Na, ką jūs manot? Atvažiavo mano uošvienės, Tamaros Kazimierienės, giminės dvi savaites iki Velykų ir, matyt, nesiruošia išvykti.
Aš, Liepa, jau nežinau, ar juoktis, ar verkti. Šie svečiai – tikras dovanėlėlis, ir atrodo, kad jie nusprendė mūsų namus paversti savo asmeniniu viešbučiu. O Tamara Kazimierienė, užuot juos sutramdžiusi, tik linkčioja ir maitina pyragais. Jau nekalbu apie savo vyrą, Raimundą, kuris apsimeta, kad tai visai ne jo problema. Tad nusprendžiau jums papasakoti, nes man įdomu, kurio kantrybė greičiau pasiduos – mano ar jų.
Prasidėjo nuo to, kad vieną rytą pabudau nuo triukšmo virtuvėje. Galvoju, gal Raimundas nusprendė nustebinti ir gamina pusryčius? Taip, žinoma! Įeinu – visa delegacija: teta Aldona, jos vyras Bronius ir jų dukra Austėja, visi iš kažkokio tolimo miestelio, kur, jų pasakojimais, gyvenimas nuobodesnis nei mūsų šaldytuve. Atvažiavo „į Velykas“, bet, matyt, nusprendė, kad šventė prasideda dvi savaites anksčiau. Tamara Kazimierienė, kibirkščiuojanti kaip margutis, jai virė jų mėgstamą šaltibarščių. „Leile, tai gi giminės! – sako ji. – Reikia priimti žmogiškai!“ O aš žiūriu į tuos lagaminus koridoriuje ir suvokiu: tai ilgam.
Teta Aldona – moteris garsesnė nei priešgaisrinė signalizacija. Nuo slenkstelio pradėjo pasakoti, kaip jų miestelyje viskas brangu, o pas mus – „sostinės rojuje“. Tuo pat metu iš karto ėmė apžiūrinėti mūsų namus. „Ei, Leile, kodėl jūsų užuolaidos tokios dulkėtos? O kas čia už tepalo ant kilimo?“ – klausia, o pati kišasi į spintą, tarsi tikrintų, kaip susukusi skalbinių. Suspaudžiau dantis ir tylėjau, bet viduje jau verdavau. Bronius, jos vyras, pasirodė visiška priešingybe – tylus kaip spinta. Visas dienas sėdi svetainėje, žiūri televizorių ir prašo „perjungti į žūklės laidą“. O Austėja, jų dvidešimtmetė dukra, apskritai gyvena telefone, bet tuo pačiu suvalgo pusę mūsų atsargų. Kartą įėjau į virtuvę, o ji baigia valgyti mano mėgstamą jogurtą. „Oi, aš galvojau, kad tai bendras!“ – sako. Bendras, žinoma, tik ne tau, Auste!
Tamara Kazimierienė, užuot užsiminusi giminėms, kad jau metas susilaikyti, tik lieja aliejų į ugnį. Ji kasdien gamina tarsi vestuvėms: šaltibarščius, koldūnus, kotletus, pyragus. O giminės, aišku, apsvaigę. „Tamare, tu gi mūsų maitininkė!“ – šnibžda teta Aldona, o pati prašo dar. Bandžiau pasikalbėti su uošve, sakau, gal nustokite juos taip lepinti? Bet ji tik rankomis pliaukšteli: „Leile, kaip tu gali? Tai gi giminės! Jie pas mus kartą per šimtą metų atvažiuoja!“ Taip, ir, atrodo, ketina pasilikti dar šimtui.
Raimundas, mano vyras, šioje situacijoje – tiesiug neutraliteto čempionas. Sakau jam: „Rai, pakalbėk su mama, tegul ji jiems pasako, kad jau laikas namo.“ O jis: „Leile, šiek tiek pakentėk, juk tai svečiai.“ Svečiai?! Čia jau ne namai, o nakvynės namai! Net į vonios kambarį einu pagal tvarkaraštį, nes Austėja valandų valandas fotografuojasi. O vakar teta Aldona pasiūlė man „padėti tvarkytis“ ir taip nulakė mano mėgstamą keptuvę, kad ant jos nieko nebesukeisi. „Aš galvojau, kad taip geriau!“ – sako. Geriau, žinoma, nei šiukšlynui.
Juokingiausia, kad jie dar ir planus kuria. Teta Aldona jau pareiškė, kad nori pasilikti iki gegužinių, kad „pamatytų, kaip čia kepame šašlyką“. Bronius svajoja su Raimundu nuvažiuoti žvejoti, o Austėja prašo nuvežti į prekybos centrą, nes jų miestelyje „nėra normalių drabužių“. Sėdžiu ir galvoju: o kada jie išvažiuos? Ir svarbiausia – kaip aš išgyvensiu iki tos dienos be nervų išseikėjimo?
Jau pradėjau svajoti, kaip juos išprašyti. Gal pasakyti, kad pas mus prasideda remontas? Arba kad mes išvykstame atostogų? Bet Tamara Kazimierienė, atrodo, tik džiaugiasi šiuo užsiverimu. Vakar ji net pasiūlė surengti didelį Velykų pietų stalą ir pakviesti kaimynus. „Tegul visi mato, kokia draugiška mūsų šeima!“ – sako. Draugiška, žinoma, tik aš jau jaučiuosi svetima savo pačios namuose.
Vienintelis dalykas, kuris mane gelbsti, – tai nuotaika. Vakare, kai visi atsigula, užsipilu arbatos ir įsivaizduoju, kaip rašau knygą pavadinimu „Kaip išgyventi giminių įsiverimą“. Joje bus skyrių apie tai, kaip slėpti maistą, kaip šypsotis, kai norisi rėkti, ir kaip neužmušti uošvienės už jos svetingumą. O jei rimtai – suprantu, kad tai laikina. Jie išvažiuos, ir mūsų namai vėl taps mūsų. Bet kol kas tiesiog skaičiuoju dienas iki Velykų ir meldžiuosi, kad teta Aldona nenuspręstų pasilikti iki vasaros.
Įdomu, ar kas nors turi tokias gimines? Ir kaip su jomis tvarkotės? Nes aš jau ant ribos, bet pasiduoti nesiruošiu. Gal prieš Velykas tapsiu zeno meistre. O bent jau išmoksiu slėpti jogurtus taip, kad Austėja jų nerastų…
Gyvenimas moko, kad kartais geriausia gydytis humoru – nes kitaip tiesiog nusišviestum. O kai giminės pagaliau išvažiuos, lieks tik juokingi atsiminimai ir pamoka, kad svetingumas turi ribas – bet kantrybė visada nugali.