Kulinarinė rojuje pas Austėją
Kai su Mindaugu įžengėm į Austėjos butą, mane iškart apipylė toks kvapas, kad beveik pamiršau, kodėl čia atėjau. Ore šokiravo tik iškepta mėsa, šilti pyragaičiai ir prieskoniai, lyg švelnus šokis. Sustojau slenksnyje, užmerkiau akis ir giliai įkvėpiau – tai buvo jaukumo, šventės ir kažkokios magijos kvapas. O kai pamatiau stalą, net liežuvis užstrigo. Ant jo stovėjo patiekalai, kuriuos būtų galima eksponuoti kulinarijos muziejuje. Sąžiningai, nežinojau, nuo ko pradėti – žavėtis ar griebti lėkštę.
Austėja, mano seniai pažįstama draugė, visada buvo virtuvės magė, bet šįkart ją pati save pranoko. Su Mindaugu atėjom pas ją vakarieniauti – ji pakvietė mus „tiesiog taip“, be jokios priežasties, kad pasiblaškytume ir praleistume vakarą kartu. Aš, pridursiu, tikėjausi ko nors paprasto: na, salotų, gal keptos vištienos, arbatos su sausainiais. Bet tai, ką pamačiau, buvo tikra gastronominė šou. Stalas lenkėsi nuo skanėstų: raudona kiaulienos išrūbelta su žolelių plutele, kepinti bulvės su rozmarinu, daržovės, išdėstytos kaip paveikslas, ir pyragas su auksine plutele, iš kurio sklido obuolių ir cinamono kvapas. Dar trys įvairūs padažai, mažuose elegantiškuose indėliuose, ir kiekvienas, kaip paaiškėjo, buvo šedevras.
„Austė, tu gi ne restoraną atidaryt ruošiesi?“ – iššokau, negalėdama nuleisti akių nuo šitos prabangos. Austėja tik nusišypsojo ir nusvaitė ranka: „Ei, Lina, norėjau jus šiek tiek išlepinti. Sėdinkitės, dabar viską ragausime!“ Mindaugas, mano vyras, kuris paprastai nebūna labai talkus, jai greitai traukė šakute, bet aš jį sulaikiau: „Palauk, aš pirmiausia nufotografuosiu, toks dalykas turi patekti į socialinius tinklus!“ Austėja užvertė akis, bet buvo matyti, kad jai malonu. Ji tokia – gamina iš visos širdies, o prieš kitus apsimeta, kad tai nieko ypatingo.
Susėdom prie stalo, ir prasidėjo tikrasis puota. Aš paragavau mėsos – ji tirpo burnoje, su švelniu česnako prieskoniu ir dar kažkuo, ko net nesupratau. „Austė, kas čia per magija?“ – paklausiau, o ji su šypsena atsakė: „Paslaptingas ingredientas – meilė!“ Aš, žinoma, nusijuokiau, bet jei sąžiningai, patikėjau. Nes kaip kitaip paaiškinti, kad net paprasti pomidorų ir agurkų salotos pas ją virto meno kūriniu? Mindaugas, kuris paprastai valgo tyliai, staiga pratarė: „Austė, jei tu taip gamini kiekvieną dieną, aš pas tave kraustausi.“ Visi nusijuokėme, bet pastebėjau, kad jis jau svarsto, kaip pasiimti dar.
Kol valgėme, Austėja pasakojo, kaip ruošė kiekvieną patiekalą. Pasirodo, ji visą dieną praleido virtuvėje, o kai kurie receptai atkeliavo iš jos močiutės. „Šis pyragas, – sako, – močiut kepdavo visoms šventėms. Aš tik įmetau vanilės ir truputį daugiau cinamono.“ Klausydama galvojau: kaip jai užtenka kantrybės? Aš, jei atvirai, virtuvėje neišsilaikau ilgiau nei valandą. Mano karūninė keptuvė – makaronai su sūriu, ir tai, jei sūris jau sutarkuotas. O čia – visa skonių simfonija, ir visa padaryta su tokia meile, kad norisi apkabinti šeimininkę.
Bet stebiausia buvo atmosfera, kurią sukūrė Austėja. Ne tik maistas, bet ir visas jos namas kvėpavo šiluma. Ant stalo stovėjo maža vazelė su gėlėmis, žvakės degė, sukurdamos jaukų pusšviesį, o iš kolonėlių tyliai skambėjo kokiais džiazo taktais. Pastebėjau, kad jau seniai nesijaučiau taip atsipalaidavus. Net Mindaugas, kuris paprastai po vakarienės iškart neria į telefoną, sėdėjo, šypsojosi ir pasakojo istorijas iš savo jaunystės. Austėjai pavyko paversti paprastą vakarą į tikrą šventę.
Kažkur tarp antrojo pyrago gabalo ir puodelio žolelių arbatos paklausiau: „Austė, kaip tu viską spėji? Darbas, namai, o dar tokius vakarienes rengi!“ Ji susimąstė ir atsakė: „Žinai, Lina, man virti – tai kaip meditacija. Įsijungiu muziką, pjaustau daržoves, minkau tešlą – ir visos problemos išnyksta. O kai matau, kaip jūs valgote, suprantu, kad verta.“ Pažvelgau į ją ir pagalvojau: kad ir mano gabalėlį jos talento ir kantrybės. Gal tada išmokčiau kepti pyragus, o ne užsisakinėti picą kiekvieną kartą.
Jau ruošdamiesi išeiti, Austėja įkišo mums indą su likučiais pyrago ir mėsos. „Imkit, – sako, – namie pabaigsite!“ Bandžiau atsisakyti, bet ji primygtinai pareikalavo: „Lina, nesipriešink, aš gi tau ruošiau.“ Su Mindaugu išėjom į gatvę, ir staiga suvokiau, kad šis vakaras buvo ne tik apie maistą. Tai buvo vakarėlis apie draugystę, apie šilumą, apie gebėjimą dalintis. Austėja man priminė, kaip svarbu kartais sustoti, susirinkti ir mėgautis akimirka.
Dabar galvoju, kad reikėtų pakviesti Austėją pas mus atsilyginti. Tiesa, jau panikuoju: ką aš jai paduosiu? Mano makaronai jos lygio tikrai nepasieks. Gal užsisakyti sušių ir apsimesti, kad stengiausi? Juokauju, žinoma. Turbūt paprašysiu poros receptų ir bandysiu nustebinti. O jei nepavyks, tiesiog pasakysiu: „Austė, tu virtuvės karalienė, o aš tik mokausi.“ Ir žinote, esu tikra, ji tik nusišypsos ir pasakys, jog svarbiausia – bendravimas. Ir tai būtų visa ji.Ir kai durys užsidarė, pajutau, kad visame šiame pasakojime nuostabiausia buvo ne patiekalai, o tai, ką Austėja sugebėjo įžvelgti ir sukurpti į kiekvieną gabalėlį – savo širdį.