Mano vardas Aušra. Šiuo metu stoviu prieš siaubingą pasirinkimą: rizikuoju susipykti arba su sese, arba su mylimu vyru. Širdis skyla pusiau, o protas tylėdamas neranda tinkamo sprendimo.
Mano vyresnioji sesuo Gabija visada elgėsi su manimi dviprasmiškai. Tris metus vyresnė, nuo pat vaikystės man pavydėjo tėvų dėmesio. Jai atrodydavo, jog man perkama daugiau lėlių, saldainių, drabužių. Nors iš tiesų mama ir tėtis mylėjo mus vienodai. Tik aš visuomet džiaugdavausi mažais dalykais, o ji juos priimdavo kaip savaime suprantamumą.
Prisimenu, kaip Gabija atimdavo mano žaislus vien tam, kad privertęs mane verkti, o ne kad žaistų kartu. Ir su metais jos požiūris nesikeitė.
Kai sutikau Dovydą – savo būsimą vyrą, Gabija tik sustiprino savo šaltumą. Man už nugaros šnibždėjo tėvams, kad mano santuoka ilgai neišsilaikys. Man tuomet buvo 22, Dovydui – 24. O Gabijai jau 25, ir ji net neturėjo jokių santykių ženklų.
Po vestuvių aš su Dovydu apsigyvenome pas jo motiną. Tačiau netrukus uošvė ištekėjo už užsieniečio ir išvyko į užsienį, palikdama mums paveldėti savo dviejų kambarių butą Kaune.
Po poros metų mirė Dovydo senelis ir užrašė jam savo dviejų kambarių butą kitame miesto rajonėlyje. Taip mūsų žinion atsidūrė du būstai.
Nusprendėme vieną butą išnuomoti, o gautus pinigus taupyti mūsų sūnaus Deimanto mokslams. Jam dabar 12, ir mes suprantame, kaip greitai bėga laikas.
O Gabija, lyg persekiodama mane, netrukus po mano vestuvių skubotai ištekėjo už pirmo pasitaikiusio – Povilo. Tai tingus, neatsakingas žmogus, gyvenęs iš atsitiktinių užsidirbimų. Nepaisant to, sesė pagimdė jam tris vaikus. Jie ketvertu glaudėsi mažoje-begalėje „gardžioje“, įsigytoje už motinystės kapitalą ir menką tėvų pagalbą.
Man visada buvo gaila sūnėnų: blogai apsirengusių, alkanų, nuolat sergantų. Tėvai bandė Gabijai padėti pinigais, bet jų galimybės ribotos – pensijos nėra didelės.
Mes su Dovydu ilgai slėpėme nuo sesers, kad nuomojame butą. Beveik pusantrų metų pavyko laikyti tai paslaptyje. Tačiau galiausiai Gabija vis tiek sužinojo.
Ir štai vieną dieną ji atėjo pas mane su konkrečiu reikalavimu:
– Aušra, na tu gi supranti! – beveik verkė sesuo. – Jūs nuomojate butą, o mes čia, kaip silkės konservuose! Netoli jūsų buto yra puiki meno mokykla, mūsų Kotryna svajoja šokti, o Matukas nori mokytis muzikos! Na padėk! Leisk mums gyventi nemokamai kol kas, o po to Povilas susiras darbą, aš išeisiu – ir mokėsime nors kiek. Mes gi giminės!
Žvelgdama į ją, jaučiau keistą gailesčio ir baimės mišinį. Gailesčio vaikams – ir baimės už mūsų ateitį.
Papasakojau viską Dovydui.
– Ne! – atkirto jis. – Tik per mano lavoną! Ta šėtoniška minia sudaužys butą į dulkes, ir pinigų nematysime! Jų Povilas ką nors susiras? Jis visą gyvenimą tinkamai nedirbo nė dienos! O tavo sesė dar ketvirtą pagimdys – tik kad nereikėtų eiti į darbą!
Bandžiau įtikinti vyrą, kad tai laikina, kad jiems tiesiog sunku dabar.
– Ar pati netiki tuo, ką sakai? – pikta nusišypsojo Dovydas. – Jiems tik duok pirštą – ranką nukas. Ne! Aš jau ieškau naujų nuomininkų!
Kitą rytą man paskambino Gabija:
– Mes jau beveik viską surinkom! Liko pora dėžių – ir kraustomės! Lauk mūsų!
Sėdžiau su telefonu rankoje ir nežinojau, ką jai atsakyti. Nepatikau, kad veltui kraunasi… Nesakiau, kad neįsileisime.
Bijau nuliūdinti mamą – jai sunkūdė širdis. Bet kokia stipri emocija gali kainuoti jai gyvybę.
Bijau visam laikui prarasti seserį – ir tuo pat metu bijau sugriauti santykius su vyru.
Stoviu prieš pasirinkimą, kuris griauna mane iš vidaus.
Širdis ragina padėti artimajai kraujai. Bet protas ir vaikystės įskaudinimai primena: Gabija visuomet tik imdavo, niekada nedavė.
O Dovydas… Jis visuomet buvo šalia manęs: rėmė, padėdavo atsistoti, kurdavo kartu su manimi mūsų gyvenimą. Ir dabar jis prašo vieno – apsaugoti mūsų darbą, mūsų šeimą, mūsų ateitį.
Ir aš suprantu: kad ir kaip būtų sunku, turėsiu pasakyti „ne“.
Turėsiu surasti jėgų atsisakyti seseriai. Ir tegul ji pyksta. Tegul nekenčia. Aš renkuosi savo vyrą, savo sūnų, mūsų šeimą.
Bet kaip skaudu dėl šito pasirinkimo… Kaip kartu suprasti, kad artimoji krauja gali pastatyti prieš tokį siaubingą sprendimą…