Anyta puikiai žinojo, kad mano mama bus pas mane – jos veiksmas buvo paskutinis lašas.

Svočia puikiai žinojo, kad mano mama atvyks pas mane – jos poelgis tapo paskutine lašu.

Mažame miestelyje prie Panevėžio, kur gėlių kvapas maišosi su kaimo dulkių, mano gyvenimas trisdešimt vienerių virto šeimos intrigų arena. Esu Gabija, ištekėjusi už Andriaus, ir auginame dvejų metų dukrelę Aistę. Mano svočia, Ona Petronė, savo paskutiniu veiksmu peržengė visas ribas, privertusi mane jaustis svetima savo paties namuose. Jos šimtas eurų ant stalo – ne dosnumo ženklas, o įžūlumas, kurio negaliu atleisti.

Šeima ant slenksčio

Andrius – mano pirmoji meilė. Susituokėme prieš penkerius metus, ir buvau pasiruošusi gyventi su jo šeima. Ona Petronė, jo motina, nuo pat pradžių atrodė meili, bet jos meilumas visada turėjo kabliuką. Ji myli Andrių ir Aistę, bet į mane žiūri kaip į laikiną svečią. „Gabija, tu gera, bet uošvė turi žinoti savo vietą“, – sakydavo ji, šypsodamasi. Tverdavau jos pastabas, patarimus, kontrolę, vardan šeimos ramybės. Tačiau jos paskutinis poelgis tapo tašku, už kurio negrįžtama.

Mano mama, Vida Genovaitė, atvyko pas mus savaitei. Ji gyvena kitame mieste ir retai mus lanko, todėl laukiau jos su džiaugsmu. Perspėjau Andrių ir Oną Petronę, kad mama atvyks, ir paprašiau gerbti mūsų laiką. Svočia linktelėjo, bet jos akyse prablysėjo gudrybė. Turėjau susirūpinti, bet, kaip visada, patikėjau jos geromis intencijomis. Kokia klydinčia buvau!

Įžeidimas vakarienės metu

Vakar mama praleido pas mus trečią dieną. Ruošiau vakarienę – barščius, pjaustiau duoną, lašinius su česnakais, viskas, ką ji mėgsta. Mes su ja ir Aiste sėdėjome prie stalo, juokėmės, prisiminėme mano vaikystę. Andrius buvo darbe, o aš mėgavausi šiuo retu artumo su mama momentu. Staiga išgirdau durų beldimąjį. Uždury stovėjo Ona Petronė, su maišeliu ir savo įprastine šypsena. „O, Vida, ir tu čia? Aš tik užsukočiau pasidairyti“, – tarė ji, nors puikiai žinojo, kad mama čia.

Nespėjau pasiūlyti jai sėsti, kai ji, lyg pagal scenarijų, ištraukė iš kišenės šimtą eurų ir padėjo ant stalo, tiesiai šalia lėkščių. „Gabija, čia jums maistui, juk svečiai“, – paskelbė ji garsiai, kad mama išgirstų. Sustingau. Mama nusipurto, o Aistė, pajutus įtampą, pradėjo whimperėti. Tai nebuvo pagalba – tai buvo pažeminimas. Svočia norėjo parodyti, kad aš nebesugebu, kad mano mama – našta, kad ji, Ona Petronė, čia vyriausioji.

Skausmas ir pyktis

Bandžiau susivaldyti. Pasakiau: „Ona Petrone, ačiū, bet mes susitvarkysime.“ Ji tik nasrai pasnopavo: „Imk, Gabija, juk tau reikia.“ Mama tylėjo, bet aš mačiau, kaip jai skauda. Ji, moteris, kuri augino mane viena, kuri visada buvo išdidžioji, pajuto save pažeminta. Kai svočia išėjo, atsiprašinėjau mamą, bet ji tik apkabino mane: „Dukrele, tai ne tavo kaltė.“ Bet aš žinojau – tai mano klystis. Leidau Onai Petronei užžengti per toli.

Andrius, grįžęs namo, išklausė mane ir atsidusęs tarė: „Mama taip ir nebuvo blogo sumanymo, ji tiesiog įpratusi padėti.“ Padėti? Tai ne pagalba, tai valdžios demonstravimas. Jaučiuosi tarnaitė savo pačios namuose, kur svočia nusprendžia, kaip man gyventi, kaip priimti svečius, kaip auginti dukrą. Jos šimtas eurų – ne pinigai, o būdas parodyti, kad be jos aš esu niekas. O Andriaus tyla – kaip išdavystė, kuri skaudina širdį.

Sprendimas, kuris išgelbės mane

Neberandu jėgų kentėti. Nusprendžiau rimtai pasikalbėti su Andriumi. Pasakysiu, kad Ona Petronė nebeturi teisės ateiti be pakvietimo, o jos „pagalba“ mums nereikalinga. Jei jis manęs nepalaikys, išvažiuosiu pas mamą su Aiste, kol jis pasirinks – ar aš su dukra, ar jo motina. Tai baisu – myliu Andrių, bet negaliu gyventi po jos kontroliu. Mano mama nusipelnė pagarbos, mano dukra – ramių namų, o aš – teisės būti savo gyvenimo šeimininke.

Mano draugės sako: „Gabija, išvarai ją, čia tavo namai.“ Tačiau namai – ne tik sienos, tai šeima. Ir jei Andrius nepastos mano pusėje, prarasčiau ne tik svočią, bet ir jį. Bijau šio pokalbio, bijau likti viena su Aiste, bet dar labiau bijau, kad jei tylėsiu, prarasčiau save. Ona Petronė mano, kad jos pinigai suteikia jai valdžią, bet aš nesiparduosiu už šimtą eurų.

Mano šauksmas dėl orumo

Ši istorija – mano riksmas dėl teisės būti išgirstai. Ona Petronė savo poelgiu pažemino ne tik mane, bet ir mano mamą, mano šeimą. Andrius, galbūt, nemato tame problemos, bet aš matau – ir nepasiduosiu. Trisdešimt vienerių noriu gyventi namuose, kur mano dukra juokiasi, kur mano mama – norimas svečias, kur aš – ne svočios šešėlis. Tegul šis mūšis bus sunkus, bet aš pasiruošusi. Esu Gabija, ir atgausiu savo orumą, net jei tam teks užtrenkti duris prieš svočią.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × three =

Anyta puikiai žinojo, kad mano mama bus pas mane – jos veiksmas buvo paskutinis lašas.