Aš tau ruošiu maistą, skalbiu, valau, rengiu. Kodėl tu mane taip siaubingai nekenči?
Mano gyvenimas mažame kaimelyje netoli Šiaulių virto begaline košmare. Aš, Gabija, jau daugelį metų gyvenu po viena stoga su uošve, Rasa Didžiuliene, kuri padarė viską, kad mano dienos taptų pragaru. Šiandien mano kantryba baigėsi: aš užduodau jai klausimą, kuris mane kankino metų metus: „Kodėl tu mane taip nekenči?“ Atsakymo nepasigirdo, tik šaltas tyla ir jos paniekinantis žvilgsnis. Mano siela plyšta nuo skausmo, o širdis šaukiasi dėl neteisybės.
Tą dieną, kaip įprasta, valiau namus. Išsiurbiau dulkes, pradejau plauti grindis, stengdamasi, kad viskas blizgėtų. Ir tada Rasa Didžiuliene, sėdėdama savo kėdėje, tyčia išsibarstė sausainių trupinius ant ką tik išplautų grindų. Aš sustingau, negalėdama patikėti savo akims. Ji tai padarė tyčia, net nesistengdama paslėpti savo pagiežos.
„Mama, kodėl taip darai? Aš matau, kad specialiai!“ – sušukau aš, vos sulaikydama ašaras.
Ji nužvelgė mane su panieka ir numetė:
„Nieko baisaus, dar kartą nuvalysi! Nenumirsi!“
Su dideliu pasitenkinimu ji vėl įsigėrė į savo seną laikraštį, kurį skaitė jau dešimtis kartų. Aš, nuryjusi įžeidimą, paėmiau šluotą ir kastuvėlį ir pradėjau valyti. Bet viduje manęs viskas virtė. Nuėjau į kitą kambarį, kad neišsiverčiau, o paskui išėjau į sodą – darbas lauke šiek tiek nuramino. Bet skausmas nuo jos žodžių ir poelgių ėdė mane kaip nuodai.
„Kodėl tu mane taip nekenči?“ – negalėjau susilaikyti vėliau, stovėdama prieš ją. „Už ką nusipelnyau tokio elgesio? Aš tau ruošiu, skalbiu, valau, rengiu! Mano duktė, Ugnė, visada tau padeda! Kodėl tu mane taip nekensti?“
Ji net neatsisuko. Ne žodžio, ne žvilgsnio – tik ledinis abejingumas. Aš pratrūkau verkti, nebegalėdama susilaikyti. Baigusi valymą, ėmiaus skalbimo, bet ašaros ir toliau riedėjo. Mano gyvenimas tapo be galo rato žeminimu, ir aš nežinojau, kaip iš jo ištrūkti.
Mano vyras, Ugnės tėtis, mirė prieš daug metų. Mūsų dukteriai tuomet buvo vos aštuoneri. Iškart po laidotuvių Rasa Didžiuliene pareiškė:
„Tu pasiliksi pas mane! Ir nevaržyk persikelti į miestą. Nenoriu, kad kaimas šnekėtų, jog tave išmetė.“
Aš sutikau, nes kur eiti? Mano tėvai gyveno su seserimi ir dviem vaikais, o mums su Ugnė vietos ten nebeliko. Naiviai tikėjausi, kad su laiku su Rasą Didžiuliene susirasime bendrą kalbą. Tačiau stebuklo neįvyko. Viešumoje ji elgėsi padoriai, bet namuose, vienumoje, tyčiojosi iš manęs. Ji nuolat kartodavo, kad privalau ją klausyti.
„Kokia tu beverte! Kam tu reikalinga? Joks vyras į tave nebežiūrėtų, dar ir su vaiku likus! Gyvensi pas mane su Ugnė, o kai aš mirsiu, gausi mano namą. Bet jei neklausysi manęs, atiduosiu jį sūnėnams, ir liksi be nieko!“
Aš bijojau jos grasinimų ir kentėjau. Dariau viską, kad Ugnė neturėtų stokos. O Rasa Didžiuliene, kuriai jau per devyniasdešimt, gyvena ir džiaugiasi. Jos sveikata puiki, visą pensiją išleidžia sau, reikalaujant, kad pirksiu jai brangius produktus ir skanius delikatesus. Seniai supratau, kad padariau klaidą, sutikdama gyventi su ja. Tie metų žeminimo mane sulaužė.
Mano Ugnė baigia universitetą ir netrukus ištekės už nuostabaus vaikino. Jie gyvens pas jį, ir aš nuoširdžiai tikiuosi, kad jos gyvenimas bus laimingas. Bet man taip skauda už save, už sugadintą gyvenimą. Aš atidaviau viską dukteriai ir uošvei, o už tai gavau tik panieką ir vienatvę. Kur man rasti jėgų, kad ištrūkčiau iš šito pragaro?