Mano sūnus išnuomojo mūsų butą ir net nepamanė mus įspėti. Mes jam viską atidavėme, o likome be nieko.
Aš ir mano vyras Vytautas susituokėme, kai mums abiems buvo dvidešimt treji metai. Aš jau buvau nėščia, bet, laimei, abu spėjome baigti pedagoginį universitetą. Mūsų šeimos buvo neturtingos, jokio „aukso luitso“ neturėjome – nei įtakingų giminaičių, nei santaupų. Nuo pirmųjų dienų teko suktis, kad išgyventumėme.
Aš beveik nedirbau motinystės atostogų. Neturėjau pieno – ar dėl streso, ar dėl nuolatinio badavimo – ir anksti perėjome prie mišinių. Vienuolikos mėnesių jau atidavėme jį į vaikų darželį. Ten jį išmokė valgyti šaukštu, eiti ant puoduko ir užmigti be prikabinimo. O mes su Vytautu įsitraukėme į darbą – iš pradžių nuomavomės butą, vėliau persikėlėme į bendrabutį, tada sutaupėme vieno kambario butui, o dar vėliau nusipirkome dviejų kambarių butą gerame rajone.
Prieš keletą metų nusipirkome vasarnamį netoli Vilniaus. Vytautas pats pastatė tvarkingą medinį namuką: du kambariai, pirtis, krosnis. Atvežėme baldų, įrengėme darželį. Atrodė, kad dabar galime gyventi sau malonumui. Mums tik po keturiasdešimt šešerius, priekyje dar visas gyvenimas.
Tačiau mūsų sūnus, Marius, dvidešimt trejų metų nusprendė vesti. Jo sužadėtinė, Aušra, buvo iš turtingos šeimos, abu baigė teisės studijas. Merginos tėvai – pasiturintys žmonės: jie turi trįaaukštį name, brangius automobilius, verslą. Jų dukra, žinoma, norėjo vestuvių restorane, limuzino, medaus mėnesio ir… atskiro buto.
Mes su vyru visada jautėme kaltę prieš sūnų. Visą vaikystę jis praleido darželiuose, mokyklose, būreliuose – nes mes buvome įsitaisę darbe. Stengėmės tai kompensuoti dovanais: žaislais, drabužiais, kelionėmis, repetitoriais. Aštuonioliktadienį jam padovanojome seną, bet tvarkingą automobilį. Kai jis stojo į universitetą, mokėjome už mokslą. Ir, žinoma, negalėjome atsisakyti ir dabar. Atidavėme visas santaupas vestuvėms ir… atidavėme jam savo butą, patys persikėlę į vasarnamį.
Aušros tėvai rinkosi kitokį būdą – jie investavo į dukrą: nupirko jai žąsinių kailių, aukso, baldų. Sūnus, iš pradžių dėkingas, pradėjo keistis. Su kiekvienu mėnesiu skambindavo vis rečiau. Iš pradžių atvažiuodavo kartą per dvi savaites, po to – kartą per mėnesį. O paskui visai dingo.
Kartą turguje sutikome seną kaimynę, ir ji tarp kitko prieminė:
– O jūs nežinote, kad jūsų butas atiduotas nuomai? Marius su Aušra gyvena pas jos tėvus, sako, ten jiems patogiau.
Vyrui veidas išblyško. Vos stovėjo ant kojų. Iškart paskambinome sūnui. Atsakymas buvo ledinis:
– Jūs patys atidavėte man butą. Mano žmona nenori gyventi jūsų „sovietmečiu“, o nuomotis atskirai– brangu, tai tegul nuomininkai moka.