Jau šimtą kartų gailėjauosi, kad su savo naujuoju vaikinu Andriumi nuvykome pas močiutę Ireną švęsti Velykų. Atrodė, kad šeimos šventė turėtų būti maloni: margučiai, dažyti kiaušiniai, artimieji prie stalo. Tačiau kai pamačiau, kiek žmonių susibūrė mano močiutės namuose, norėjau apsisukti ir pabėgti. Visos trys mano seserys – Gabija, Austėja ir Rasa – atvyko su savo vyrais ir vaikais. Be to, močiutės brolis dėdė Jonas su žmona ir dviem sūnumis. Ir dar kokie tolimi giminaičiai, kurių vardus, jei būčiau sąžininga, vos prisiminiau. Ir štai šio šeimos audros centre – aš ir Andrius, mano naujas vaikinas, kurį nusprendžiau pristatyti šeimai. Geriau būtų to nedaręs.
Nuosavybes nuo pat slenksčio prasidėjo nuotykiai. Tik įėjome, o močiutė jau užverda Andrių klausimais: „Andriau, kuo tu dirbi? Kiek tau metų? Kokie jūsų planai?“ Andrius laikėsi puikiai, ramiai atsakinėjo, su šypsena, bet mačiau, kaip jis įsitempė. O mano seserys, lyg susitarusios, nusprendė surengti jam tikrą egzaminą. Gabija, vyriausioji, tuoj pat pradėjo pasakoti, kaip jos vyras neseniai gavo paaukštinimą ir jie nusipirko naują visureigį. Austėja gyrėsi, kad jos dukra jau lanko baleto pamokas ir pasirodo scenoje. Rasa, jauniausia, tiesiog pila aliejų į ugnį, išdykščiai sušnabždama: „Na, sesyte, kur tu tokį jaunuolį radai?“ Andrius yra penkeriais metais jaunesnis už mane, ir, atrodo, tai tapo pagrindine vakaro sensacija.
Irena, mano močiutė, nusprendė, kad jos misija – prišerti Andrių iki soties. Ji nuolatos prikeldavo jam margučių, sakydama: „Valgyk, sūnau, tu toks liesas, reikia sustorėti!“ Andrius susigėdęs dėkojo, bet mačiau, kaip jam sunku susidoroti su močiutės dosnumu. O tada močiutė emė prisiminti: „Štai, Andriau, mūsų mergaitė vaikystėje svajojo ištekėti už lakūno! Tu, žinoma, ne lakūnas, bet vaikinas geras, nepaleisk žemyn!“ Stalas nusirito juokais, o aš norėjau žemės praryti. Andrius tik sušypsojo, bet žinojau, kad jam nepatogu.
Dėdė Jonas, močiutės brolis, nusprendė, kad turi išbandyti Andrių. Pripilė jam naminių vyno ir pakėlė tostą: „Už jaunuosius! Bet, vaikine, tu supranti, kad mūsų šeimoje viskas griežta? Moterys pas mus su charakteriu!“ Andrius linktelėjo, išgėrė, bet pastebėjau, kaip jis stipriau suspaudė mano ranką po stalu. O kai dėdė Jonas pasiūlė jam išeiti į kiemą ir „parodyt, kaip jis kalka malkas“, aš nebetvirkau. „Dėde, užteks, juk jis ne miško kirtėjas!“ – išsprūdau aš. Visi nusijuokė, bet Andrius, atrodo, jau mintyse ieškojo būdų pasprukti.
Mano seserų vaikai pridūrė chaosą. Sūnėnai bėgiojo po namą, šaukė, apvertė vazą su gėlėmis. Vienas iš jų, Austėjos sūnus, pribėgo prie Andriaus ir iššovė: „O tu busi mūsų naujas tėtis?“ Aš vos neužsikojau vyšnių kompoto. Andrius, jo garbei, nesukonfūzavo: „Kol kas aš tik Andrius, bet galiu būti tavo draugu.“ Berniukas linktelėjo ir nubėgo, o aš mintyse plot Andriui už kantrybę.
Tačiau nemaloniausias momentas buvo praeities aptarimas. Gabija tarsi atsitiktinai prisiminė mano buvusį vyrą: „Na, tas buvo vyresnis, su geru postu, o dabar tu, reiškia, jaunuolių pasirinkai?“ Jaučiau, kaip įkaista skruostai. Andrius apsimetė, kad negirdi, bet žinojau, kad jam nemalonu. Močiutė, bandydama sušvelninti atmosferą, pradėjo pasakoti, kaip aš jaunystėje kepdavau margučius, bet tai tik pablogino situaciją. Seserys ir dėdė Jonas ėmė varžytis, primindami mano senus romanus, mokyklines išdaigas ir net tą atsitikimą, kai netyčia uždegiau užuolaidą praeitame šeimos šventėje. Andrius klausėsi, šypsojosi, bet mačiau, kad jaučiasi kaip svetimas.
Vakare jau buvau ant ribos. Norėjau griebti Andrių ir išvažiuoti namo. Tačiau jis, lyg pajutęs mano nuotaiką, sušnibždėjo: „Viskas gerai, aš tvarkoje. Tavo šeima… spalvinga.“ Ir tada supratau, kad jis stengiasi dėl manęs. Tai man suteikė jėgų. Kai visi susėdo dar vienam tostui, nusprendžiau paimti žodį. „Ačiū, kad esate čia, – pasakiau. – Bet noriu, kad žinotumėte: Andrius man svarbus, ir aš laiminga, kad jis su manimi. Todėl tegul tiesiog švenčiame Velykas ir nebesitiriame tardymų, gerai?“ Močiutė linktelėjo, seserys nutilo, o dėdė Jonas pakėlė taurelę: „Už protingą moterį!“
Vakaro pabaigoje atmosfera tapo šiltesnė. Net su Andriumi šokome pagal senas dainas, kurias įjungė Rasa. Supratau, kad, nepaisant viso šio cirko, man brangus šis akimirka su artimaisiais. Taip, jie kartais būna nepakeliami, bet tai mano šeima. O Andrius… jis išlaikė šį išbandymą su orumu. Kai atsisėdome į automobilį važiuoti namo, jis atsisuko į mane ir pasakė: „Žinai, tavo močiutė teisi. Tu mergina, kurios negalima nuvilti.“ Nusijuokėme, ir supratau, kad šios pamišusios dienos mus suartino.
Dabar galvoju, kad kitą kartą su Andriumi atvažiuosime pas močiutę tiesiog arbatos, be visos šios minios. Arba bent jau paprašysiu seserų susilaikyti nuo pokštų. Tačiau viena žinau tikrai: AndriBet kadais ten vis dėlto teks grįžti su juo ir į šitą giminių sutrikimą, nes šeima, net ir tokia, yra svarbiausia.