Ši ryta mano marti Gabija žvelgė man į akis ir pareiškė: “Aldona Petrovna, nuo šios dienos jūs, mano vyro mama, nevalgysite nė vieno mano paruošto patiekalo. Darykite ką norite, skiriu jums lentyną šaldytuve, virkite sau patys. Ir pageidautina tai daryti prieš tai, kol aš pabundu ar grįžtu iš darbo.” Aš stovėjau lyg perkirsta žaibu, netikėdama savo ausims. Tai ką, mane, uošvę, kuri visą gyvenimą virė šeimai, dabar išvaro iš virtuvės ir atima teisę į namų maistą? Aš iki šiol verdu iš pykčio ir man reikia išlieti širdį, nes kitaip tiesiog sprogsiu nuo šitos akiplėšiškumo.
Mes su savo vyru Juozu gyvename tame pačiame name su sūnumi Andriumi ir jo žmona Gabija jau du metus. Kai jie susituokė, mes pasiūlėme jiems persikelti pas mus – namas didelis, vietos visiems užteks, o aš galvojau, kad galėsiu padėti jaunai šeimai. Gabija iš pradžių atrodė miela mergina: šypsodavosi, dėkodavo už pietus, net klausdavo mano maltinių receptų. Aš, kaip kvailė, džiaugiausi, kad sūnus susitaręs su tokia žmona. Virdavau visiems, valydavau, stengiausi, kad jiems būtų jauku. O dabar ji tokius dalykus iššneka! Lyg aš svetima savo namuose, lyg mano barščiai ir pyragaičiai yra kažkas neverti jos didenybės.
Viskas prasidėjo prieš porą mėnesių, kai Gabija pradėjo niuhčioti, kad aš “per daug viriu”. Sakė, ji laikosi dietos, o mano patiekalai “per sunkus”. Aš nustebau – kas ją verčia valgyti mano kiaulienos pyragus? Jei nori dietos – varyk sau brokolius, aš neprieštarauju. Bet vietoj to ji pradėjo kritikuoti viską: arba sriuba per sūri, arba bulvės nebaigtos kepti, arba “kam tiek daug aliejaus”. Aš tylėjau, nes nenorėjau ginčų. Andrius, mano sūnus, taip pat prašydavo: “Mama, nekreipk dėmesio, Gabijai stresas darbe.” Bet aš mačiau, kad ne stresas čia kalta. Ji tiesiog nusprendė, kad virtuvė dabar jos teritorija, o aš ten perteklinė.
Ir štai vakar buvo aukščiausiasis taškas. Aš, kaip įprasta, ryte iškepiau blynų – plonų, trapiakraščių, tokius, kokius Andrius mėgo nuo mažens. Padėjau ant stalo, kviečiu visus pusryčiauti. Gabija nusileido, pažvelgė į blynus lyg į tautos priešus ir pasakė: “Aldona Petrovna, aš juk prašiau, kad nevirėtumėt tiek daug. Mes su Andriumi dabar rytais valgome avižines.” Aš norėjau atsakyti, kad niekas neatsisakė avižinių, bet tada ji išdavė tą patį ultimatumą. Lentyna šaldytuve! Virti sau! Ir tai mano namuose, kuriuose aš šeimininkauju jau 40 metų, kur kiekvienas kampas prisotintas mano darbo!
Bandžiau pasikalbėti su Andriumi. Sakiau: “Sūnau, tai kaip, aš dabar turiu sau maistą virti atskirai, kaip bendrabutyje? Čia tavo namai, bet aš čia ne tarnaitė.” Bet jis, kaip visada, užsikabino prie taikdario pozicijos: “Mama, Gabija tiesiog nori savo erdvės. Pabandyk ją suprasti.” Erdvės? O kur mano erdvė? Aš visą gyvenimą gyvenau šeimai, o dabar mane užstumia ant vienos lentynos šaldytuve? Juozas, mano vyras, taip pat nepalaikė. “Aldona, nesuk dramos, – sako. – Gabija jauna, jai norisi būti šeimininke.” Šeimininke? O kas tada aš?
Atvirai, aš net nežinau, kaip reaguoti. Dalis manęs nori surinkti daiktus ir išvažiuoti pas sesę į kitą miestą, tegul jie čia patys susitvarko. Bet tai mano namai, mano virtuvė, mano sūnus! Kodėl aš turiu atsitraukti? Aš visada stengiausi būti gera uošve: nekišdavausi į jų reikalus, nekritikavau Gabijos eksperimentų su veganinėmis salotomis, net indus už ją plaudavau, kai ji “pavargdavo”. O dabar ji mane išbraukia iš šeimos stalo, lyg aš svetima.
Vakar vakare aš vis tiek nuėjau į virtuvę ir iškepiau sau vakarienę – bulves su grybais, kaip mėgstu. Gabija, tai pamatęs, nusisuko: “Na štai, Aldona Petrovna, taip gi daug geriau, ar ne?” Aš tylėjau, bet viduj viskas verBet aš prisiekiu, kad šita istorija dar nesibaigė.