Dabar prašau tik lėkštės sriubos.

Dabar prašau tik lėkštės sriubos

Man septyniasdešimt septyneri, ir aš nugyvenau iki tos dienos, kai savo uošvę, Donatą, prašau tik lėkštės sriubos. Dar neseniai maniau, kad jos pareigos – laikyti namus švariais, virti, siūti, rūpintis šeima, kaip tai darydavau aš savo laikais. Bet gyvenimas pasikeitė, ir aš, Ona Paulauskienė, supratau, kad mano lūkesčiai liko praeityje. Mane pasiėmė sūnus Darius ir Donata, ir dabar gyvenu jų namuose, jaučiuosi tarp svečio ir našto. Širdį skauda nuo šios minties, bet mokausi priimti tikrovę, nors užuojauta dar smilksto viduje.

Kažkada buvau didelio namo šeimininkė. Keldavausi su pirmais gaidžiais, virdavau barščius, kepdavau pyragus, siuvdavau uždangas, augindavau Darį. Mano vyras, tegu jam lengva žemė, dirbo gamykloje, o aš tvarkydavau namus, kad jis grįžtų į šiltą prieglobstį. Manydavau, kad taip ir turi būti: moteris – namų žiburys, o uošvė, kai ateis laikas, tęs šias tradicijas. Kai Darius atvedė Donatą, tikėjausi, kad ji taps man dukra, kad kartu dirbsime namų ruošoje, dalinsimės receptais, kaip senais gerais laikais. Bet viskas pasirodė kitaip.

Donata – šiuolaikinė moteris. Dirba biure, visada su telefonu, rengiasi madingai, beveik nekeptuvės neliečia. Kai jie su Dariumi susituokė, aš dar gyvenau savo bute, bet prieš dvejus metus sveikata pablogėjo – kojos silpno, galva svaigsta. Darius primygtinai reikalavo, kad kraustyčiausi pas juos: „Mama, mes susitvarkysim, tau bus geriau su mumis“. Aš sutikau, pardaviau butą, kad nebūčiau jiems našta, ir atidaviau pinigus jų namų remontui. Galvojau, kad padėsiu namų ruošoje, kiek pajėgsiu. Bet pasirodė, kad Donata nenori nei mano pagalbos, nei mano lūkesčių.

Nuo pirmos dienos pastebėjau, kad jai nepatinka, kai įsiterpiu į virtuvę. Kartą pasiūliau išvirti burokėlių sriubą, kaip Darius mėgsta, o ji nusišypsojo ir atsakė: „Ona Paulauskienė, nesijaudinkite, aš užsisakysiu maistą, bus greičiau“. Užsisakysi? Aš pripratau, kad maistas – tai rūpestis, o ne mygtukas programėlėje. Bandžiau šiukšlinti, bet Donata švelniai sustabdydavo: „Nereikia, pas mus robotas dulkių siurblys“. Robotas? O kur širdis, kur šiluma? Aš tylėjau, bet viduje augo jausmas, kad čia aš per daug. Darius, mano sūnus, tik pečiais krutėdavo: „Mama, Donata tvarkosi, ilsėkis“. Ilsėkis? Man septyniasdešimt septyneriems metams poilsis – tai ne sėdėti be darbo, o jaustis reikalingai.

Skausmingiausia – jos požiūris. Visada maniau, kad uošvė turi gerbti anytę, padėti, klausyti patarimų. Bet Donata daro viską po savo. Ji gamina kažkokius salotus su avokadais, o ne kotletus, kaip mokydavau. Namai jų švarūs, bet šalti – nė tų smulkmenų, kurios daro juos gyvais: nei išsiuvinių, nei šviežios kepinNors dar kartais užklumpa liūdesys, atradau, kad ir šiais naujais laikais galima rasti savo vietą – mano sūnus šypsosi, kai pasakoju jam senus pasakojimus, o Donata jau nebegrūdo į šalį, kai kartu žiūrime vakarinias laidas.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

seventeen + seventeen =

Dabar prašau tik lėkštės sriubos.