„Jums liko mėnuo, kad iškeltumėtės iš mano buto!“ – pareiškė uošvė. Ir vyras jos pusėn prisidėjo.
Su Ernestu buvome kartu jau dvejus metus, kai nusprendėme oficialiai susituokti. Per tą laiką nuoširdžiai tikėjau, kad man pasisekė ne tik su jaunuoju, bet ir su jo šeima. Su Ernesto motina santykiai buvo šilti. Visuomet klausydavau jos patarimų, gerbdavau ir net džiaugdavausi širdyje, kad man teko tokia išmintinga ir maloni uošvė.
Vestuves beveik visiškai sumokėjo ji. Mano tėvai galėjo padėti tik simboliškai – jiems buvo sunkus metas, ir niekas dėl to jų nekaltino. Viskas atrodė kaip iš pasakos. Atėjusi diena atrodė tik šviesi ir džiugi. Tačiau vos po kelių dienų po vestuvių mano „miela“ uošvė mus pribloškė pasakymu, kuris iki šiol skamba mano ausyse.
„Na, vaikai,“ – tarė ji šaltai, – „aš įvykdžiau savo motiną pareigą. Išauklėjau sūnų, išmokiau, ištekino. O dabar prašau – susirinkitės: turite mėnesį, kad iškeltumėtės iš mano buto. Jūs jau šeima – mokykitės gyventi savarankiškai. Bus sunkumų, bet jie jus užkars. Teks taupyti, išsisukinėti, ieškoti sprendimų. O aš… pagaliau pradėsiu gyventi sau.“
Aš sustingau. Ernestas tylėjo. Atrodė, kad tai pąsta, bet uošvės veidas patvirtino – ji kalbėjo rimtai.
„Ir, prašau, nesitikėkite, kad aš auginsiu anūkus,“ – tęsė ji, lyg užbaigdama mus. – „Aš sūnui atidaviau viską. Daugiau niekam nieko neprivalau. Taip, aš bobutė, bet ne auklė. Svečiuose visada lauksiu, bet pagalbos – deja – nebesitikėkite. Nekaltinkite, patys suprasite, kai pasieksite mano amžių.“
Pasakyti, kad buvau šoke – tai nieko nepasakyti. Viskas, kuo tikėjausi, sugriuvo per akimirką. Stovėjau vidury kambario, kurį laikiau laikinu, bet jaukiu namu, ir jaučiau, kaip žemė dingsta po kojomis. Pykau, buvo skaudu, širdį graužė gėda. Ši moteris liks trijų kambarių bute viena, o mus išmeta kaip svetimus. Juk Ernestas – jos sūnus, jis irgi šio buto savininkas!
Laukiau, kad jis bent žodį pasakys mano gynybai, kad sustos mano pusėje… Bet jis pažvelgė į mane ir tyliai pasakė:
„Galbūt mama teisi. Mes turime patys išmokti išsiversti.“
Tuoj pat pradėjo ieškoti nuomai buto, domėtis naujomis darbo vietomis – „noriu uždirbti daugiau, nes dabar turime savo gyvenimą“.
Žiūrėjau į jį ir nepažinau. Kur tas žmogus, kuris prisiekė, kad niekada manęs nepaliks vieną? Kur jo pažadas saugoti ir remti?
Mano tėvai, deja, negalėjo mūsų priimti – gyveno mažame dviejų kambarių butelyje su jaunesniąja seserimi. Finansiškai padėti – juo labiau. Nekaltinu jų. Bet kur buvo ta uošvė su šypsena ir rūpesčiu, kai mums jos reikėjo?
Girdėjau daugybę pasakojimų, kad uošvės būna įvairios. Bet nesitikėjau, kad mano bus tokia, kuri lengvai išmeta jaunuosius, net jei tarp jų – jos paties sūnus.
O dėl vaikų… Argi ne kiekviena bobutė svajoja prižiūrėti anūkus? Argi ne tam gyvena moterys jos amžiaus? Prisimenu, kaip prieš metus ji svajingai sakė: „Kai turėsiu anūką – iš rankų nuleisti nenoriu!“
O dabar: „Aš niekam nieko neprivalau.“
Galbūt ji teisi – mes tikrai turime išmokti stovėti ant savo kojų. Galbūt jos sprendimas – „kietos meilės“ forma. Bet atvirai pasakysiu – niekada daugiau nebegalėsiu į ją žiūrėti su ta pačia pasitikėjimu. Nes tą vakarą ji parodė, kad sunkiausiu metu ji – už save, o ne už šeimą.
O Ernestas?.. Jis pasirinko motiną. Ir net jei mano, kad tai laikina – man tai jau amžina.