Manęs vardis Gintė, ir gyvenu Vilniuje su savo vyru Martynu. Mūsų istorija prasidėjo prieš dvylika metų, kai atvykau į šį miestą studijuoti universitete. Baigusi mokslus, susiradau darbu, o netrukus likimas suvedė mane su Martynu. Susitikinėjome apie metus, o paskui susituokėme.
Pirmuosius santuokos metus gyvenome jo tėvų namuose, taupydami kiekvieną centą, kad sutaupytume nuosavam būstui. Galėjome nusipirkti jaukų dviejų kambarių butą, nors ir su paskola, kurią todėl teks mokėti dar ilgai. Bet vis dėlto – tai buvo mūsų namai, mūsų mažytė tvirtovė.
Atrodytų, svajonė išsipildė – gyvenk ir džiaukis. Tačiau kartu su savo butu ant mūsų galvų nunuotėjo nelauktų svečių antplūdis. Giminės – kas galėjo abėjoti! – viena po kitos ėmė atvažiuoti į Vilnių „aplankyti“ ir „pažiūrėti miesto“. Bet, žinoma, niekam neužteko noro mokėti už viešbutį, juk pas mus gi „dviejetas“, vadinasi, visiems vietos yra…
Šią vasarą, po daugelio metų be tikros atostai̇gų, mums su vyru pagaliau pavyko sutarti dėl bendro požemio į pietus. Seniai svajojome apie jūrą. Nusipirkome bilietus birželio 15, o širdžia pradėjau rūpintis rengimu – lagučiai, bilietai, planai.
O tada birželio 10 man paskambino mano pusbrolė Audronė. Tokia linksma:
„Gintė, mes čia susitarėm – birželio 20 atvažiuojam pas tave! Aš, vyras ir sūnus! Duris atversi?“
Akimirkai sustingau, o paskui ramiai paaiškinau:
„Audrė, mes su Martynu išvykstam prie jūros. Namąs nebūsime.“
Jos atsakymas, švelkiai tariant, buvo netikėtas:
„Kokia dar jūra?! Atšauk bilietus! Mes gi beveik metus nemątėme! Giminės svarbiau!“
Aš atsidusau ir tvirtai atsakiau:
„Ne. Mes išvykstam poilsiui, kaip ir planavome. Bilietai nupirkti, lagaminai surūšyti. Net jei tau, Audrė, atostogų neatšauksiu.“
Pusbrolė padėjo ragelį. Aš tiesiog gūpčiau pečiais ir grižau prie rengimo. Skridome birželio 15, kaip ir planavome. Saulė, paplūdimys, laimė.
O birželio 20 vakare paskambino telefonas. Audronės numeris. Automatiškai pakėliau ragelį – ir išgirdau šauksmus:
„Gintė! Kur jūs čia vaikščiojat?! Mes stovime prie tavo durų, varom, o jūsų nėra! Tai neįmanoma!“
Aš tyliai atsakiau:
„Mes prie jūros, Audrė. Aš tave įspėjau.“
„Maniau, juokauji! Kad atkalbėtum mus!“
„Ne, kalbėjau rimtai.“
„Ir ką dabar mums daryti?!“
„Pasinuomokit viešbutį. Arba grižkit namo.“
„Mes neturim pinigų viešbučiui!“
„Tada sprendžia patys. Jūs suaugę žmonės. Aš savo dalį padariau – įspėjau.“
Ir pokalbis baigėsi – Audronė vėl padėjo ragelį. Nuo tada ji man nebekvietė.
Vėliau sužinojau, kad pusbrolė paspėjo išplatinti visai giminaičių ratui „siaubingą naujieną“: sakė, esu tokia nedėkui̇ ir beširdė, palikau giminę be stogo virš galvos! O skaudžiausia – beveik visi giminaičiai paremė ją. Jie mano, kad elgiausi blogai, kad turėjau „kaip nors susitvarkyti“ dėl svečių.
Aš laikausi savo: kuo čia kalta? Ar todėl, kad po daugelio metų sunkaus darbo norėjau pailsėti su vyru prie jūros? Ar todėl, kad įspėjau iš ankūsto, kad būsiu išvykusi?
Audronė turėjo visą informaciją, laiką planuoti, galimybę keisti nuotaikas. O pinigai viešbučiui – tai jau jos asmeninė problema, o ne mano pareiga.
Ir žinot, ką supratau po šio įvykio? Kartais giminės negerbia tavo ribų. Jie tikisi, kad tu visada paaukosi savo poreikiams dėl jų patogumo. O jei neauTai jau nebepriklauso nuo jų, nes aš pasirinkau save.