Vakar vakare mano sūnus Domas su jo žmona Gabriele atėjo pas mane vakarieniauti. Kaip visada, sutvarkiau stalą tarsi šventei: vištienos sriuba, koldūnai, bulvių košė, mišrainė – viskas, ką jis mėgsta. Bet kai Domas atsivijo batų priemenėje, aš vos nenukritau: abiejuose jo kojiniuose buvo didelės skylės, pro kurias išžvaiždavo jo pirštai! Sustingau lyg perkirsta žaibu. Ar tikrai tai mano sūnus, kurį auginau, rengiau, mokiau tvarkytis, dėvi tokius dantytus raiščius? O kur, atleiskit, buvo jo žmonos akys? Ar suprantate, tai jau kažkoks ribos peržengimas! Iki šiol negaliu atsigauti nuo to vaizdo ir man reikia išlieti širdį, kitaip tiesiog sprogsiu nuo pykčio.
Aš, Aldona Petronė, visą gyvenimą stengiausi, kad mano Domui nieko nestigtių. Siuvau jam marškinius, pirkau geriausius batus, net kai pati turėdau taupyti. Jis užaugo, tapo inžinieriumi, vedė Gabrielę – merginą, kuri man tada atrodė miela ir ūkinga. Jie gyvena savo bute, abu dirba, atrodo, viskas jiems gerai. Aš nesikišu į jų gyvenimą, bet kartais kviečiu vakarieniauti, kad pamatyčiau juos, pamaloniaučiau naminiu valgiu. Ir štai, prašom, išgąsdinta jo kojinių vaizdo! Tai ne paprastos skylės, tai pagalbos šauksmas, signalas, kad jų namuose kažkas ne taip.
Viskas prasidėjo, kai jie įėjo į butą. Aš, kaip įprasta, sukdavausi, padėjau lėkštes, pakaitinau koldūnus. Domas nusiavė batus, ir aš užčiuopiau žvilgsnį į jo kojas. Iš pradžių pagalvojau, kad man pasidarė – negaliu patikėti, kad mano sūnus, visada tvarkingas, dėvi tokius plyšius. Bet ne, tai buvo kojinės, kurios, atrodo, išgyveno branduolinį karą – skylės iš abiejų pusių, kulnai nudilę, o pirštai kyšo lyg prašytųsi laisvės. Aš sustojau, net šaukštą numečiau. Gabrielė, pastebėjusi mano žvilgsnį, kikeno: “Oi, Aldona Petronė, jis pats taip, aš jam šimtą kartų sakiau pirkti naujas.” Pats? O tu, mieloji, kur žiūrėjai?
Vakarienės metu negalėjau susikaupti. Žiūrėjau į Domą, kuris su apetitu valgė sriubą, ir galvoju: kaip taip galėjo atsitikti? Aš jį auginau ne tam, kad jis vaikščiotų kaip valkata. O Gabrielė sėdėjo, kalbėjo apie savo darbą, lyg nieko neįvyko. Negalėjau susilaikyti ir pasakiau: “Domai, sūnau, kas su tavo kojinėmis? Tai gi gėda!” Jis susimaišė, pečiais patraukė: “Mama, na nebūk, tiesiog senos, nespėjau išmest.” Nespėjai? O Gabrielė pridūrė: “Aldona Petronė, jis pats jas užsideda, aš gi neseku jo garderobo.” Neseki? O kas turi rūpintis vyru, jei ne žmona?
Bandžiau laikytis, bet viduje viskas verda. Po vakarienės, kai Gabrielė nuėjo į svetainę, aš pašniaukštelėjau Domui: “Sūnau, ar jums pinigų trūksta kojinių? O gal niekas neskalbia?” Jis tik ranka mostelėjo: “Mama, nebekalbėk, viskas gerai. Tiesiog nepastebėjau.” Nepastebėjai? Šitas skyles matyti net iš kosmoso! Norėjau pasikalbėti su Gabrielė, bet bijojau, kad ji vėl nusijuoks. Vietoj to nuėjau į savo spintą, išsitraukiau porą naujų kojinių, kurias buvau nupirkusi Domui gimtadieniui, ir įkišau jam: “Imk, užsidėk, kitaip skauda žiūrėti.” Jis nusišypsojo, padėkojo, bet mačiau, kad jam tai nerūpi.
Namo juos išleidau, bet negalėjau užmigti. Galvoje sukosi: kaip taip? Gabrielė, žinoma, dirba, pavargsta, bet ar tai pateisinimas? Aš jos amžiuje ir dirbau, ir namus tvarkiau, ir vyru rūpinosi, ir vaiku. O ji negali įmesti poros kojinių į skalbimo mašiną ar nusipirkti naujų? Parduotuvėje jų dešimtys, bet kokiam biudžetui! Ar dabar madinga vaikščioti su plyšiais? Prisiminiau, kaip Gabrielė visada švariai apsirengusi, su manikiūru, o mano sūnus – kojinėse, kurios subyrėjo. Ir tai ne paprastos kojinės, tai simbolis! Simbolis, kad jai, matyt, nerūpi jos vyras.
Kitą dieną paskambinau draugei Jolantai, kad išsipasakočiau. Ji išklausė ir pasakė: “Aldona, tai ne tavo reikalas. Jie suaugę, patys išsirinks.” Suaugę? O kas tada turi rūpintis, jei Domas vaikščioja kaip valkata? Jolanta pridūrė: “Gal Gabrielė nemano to savo pareiga. Dabar moterys kitokios.” Kitokios? Aš neprieštarauju, tegul dirba, karjerą stato, bet elementari rūpyba vyrui – ar ir tai pasenus dalykas? Nereikalauju, kad ji kasdien virtų sriubų, bet kojines galima susiūti!
Nusprendžiau pasikalbėti su Gabrielė. Paskambinau, pakvietiau arbatos, kad be Domo. Pasakiau: “Gabrielė, atleisk, kad kišuosi, bet kaip gali leisti, kad Domas vaikščiotų su tokiais plyšiais? Juk tai tavo vyras.” Ji nustebo: “Aldona Petronė, jis suaugęs, pats renkasi, ką dėvėti. Aš jam šimtą kartų sakiau, kad pirktų naujas.” Suaugęs? O tu, reiškia, nematai, kad jis dėvi plyšius? Užsiminiau, kad žmona turėtų rūpintis tokiais dalykais, bet ji tik nusišypsojo: “Pas mus lygiateisiškumas, aš neseku jo garderobo.” Lygiateisiškumas? Kai vienas plyšiuose, o kitas naujuose batuose?
Dabar galvoju, ką daryti. Dalis manęs nori nupirkti Domui dėžę kojinių ir pati skalbti, kad nesigėdytų. Bet kita dalis supranta: tai ne mano reikalas. Jie patys turi susitarti. Siūliau Domui: “SūnauBet mans sirdis vis tiek suspausta, nes žinau, kad tikroji problema yra ne skylės kojinėse, o tai, kaip keičiasi šių dienų šeimų santykiai, ir aš dar negaliu su tuo susitaikyti.