Pamestą dukrą: išdavystė vyro vardan
Mano dukra, kadaise artima ir brangi, tapo svetima. Mūsų miestely prie Nemuno aš, Daina, su skausmu stebiu, kaip ji ištirpa savo vyro valioje, prarasa save. Jos aklas paklusnumas jam sudaužė širdį, o atsisakymas atvykti į tėvo jubiliejų tapo paskutine lašu. Dabar aš stoviu prieš kankinančį klausimą: kaip išgelbėti dukrą nuo pačios savęs, ar jau per vėlu?
Gabija, mūsų vienintelė duktė, visada buvo mūsų didžiausias didžiavimasis. Aš su savo vyru Martynu viską jai leidome, išpildydavome kiekvieną jos norą. Ji puikiai baigė universitetą, ir kaip dovaną nupirkome jai kelionę į Turkiją. Ten, atostogaudama, ji sutiko Kęstutį, vaikiną iš Kauno. Aš niekada nepasitikėjau didesniais miestais ir jų gyventojais – per daug pasitikintys savimi, per daug agresyvūs. Bet Kęstutis atrodė rimtas: atidarė mūsų miestelyje sportinės aprangos parduotuvę, sunkiai dirbo. Tikėjomės, kad Gabija su juo bus laiminga.
Po vestuvių jie apsigyveno bute, kurį Martynas paveldėjo iš savo motinos. Iš pradžių viskas sekėsi gerai. Kęstutis mėgo sportą, leisdavo valandas salėje, ir Gabija, atrodė, dalijosi jo pomėgiais. Tačiau netrukus pastebėjau, kad mano mergaitė keičiasi. Ji paprašė neskambinti vakarais: „Mamyte, mes su Kęstutiu po darbo norim būti vienas su kitu, bendrauti“. Aš sutikau, manydama, kad tai jos noras. Tik vėliau sužinojau, kad tai vyro reikalavimas. Gabija pradėjo lankytis pas mus tik dieną, be Kęstučio, nes vakarai priklausė jam.
Tada pastebėjau, kad ji pradėjo straigiai netekti svorio – greitai, baugindai. „Gabijele, kas tau? Atrodai išsekusi!“ – susirūpinau aš. „Mes su Kęstutiu perėjome prie tinkamos mitybos, – tylėdama atsakė ji. – Jis nori, kad valgyčiau tą patį, ką ir jis“. Aš buvau šokiruota: „Tu planuoji vaikus! Kam tau tie dietiniai apribojimai? Valgyk normaliai!“ Bet Gabija įsižeidė ir užsidarė. Jos veidas subliuvo, akys prarado spalvą, o aš jaučiau, kaip prarandu dukrą.
Netrukus Gabija atėjo su didelėmis, dirbtinai padidintomis lūpomis ir storiomis, nepakantai stebinčiomis antakiais. „Kęstui patinka“, – paaiškino ji, vengdama mano žvilgsnio. Ji atrodė kaip svetima, kaip lėlė, bet tyliai klausė, kai bandžiau apie tai kalbėti. Jos gimtadienui padovanojau multivariklį, tikėdamasi, kad tai palengvins jos gyvenimą. Gabija padėkojo, bet paprašė palikti dovaną pas mus. Po savaitės nugabeniau multivariklį pas ją. Kęstutis, tai išvydęs, užsidegė: „Kas čia per nesąmonė? Norit, kad Gabija taps tinginyte? Mums to nereikia!“ Gabija maldavo: „Mamyt, pasiimk, prašau, kitaip bus skandalas“. Pasiėmiau dovaną, bet, išėjusi, išgirdau, kaip ji atsiprašinėja vyro. Mano kraujas užvirė: už ką ji atsiprašo?
Nusprendžiau nesikišti, bijodama atstumti dukrą. Tačiau jos paklusnumas Kęstučiui tapo vis labiau bauginantis. Ji atsisakė mėgstamų patiekalų, pomėgių, bendravimo su mumis. Viskas, kas Kęstučiui nepatiko, dingo iš jos gyvenimo. Jaučiau, kaip mano Gabija, ryški ir savarankiška, nyksta, ištirpdama jo šešėlyje. Bet tyliau tyliau, tikėdamasi, kad ji pati atsigriebs.
Neseniai Martynui sukako 60. Pasistatėme vasarą, pakvietėme šeimą iš aplinkinių miestų. Žinoma, pakvietėme Gabiją ir Kęstutį. Jie pažadėjo atvykti, ir Martynas spindėjo nuo laimės, laukdamas dukters. Tačiau prieš tris dienas iki šventės Gabija paskambino: „Mam, mes neatvažiuosime“. Aš apstulpau: „Kodėl? Kas nutiko?“ – „Nieko, tiesiog bijome sulaužyti dietą ir suvalgyti kažką ne tinkamo“. Bandžiau ją įtikinti: „Ateikite bent valandai, sveikinkite tėtį! Jis taip laukia!“ Bet ji atkirto: „Ne, nenorime važiuoti šimtą kilometrų dėl to. Tėtį pasveikinsiu telefonu, o dovaną atduosiu vėliau“.
Užspringau nuo užuojautos. „Negali palikti vyro net vienai dienai? Ateik viena, juk tu mūsų duktė!“ – rėkiau aš. „Negaliu, atleisk“, – atsakė ji ir padėjo ragelį. Martynas, išgirdęs tai, išblyško. Jo akys prisipildė skausmo, bet jis tyliu tyliau. O aš neištvėriau ir paskambinau Gabijai dar kartą, išlietus visą savo pyktį: „Kaip gali taip išduoti tėvą? Visu klausai Kęstučio – lūpos, antakiai, dietos, o dabar dėl jo neatėjai į jubiliejų! Prarandi save!“ Ji nutraukė pokalbį, ir nuo tada mes nebekalbame.
Kiekviena naktis dabar – kankinanti. Prieš akis matau savo mergaitę, kurios nebėra. Gabija, mano protinga, linksma duktė, tapo vyro šešėliu, vykdydama kiekvieną jo užgaidą. Jos atsisakymas atvykti pas tėvą – ne tik įžeidimas, tai išdavystė, kuri skaldBet aš žinau viena – kol mane širdyje degina meilė, aš niekada nepasiduosiu.