsisveikink.

O namuose prasidėjo. „Vytas — nieksas“, „paliko“, „aš jam visą gyvenimą atidaviau“. Draugai kratė galvomis. „Kaip taip, Vytai…“

O Vytas? Jis stovėjo Hoverlo viršūnėje ir kvėpavo. Pirmą kartą tikrai. Gal ir nieksas. O gal… tiesiog žmogus, kuris kartą išdrįso gyventi sau.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × three =

Maitintojas, kurį prarijo jo gerumas