Sūnus su žmona neatėjo į mano jubiliejų. Aš jiems padovanojau butą, bet dabar paaiškėjo, kad jiems to neužteko.
Prieš savo šešiasdešimtąjį gimtadienį ruošiausi ypatingai kruopščiai. Savaitėmis galvojau apie kiekvieną smulkmeną: sudariau meniu, išsirinkau gėrybes, iš anksto pagaminau šeimos mėgstamus patiekalus – balandėlius, troškintą mėsą, kelias salotų rūšis, užkandžius ir, žinoma, savo rankomis pagamintą tortą. Norėjau, kad viskas būtų tobula, kad vaikai, anūkai, artimieji susirinktų prie vieno stalo ir kartu šventę mano sukaktį.
Gyvenu Vilniuje, su jauniausia dukra Gabija, kuriai jau trisdešimt metų, bet, deja, kol kas ji dar nesusitiko savo likimo. Mano vyresnysis sūnus Tomas – suaugęs vyras, jam keturiasdešimt, jis jau seniai vedęs Jūratę, ir jie augina nuostabią dukrelę, mano anūkė Austėja.
Iš anksto perspėjau visus, kad šventė vyks šeštadienį. Specialiai pasirinkau выходную dieną, kad niekam nereikėtų keisti savo planų. Visi pažadėjo ateiti. Svajojau, kaip sėdėsime prie suruošto stalo, juoksimės, prisiminsime senus istorijas.
Bet tą dieną niekas ir neatėjo.
Skambinau Tomui vėl ir vėl – be jokio atsakymo. Telefonas tyliai tylėjo. Su kiekviena minute širdis siautėjo vis stipriau. Vietoj džiaugsmo ir sveikinimų tą vakarą praleidau ašarose. Buvo nepakeliama žiūrėti į šventinį stalą, į tortą, kurį taip stengiausi papuošti. Viskas atrodė beprasmiška.
Gabija visą vakarą buvo šalia, bandė mane guosti. Tik dėl jos neišsigandinau visiškai.
Kitą rytą nebeatlaikiau. Surinkau likusius uždarbius ir pati nuvariau pas sūnų. Galvoje sukosi tik viena mintis: gal nutiko kažkas rimto?
Kai paskambinau į duris, man atidarė Jūratė. Ji buvo naminiu drabužiu, apsiniaukusi, ir jos veide nebuvo nė žymės džiaugsmo mane matyti.
– O jūs ko atvažiavote? – be jokio pasisveikinimo paklausė ji.
Įėjau į butą. Tomas dar miegojo. Po kelių minučių jis pasirodė virtuvėje, niūrus, tylėdamas užvirė virdulį.
Nesvaistydama laiko, paklausiau tiesiai:
– Kodėl jūs vakar neatėjote? Kodėl net nė karto nepakėlėte telefono?
Sūnus tylėjo. Vietoj jo prabilo Jūratė. Ir jos žodžiai man buvo antras smūgis.
Ji pareiškė, kad visus šiuos metus kentėjo nuo įžeidimo: tariamai aš jiems padovanojau mažą vieno kambario butą, o sau palikau erdvų trijų kambarių. Kad jiems, matyt, trūksta vietos, todėl negali apsigalvoti apie antrą vaiką.
Stovėjau ir klausiausi, negalėdama patikėti savo ausims.
Atsiminimai plūdo pro akis. Po vyro dingimo likau viena su dviem vaikais rankose. Tėvai padėjo įsigyti trijų kambarių butą. Aš pati viską tempti – vaikų mokslus, būrelius, ligas, paauglystės maištus. Kai Tomas į namus atvedė Jūratę, aš jų neišvariau, o padariau viską, kad jiems būtų patogu: atidaviau jiems vieną kambarį, Gabijai – kitą, pati persikėliau į praėjimą.
Kai po septynerių metų gimė Austėja, aš praktiškai viena rūpinausi anūke – maitinau, vaikščiojau, naktį keliaudavau.
Vėliau mirė uošvė, su kuria beveik nesibendraudavau. Ir netikėtai paliko man paveldėti apleistą „vienkambarį“. Aš savo santaupomis atlikau remontą – ir padovanojau jį sūnui ir martai, kad jie turėtų savo būstą.
Maniau, kad pasielgiau teisingai. Kad atidavusi jiems butą, suteikiau jiems laisvę.
O pasirodė, kad aš padariau per mažai.
Išėjau iš jų, neatsisveikinusi. Važiavau namo su kamuoliuku gerklėje. Ausyse skambojo Jūratės žodžiai. Širdyje plakė skausmas.
Kaip gi taip? Kodėl gerybė suvokiama kaip savaime suprantama? Kodėl artimiausi žmonės gali išduoti ir nurašyti viską, ką davei jiems?
Dabar daug ko supratau.
Negalima visą gyvenimą tik duoti, aukotis savimi, tikėdamasi dėkingumo. Jo gali ir nebūti.
Žmonės lengvai pripranta prie gero ir pradeda reikalauti vis daugiau. O kai negauna to, ko nori – kaltina.
Vakare atsisėjau prie stalo, kuriame dar vakar laukė šventinio torto svečių. Užsipylusi puodelį arbatos, žiūrėjau pro langą į ramų rudens Vilnių.
Ir staiga pajutau keistą palengvėjimą.
Daugiau aš niekam nieko neskolinga.
Nereikia niekam nieko aiškinti.
Nereikia nieko įrodinėti.
Nereikia aukotis paskutinėmis jėgomis mainais į tyNuo šiol gyvenu sau ir džiaugiuosi kiekviena diena kaip atgavusi laisvę.