Akis už akį: abejingumo kaina

Akis už akį: atsakomosios priemonės už abejingumą

Ramybės miestelyje prie Neries upės, Tamara Grigaitė ilgus metus stengėsi būti tobula motina ir anyta. Ji aukojo laiką, jėgas ir pinus dėl savo sūnaus bei jo žmonos laimės. Tačiau jų abejingumas ir nedėkingumas sudaužė jai širdį. Kai marti beviltiškai paprašė pagalbos, Tamara pirmą kartą atsakė atsisakymu, nusprendusi, kad atėjo laikas atlyginti tuo pačiu. Dabar ji klausia savęs: ar jos kerštas teisingas, ar tai tik pradžia šeimos ryšių galo?

Neseniai paskambino marti, Natalija. Jos balsas drebėjo nuo silpnumo: „Tamara Grigaite, maldauju, atvažiuokite! Man aukšta temperatūra, gerklė plyšta nuo anginos. Man taip blogai! Pabūkite su Mažute, padėkite!“ Tamara, sėdėdama miesto bute, šaltai atsakė: „Atsiprašau, Natalijai, bet negaliu. Esu sodyboje, kaime, ir grįžti nesiruošiu.“ Ji padėjo ragelį, jausdama, kaip viduje verda pyktis, sumaišytas su kartokiu pasitenkinimu.

Kai Tamara papasakojo tai kaimynei Daliiai, ši suplojo rankomis: „Tamara, ką tu darai? Juk esi mieste, o ne sodyboje! Natalijai tikrai sunku su mažute, jai vos trys mėnesiai! Kaip galima taip elgtis?“ Tamara susiraukė: „Mano anūkė, taip, trys mėnesiai. Bet Natalija to nusipelnė. Penkerius metus bandžiau jai tapti drauge. Vestuvėms daviau jiems krūvą pinigų, padėjau su remontu, apstatyt jų butą. O jie bent kartą pasakė ačiū? Ne! Tik išleidžia pinigus į madingus drabužius, naujus telefonus ir keliones po kurortus!“

Jos balsas virpėjo nuo skausmo: „Kai Natalija buvo nėščia, lydėjau ją pas geriausius gydytojus, pati nešiau jos tyrimus į polikliniką. Nešdavau namine maistą į gimdymo namus, o prieš išrašymą išvaliau jų butą iki blizgesio. Ir ką? Ne žodžio dėkingumo! Jie priėmė viską kaip savaime suprantamą, tarsi būčiau jiems skolinga.“ Dalia atsidususi tarė: „Tamara, vaikai dažnai taip elgiasi – galvoja, kad tėvai turi padėti.“ Bet Tamara papurtė galva: „Turėtų? O kai aš paprašiau pagalbos, jie nusisuko!“

Vienintelį kartą Tamara kreipėsi į sūnų, Andrių, pagalbos. Ji grįžo iš kaimyninio miesto, kur lankėsi pas seserį, su sunkiais krepšiais. „Andriau, sutik mane stotyje, prašau“, – paprašė ji. Andrius sutiko, bet po valandos paskambino Natalija: „Tamara Grigaite, pasiimkite taksi. Andriui tektų prašyti atleidimo iš darbo, o tai nepatogu. Traukinys anksti ryte, jis neišsimiegos ir bus pavargęs.“ Tamara užgniaužė pyktį. „Jie rado laiko, kai Nataliją su vaiku reikėjo vežti į ligoninę! O dėl manęs negalėjo?“ – pyko ji Dalią.

„Natalija teisi, per daug iš darbo neišsisuks, – bandė raminti kaimynė. – Andrius išlaiko šeimą, negali rizikuoti.“ Bet Tamara nepritarė: „Jis galėjo! Aš retai prašau, o jie net nepaskambino, nepaklausė, ar atvažiavau. Krepšiai buvo nekaip nešti, pati negalėjau juos nunešti. Gerai, kad kelionės draugai padėjo ištraukti iš vagono, o tada sumokėjiau nešėjui. Taksi vairuotojas, svetimas žmogus, atnešė juos iki buto! O savi sūnus ir marti mane paliko!“ Jos akys užplierė ašaromis, bet balsas tapo tvirtesnis: „Tada nusprendžiau: gana. Daugiau jiems nepadėsiu.“

Dalia papurtė galva: „Tamara, bet mažoji gi niekuo nekaltė.“ Tamara nutilo, jausdama sąžinės gėdą, bet įniršis buvo stipresnis. „Jie įsivažiavo, Dalia. Aš turiu būti jiems tarnaitė, o jie man – nieko? Tai nesąžininga! Tepajaucia dabar, koks jausmas būti ignoruojami.“ Prisiminė, kaip didžiavosi sūnumi, kaip svajojė apie draugišką šeimą su martimi. Bet kiekvieną jos žingsnį sutikdavo šaltai, o gerumą priimdavo kaip duotą. Dabar ji nusprendė: jei jie jai nėra svarbūs, ji atsakys tuo pačiu.

Kiekvieną naktį Tamara gulėjo be miego, plėšydamasi tarp pykčio ir liūdesio. Įsivaizdavo mažytę Mažutę, verkiančią lovelėje, ir Nataliją, blaškomasį karščio. Širdis spaudėsi, tačiau prisiminimai apie Andriaus ir Natalijos išdavystę užgniaužė gailestį. „Jie patys pasirinko tokį kelią“, – šnibždėjo ji tamsoje, bet ašaros riedėjo skruostais. Ji žinojo, kad jos sprendimas gali visam laikui nutraukti ryšį su sūnumi ir anūke, bet atsitraukti buvo per vėlu. „Teisingumas turi įsigalėti“, – kartojo, nors širdies gelmėse bijojo, kad šis teisingumas paliks ją vieną.

Tamara žiūrėjo pro langą į apsnigtas miestelio gatves ir galvojo: ar teisingai pasielgė? Širdis plėšėsi tarp norJos mintys vėl grįžo prie tos sniego dienos, kai Andrius pirmą kartą išėjo iš namų į savo gyvenimą – be atodūsio ir be atsiprašymo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 × four =

Akis už akį: abejingumo kaina