Po gimdymo uošvė mane apsupo tokia rūpesčių audra, kad aš nesusilaikiau nuo ašarų – o mano mama net nepaskambino.
Yra tokia posakį: „Ko akys nemato, to širdis neprašo“. Pastaruoju metu vis dažniau šią frazę prisiminu po pokalbių su savo motina. Atrodo, kad ji pamiršo – ji turi ne tik sūnų, bet ir dukrą. Kaip kitaip paaiškinti jos abejingumą?
Po mokyklos išvykau iš gimtosios kaimo, nes nemaciau ten savo ateities. Norėjosi ištrūkti, kažko išsikapstyti didžiajame mieste. Stoti į universitetą, įgyti profesiją, susikurti savo gyvenimą. Čia sutikau ir savo vyrą, susituokėme, o šiek tiek vėliau gimė mūsų vaikas. Ir jei ne uošvių pagalba, būtų mums buvę labai sunku.
Vyro tėvai padėjo su pradiniu įnašu už būstą. Net dvejus metus gyvenome pas juos, kad sutaupytume savo namams. Buvo ne lengva, bet išsikapstėme. Uošvė man tapo artima žmone, daug ko išmokė, parėmė. Tačiau aš svajojau apie savo kampelį. Ne dėl to, kad jų nemėgau – tiesiog norėjau, kad mūsų šeima turėtų savo erdvę.
O mano mama… Ji beveik neegzistavo mano gyvenime. Reti skambučiai, ir tai dažniausiai – pasiskųsti ant gyvenimo ar papasakoti naują istoriją apie mano brolį. Per visą pokalbį ji niekada neklausdavo, kaip sekasi man. Tačiau žinojau visas jo pažymis, kokius džinsus dėvi ir kaip per vasarą išaugo. Tai tapo norma dar nuo studijų laikų. Ji niekada nesidomėjo, kaip man sekėsi egzaminai, bet visuomet gyrėsi brolio penketukais kūno kultūroje.
Aš pripratau. Bet kai mes su vyru pagaliau nusipirkome būstą ir pasiėmėme paskolą, paskambinau jai pasidalinti džiaugsmu. Ir ką? Ji beveik neklausė. Jai buvo svarbesnis įvykis – brolis tuokiasi!
„Įsivaizduok, tokia miela mergina! Tėtos Irenos dukra, neprisimeni? Po mėnesio vestuvės! Tiek daug reikia padaryti!“
Ji džiaugsmingai trankėsi apie salės nuomą, suknelės pasirinkimą, svečių sąrašą… Prisiminiau, kaip prieš mano vestuves sakė, kad šventė – pinigų švaistymas. Galų gale ji net neatvažiavo, pareiškus, kad susirgo. Man vis dar atrodo, kad tiesiog nenorėjo.
Broliui tada buvo devyniolika, jo nuotakai – aštuoniolika. Iš kur jiems pinigų vestuvėms? Matyt, mama ir uošvės susimokėjo. O mum su vyru buvo pasakyta: „Na, ir jūs atvažiuokit, jei pavyks“. Mės neatvažiavom. Darbo buvo daug, ir, tiesą sakant, nenorėjosi. Su broliu visada buvom santykiai atšiaurūs, o tada dar ir įsižeidžiau ant mamos.
Praėjo pusmetis. Mama vėl paskambino. Ne pasiteirauti, kaip mums sekasi, o pranešti naujieną: jie nupirko broliui ir jo žmonai butą šalia savo namų.
„Kam ten paskola? Pardavėmo senelės butą, uošvės irgi padėjo, viską sudėjom – ir nupirkom!“
Senelės butas… Mama visuomet sakydavo, kad paliks jį sau – pensijos metu nuomosis. Kai aš su vaiku ir vyru gyvenau nuomojamame bute, jai neateidavo į galvą net pasiūlyti tos vietos. Mums tada neatskrido nei cento. O čia – dovanos, rūpestis, pagalba.
Bet skaudžiausias smūgis ištiko, kai pastojau. Bijojau siaubingai. Norėjosi, kad šalia būtų mama. Bent truputį, bent pradžioje. Pats pasiūliau sumokėti kelionę – tik kad ji atvažiuotų. Bet ji negalėjo. Pasakė, kad anūkė (brolio dukrelė) susirgusi, ir ji liko su ja. O juk užtaBet tuo tarpu mano uošvė buvo šalia, suteikdama tą šilumą ir pagalbą, kurios taip ilgai troškau iš savo motinos.