Po gimdymo uošvė mane apipylė tokia rūpesčio uždanga, kad ašsalų nesulaikiau. O mano mama net nepaskambino.
Yra toks posakis: „Ko akys nemato, tam širdis neskauda“. Vis dažniau jį prisimenu po pokalbių su motina. Atrodo, ji pamiršo, kad turi ne tik sūnų, bet ir dukrą. Kaip kitaip paaiškinti jos abejingumą?
Baigusi mokyklą išvažiavau iš gimtosios kaimo, nes ten nemaciau sau ateities. Norėjosi ištrūkti, kažko pasiekti dideliame mieste. Stoti į universitetą, įgyti profesiją, sukurti savo gyvenimą. Ten ir sutikau vyrą, susituokėme, o kiek vėliau gimė mūsų vaikas. Ir jei ne uošvė su uošviu, mums būtų buvę be galo sunku.
Vyto tėvai padėjo su pradiniu paskolos įnašu. Net dvejus metus gyvenome pas juos, kad sutaupytume nuosavam būstui. Buvo ne lengva, bet susitvarkėme. Uošvė man tapo artima žmone, daug ko išmokė, palaikė. Bet vis tiek svajojau apie savo kampelį. Ne todėl, kad jų nemėgau – tiesiog norėjau, kad mūsų šeima turėtų savą erdvę.
O mama… Mano mama beveik išnyko iš mano gyvenimo. Reti skambučiai, ir tai dažniausiai – skųstis dėl gyvenimo ar pasakoti naują epopėją apie mano brolį. Per visą pokalbį ji niekada nepaklausdavo, kaip man sekasi. Bet žinodavau, kokius pažymius gauna brolis, kokius džinsus nešioja ir kaip jis per vasarą „išsitempė“. Tai tapo norma dar nuo universiteto laikų. Jos niekada nedomino, kaip išlaikiau egzaminus, bet ji visuomet gyrėsi brolio penketais fizinio lavinimo pamokose.
Aš pripratau. Bet kai mes su vyru pagaliau nusipirkome savo būstą ir pasiėmėme paskolą, paskambinau jai pasidalinti džiaugsmu. Ir ką gi? Ji beveik neišklausė. Ji turėjo svarbesnį įvykį – brolis susituokia!
– Įsivaizduoji, tokia miela mergina! Teta Irenos dukrelė, neprimeni jos? Po mėnesio vestuvės! Tiek reikalų!
Ji džiaugsmingai čiauškėjo apie salės nuomą, suknelės pasirinkimą, svečių sąrašą… Prisiminiau, kaip prieš mano vestuves ji sakė, kad šventė – tai tuščias pinigų švaistymas. Galų gale ji net neatvažiavo, pasakiusi, kad susirgo. Man ir dabar atrodo, kad tiesiog nenorėjo.
Broliui tada buvo devyniolika, jo nuotakai – aštuoniolika. Iš kur pinigų vestuvėms? Matyt, mama su uošviais susimetė. O mums su vyru buvo pasakyta: „Na, ir jūs atvažiuokit, jei galėsit“. Nevažiavome. Darbo buvo daug, ir, tiesą sakant, nenorėjosi. Su broliu visada turėjau atšiaurius santykius, o tada įsižeidžiau ir ant mamos.
Praėjo pusmetis. Mama vėl paskambino. Ne paklausti, kaip mums sekasi, o pranešti nau– Susimokėjau už brolio naują automobilį, juk jis jau tėtis, reikia patogumo.