Gyvenimo klausimas: kova už ateitį
Vardas – Ramunė, man 48, ir stoviu prieš skausmingą pasirinkimą, kuris širdį graužia. Mūsų ramiame miestelyje prie Nemuno mano sūnus Vytautas pranešė, kad ruošiasi vesti savo merginą Austę. Jie pilni vilčių, svajoja apsigyventi bute, kurį su vyru nuomojame. Bet aš tam kategoriškai priešinu, ir tam yra priežastis, kuri viduje degina. Šis sprendimas gali visam laikui pakeisti mūsų santykius su sūnumi, bet negaliu pasielgti kitaip – bijau savo ateities ir kitų klaidų pakartojimo.
Vytautas ir Austė maldauja, kad leistume jiems gyventi mūsų vieno kambario bute. Šiuo metu mes su vyru Jonu gyvename dviejų kambarių bute kartu su Vytautu. Vieną kambarį įsigijome prieš keletą metų, pasiėmę paskolą, kurią ką tik atsimokėjome. Šis butas – mūsų pensijos planas. Nuomojame jį, kad sutaupytume ir galėtume gyventi oriai, kai išeisime į pensiją. Dabar nuomos pajamos nėra gyvybiškai svarbios, bet po kelerių metų jos taps vienintele pagalba. Be šių pinigų mūsų lauks skurdas, o nenoriu senatvę praleisti skaičiuodama centus.
Austė gyvena ankštame dviejų kambarių bute su tėvais, jaunesne seserimi ir sergančia močiute. Jos šeima svajoja, kad Austė ištekės, ir namuose atsiras daugiau vietos. Austės tėvai neturi galimybės nupirkti jauniesiems būsto, todėl viliasi į mus. Bet aš negaliu sutikti. Jei leisime Vytautui ir Austei apsigyventi tame bute, niekada nebegalėsiu jų išprašyti – ypač jei jie susilauks vaikų. Ši mintis graužia kaip drožlė, nes žinau: gerumas gali virsti tragedija.
Mano draugė Rasa pateko į tą pačią spąstus. Ji leido dukrai ir įnaičiui gyventi nuomojamame bute, perspėjusi, kad tai laikinai. „Taupykit savo būstui, vėliau išsikelsit“, – sakydavo ji. Bet jie netaupė. Vietoj to leisdavo pinigus atostogoms, brangiems drabužiams ir technikai. Netrukus gimė vaikai, ir dabar Rasa negali jų išvaryti. „Kaip išvarysiu dukrą su mažyliais? – verkė ji man. – Ir pinigų iš jų nereikalausi, dukra motinystės atostogose. O aš vos išgyvenu už pensiją!“ Jos ašaros ir neviltis tapo man įspėjimu. Nenoriu pakartoti jos likimo.
Bijau, kad Vytautas ir Austė, gavę butą, atsipalaiduos. Jie gyvens savo malonumui, negalvodami apie rytojų. Kam taupyti būstui, jei jau turi nemokamą? O mes su Jonu liksime be nieko. Išėję į pensiją teks kovoti dėl išgyvenimo, sau visko atsisakant. Ši mintis mane siaubia. Nenoriu, kad mano senatvė taptų kova, kai net vaistų sau neįpirksiu.
Vytautas žiūri į mane su įskaudinimu, nesuprasdamas, kodėl taip užsispyriau. „Mama, mums nėra kur gyventi, – sako jis. – Austė negali likti pas savo tėvus, ten per ankšta.“ Jo žodžiai skaudina, bet aš nesileidžiu. „Nuomokitės butą, taupykit sau, – atsakau. – Mes su tėčiu susitvarkėm, ir jūs susitvarkysit.“ Bet jo akyse matau nusivylimą, ir tai širdį skaudina. Austė tyli, tačiau jos žvilgsnis pilnas priekaištų, lyg aš griaučiau jų svajones. Jaučiuosi kaip pabaisa, bet atsitraukti negaliu.
Kiekvieną naktį guliu be miego, mintyse kartoKiekvieną naktį guliu be miego, mintyse karto karto besisukančią paskutinę pokalbį su sūnumi, bet užuot atsidavusi širdies skausmui, stipriu užsidarau duris baimės, kad vieną dieną teks ieškoti šildomo buto, o ne sūnaus meilės.