Šiandien noriu užrašyti savo istoriją, kuri man atnešė ramybę.
Prieš penkis mėnesius mūsų šeimoje įvyko stebuklas – gimė mūsų sūnus Domantas. Man ir mano vyrui Andriui tai buvo viena laimingiausių dienų. Ruošėmės jo atėjimui, skaitėme knygas, žiūrėjome mokomuosius filmukus. Kai Domas atsirado, nors ir buvo sunku, mes bandėm susitvarkyti patys. Andrius padėjo viskuo – mainė sauskelnes naktimis, plovė buteliukus, kūdikį lopšiojo. Dirbom kaip viena komanda.
Taip tęsėsi iki tol, kol į mūsų namai įsiveržė… jo motina. Prieš du mėnesius mano uošvė – Dalia Kazlauskienė – atvyko mums „padėti“. Be įspėjimo. Be kvietimo. Su daiktais, su iškilminga nuotaika, lyg gelbėtų mus nuo neišvengiamo kracho.
„Aš pasilieku neribotam laikui!“ – paskelbė ji nuo slenksčio.
Iš pradžių pagalvojau – gal ir iš tiesų bus lengviau. Bet klydau. Gyvenimas virto nesibaigiančiu kritikos, kontrolės ir taktiškumo stoka karuselu. Ne minutės ramybės. Kiekvieną mano žingsnį lydėjo komentarai:
„Ką tu jam užmačiusi? Sušals!“
„Ar vėl pamiršai duoti jam krapų vandens?“
„Mūsų laikais vaikus augindavom kitaip, todėl dabar karta silpna…“
Bandžiau užuominom pasakyti, kad laikas grįžti namo, kad turi savo namų ūkį, vyrą, reikalus… Bet Dalia buvo akla mano subtiliems užuominoms.
„Kazys susitvarkys! O jums mano pagalba labiau reikalinga!“ – linksmai kikeno ji, sau užsipildama arbata ir man duodama nurodymų.
Iš pradžių kentėjau. Po to pykau. Naktimis verkdavau. O tada supratau – ji čia pati neislįs. Nusprendžiau veikti.
Kitą rytą priėjau prie jos su švelniausia šypsena:
„Dalia, pagalvojau… Grįšiu į darbą. Gal ne visą darbo dieną. O jūs gi čia su mumis, galėsite pabūti su Domu, kol būsiu darbe? Tik kelias valandas per dieną…“
Uošvės šypsena iš karto nunyko.
„Viena? Su kūdikiu?“ – išsigandusi paklausė ji.
„O kas, jei ne jūs? Juk pati sakėte, kad norite padėti. Štai puiki proga parodyti save! Jums puikiai pavyks. O aš truputį pailsėsiu, užsidirbsiu. Juk reikia remonto, pats Andrius kalbėjo.“
Vyras grįžo iš darbo, ir, kaip ir tikėjausi, uošvė pribėgo prie jo su skundais. Bet Andrius… palaikė mane!
„Mama, tai nuostabi idėja! Gabija truputį atsikvėps. Juk pati norėjai padėti – štai proga.“
Uošvė sutriko. Nesipriešino.
O kitą dieną aš „išėjau“ į darbą. Iš tikrųjų – nuvykau pas draugę. Kartais – į parką, kartais – apsipirkti. Bet grįždavau namo pavargusi, su nuvargusiu žvilgsniu ir dėkinga:
„Ačiū jums, Dalia, be jūsų neišsiverčiau…“
O pati stengiausi, kad uošvė nesijautų pernelyg komfortiškai. Vakarienė neparuošta?
„Nieko baisaus, aš labai pavargau, pati susitvarkysiu… Bet gal rytoj pabandysit pagaminti? Juk visą dieną namie…“
O savaitgaliais – į kiną, kavinę, pasivaikščiojimams su Andriumi. O Dalia – su anūku. Su sauskelnėmis, kolikomis, buteliukais ir barščalais.
Praėjo savaitė. Po to – dar viena.
Ir štai, vieną vakarą Dalia paskelbė:
„Atsiprašau, bet Kazys be manęs visiškai pasimeta. Namų ūkis griūva. Reikia važiuoti.“
„Kaip taip?“ – aš su apsimestiniu liūdesiu tariau. „Mes taip tikėjomės jūsų… Bet jei jau taip…“
Jau po dienos ji susirinko daiktus ir išvažiavo. O aš… atsikvėpiau.
Namus vėl apėmė šiluma ir tyla. Sugrįžau prie sūnaus, prie mylimų rūpesčių. Andrius buvo šalia, mes vėl tapom šeima, o ne primestinos „pagalbos“ įkaitais. Ir žinot ką? Gailėčiausi savo „gudraus“ plano ne už kažką. Nes kartais moteris turi ginti ne tik save, bet ir savo ramybę.