Paskambino į duris. Atvėriau – slenksny stovėjo verkiančia uošvė: pasirodė, meilužė juos apiplėšė iki paskutinio cento.
Prieš penkiolika metų susituokėme su Vytautu. Tada jo motina man aiškiai pasakė: draugės mes niekada nebūsime. Aš tai priėmiau. Susituokėme, bet vaikų Dievas mums ilgai nedavė. Dešimt metų laukimo, vilčių ir maldų… Ir vis dėlto likimas mus apdovanojo: pirmiausia gimė sūnus, o netrukus – ir duktė.
Mūsų gyvenimas klostėsi gana gerai. Vytautas padarė puikią karjerą: jis tapo didelės įmonės direktoriumi. Aš galėjau visiškai atsidėti vaikams, išeiti motinystės atostogų ir rūpintis šeima. Mano mamos šalia nebūta – ji gyveno kitame mieste, tad pagalbos tikėtis nebuvo iš ko. O uošvė… Per visus šiuos penkiolika metų jos požiūris į mane nepakito nė trupučio. Jai aš visada liku tuštybe, gudria suktine, kuri atėmė jos sūnų. Jos svajonėse Vytautas turėjo vesti „vertą mergaitę“, tą, kurią ji jam iš anksto paruošė. Bet jis pasirinko mane.
Gyvenome kartu, auginome vaikus. Aš stengiausi nekreipti dėmesio į uošvės priešiškumą. Bet vieną dieną viskas suiro.
Tą dieną prisimenu iki smulkiausių detalių. Su vaikais ką tik grįžom iš pasivaikščiojimo. Vaikai žaidė prieškambaryje, o aš nuėjau virtuvę užvirti arbatos. Staiga akys krito į spintelę prie įėjimo – ant jos gulėjo popieriaus lapas. Priėjusi, pajutau šaltą nerimą. Butas buvo tuščias. Vytauto daiktų niekur nebuvo.
Ant netvarkingai parašyto popieriaus lapo jis buvo užrašęs:
„Atsiprašau. Pamilau kitą. Nesek man. Tu stipri, susitvarkysi. Taip bus geriau visiems.“
Vytauto telefonas buvo išjungtas. Jokio skambučio, jokios žinutės. Jis tiesiog dingo. Paliko mane vieną – su dviem mažais vaikais rankose.
Nežinojau nei kur jis, nei kas ta „kita“. Iš nevilties paskambinau uošvei. Galvojau, gal kažką pasakys, palaikys, paaiškins. Bet išgirdau tik:
„Tu pati dėl visko kalti,“ – jos balsas skambėjo piktai malonumu. – „Aš juk iš karto žinojau, kad taip baigsis. Ir tu turėjai tai suprasti.“
Tada aš sutrikau. Ką aš padariau ne taip? Už ką nusipelnau tokio neapykantos? Bet ieškoti kaltininkų nebuvo laiko: rankose buvo vaikai, o pinigų – vos vos. Vytautas mums nepaliko nė cento.
Dirbti tuo metu negalėjau – mažuosius nebuvo su kuo palikti. Tada prisiminau, kad kadaise užsidirbdavau rašydama mokslinius darbus. Dėl to ir išgyvenome. Kiekviena diena – kova už duonos skibidelį. Pusė metų – nei vienos žinutės iš Vytauto.
Lyjo lietingas rudens vakaras. Aš guldžiau vaikus miegoti, kai staiga sulig durim skambėjo. Širdis netrūko. Kas galėtų taip vėlai? Gal kaimynai?
Privertė duris – ir apsistebėjau.
Slenksny stovėjo uošvė. Sudribusi, šlapia, apsipylusi ašarų.
„Paleisi?“ – sušnibždėjo ji, ir aš mechaniškai žengiau į šalį, įleisdama ją į namus.
Atsisėdom virtuvėje. Sunkiai nušluostydama ašaras, ji pradėjo kalbėti. Paaiškėjo, kad ta „naujoji meilė“ buvo paprasta sukčė. Ji apgavo Vytautą, ištraukė visus pinigus, įsirašė paskolas ir pabėgo, pasiėmusi viską vertingiausia.
Vytautas liko be nieko. Jo meilužės namas pasirodė iliuzija, o svajonės – apgaulė. Uošvė taip pat nukentėjo: sūnui ji įkeido savo butą, o dabar bankas grasino išvaryti.
„Mums nieko nebeliko,“ – šnibždėjo ji. – „Padėk… Prašau, padėk… Neturiu kur eiti…“
Ji žiūrėjo į mane sumušto šuns akimis, prasydama apsistoti bent trumpam.
Aš sėdėjau, sugniaužusi pirštus. Galvoje pulsuoMano ranka drebančiai pakilo prie durų rankenos, ir aš supratau, kad net ir po visko pasirinksiu gerumą.