„Svajonėmis įleisti, bet pavogę visas viltis: kaip pensininkė tapo sukčių auka“

Yra dalykų, kurių net patyrusiam žmogui sunku suprasti. Kodėl vieni su amžiumi tampa išmintingesni, o kiti – tik drąsvesni? Kodėl gerumas kai kuriems žmonėms sukelia ne dėkingumą, o norą pasinaudoti? Ši istorija – ne išgalvota, o kartinga tiesa. Mano vasarnamio kaimynės, Aldonos Juozapaitienės, gyvenimo istorija. Senyvos amžiaus moters, turinčios širdį gera, bet, kaip paaiškėjo, pernelyg naivią.

Gyvena ji viena, privačiame name Kauno priemiestyje. Namas senas, bet jaukus, tvarkingas. Šalia – sutvarkyta dviejų aukštų pastogė, kurią ji nuomodavo. Iki pandemijos turėjo nuolatinius nuomininkus: studentus, darbininkus, žmones, ieškančius laikinos globos. O pastaruosius metus pastogė dažniausiai stovėjo tuščia, kartais kas nors apsistodavo mėnesiui ar dviem.

Kartą paskambino man džiugiu balsu:

„Ona, nebesiųsk nieko, jau radau nuomininkų! Jauna šeimyna, mandagūs, atvažiavo iš rajono. Sakosi persikėlę į miestą, ieško darbo, neturi nei pinigų, nei maisto, bet žada, kai įsikurs, viską atsiskaityti.“

Aš susirūpinau. Kažkas šiame pasakojime mane neramino, bet liepiau sau nesikišti. Paburčiau pečiais ir palikau bėdą likimo valiai. Tačiau po savaitės Aldona Juozapaitienė vėl paskambino – ir verkdama.

Paaiškėjo, kad tų dviejų jai „patarė“ kaimynė – sakė, geri žmonės, būsto ieško. Atvažiavo su kuprinėmis, sakė, likusius daiktus parsiveš brolis iš kaimo. Kol kas – nei maisto, nei patalynės, nei indų, net puodelio neturi. Aldona Juozapaitienė jiems pasigailėjo. Priėmė. Dovanojo visko: ir antklodžių, ir lėkščių, ir puodų, net tris „Džiugo“ konservų skardinės iš lentynos išnešiojo – „pirmaisiais laikais“.

Jie pažadėjo, kad po savaitės atvažiuos brolis, atsiveš daiktus ir pinigus, o jie abu jau beveik susirado darbą – žmona maisto parduotuvėje, vyras statybose. Visa skambėjo įtikinamai, net pernelyg.

Po kelių dienų „žmona“ pasakojo, kad pradėjo stažuotis parduotuvėje, kad viskas gerai ir po poros dienų gaus pirmąją algą. O „vyras“ išvažiavo „į kaimą pas brolį“ parsivežti daiktų.

Praėjo savaitė. Ne vyro, ne žmonos. Telefonai neveikia. Aldona Juozapaitienė iš pradžių nerimavo, skambino kasdien, galvojo – gal nutiko nelaimė. Tačiau trečią dieną ją apšvietė karčia mintis: ją apgavo. Tiesiog apvyliojo pirštu.

Tie du žmonės savaitę gyveno jos pastogėje, valgė jos maistą, naudojosi jos daiktais, šildėsi jos elektrą – ir dingo. Iš esmės, tai buvo gerai suplanuotas ir išdirbtas apgavystės scenarijus. Žmonės ieško vienišų senelių, pasinaudoja jų gailestingumu ir per savaitę gauna maksimumą – nemokamai.

Labiausiai Aldonai Juozapaitienei buvo gėda ne dėl prarasto maisto ir daiktų, o dėl savo patikėjimo. Dėl to, kad būdama 73 metų ji vis dar nemokėjo atskirti, kas yra nuoširdumas, o kas – melas. Jai smogė į pačią skaudžiausią vietą – į žmogiškumą. Ji tikrai tikėjo, kad padeda, kad daro gera darbą, o gavo – tylą ir tuščius puodus.

O dabar pasakykite man: ar tik „blogi nuomotojai“ svajoja nukirsti tris odas nuo nuomininkų? Ar gal vis dėlto yra ir kita pusė – tie, kurie nuo pat pradžių ateina sukčiauti? Kurie sąmoningai ieško senyvo amžiaus, vienišų, minkštų, gerų – ir lengvai pasinaudoja jų silpnybe.

Aldonos Juozapaitienės istorija – tai priminimas. Mums visiems. Kad geras darbas neturėtų būti aklas. Kad pasitikėjimas nereiškia naivumo. Ir kad net pačios širdingiausios širdys turi mokėti pasakyti „ne“. Ypač tiems, kurie ateina su tuščiomis rankomis ir saldžiais žodžiais.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 + 1 =

„Svajonėmis įleisti, bet pavogę visas viltis: kaip pensininkė tapo sukčių auka“