Skandalas kaime dėl sesers
“Kaip galėjai jų priimti? Tai gi tavo gimtoji teta Dalia ir pusseserė Rasa! Jiems jau sunku, Rasa išsiskyrė, viena augina sūnų!” – verkštelėjo mano mama, Vida Kazimiero, vos ašarų nesupilusi. O dabar dar ir po kaimą pasklido kalbos, kad aš, Gabija, beširdė, išvariau gimines į gatvę. Kaimynai šnabžda, pažįstami žvilgteli, o man jau jau nuo viso to pykina. Aš gi ne pabaisa, turėjau priežasčių paprašyti jų išeiti! Bet kas manęs klausys, kai kaime lengviau pirštu rodyti, nei įdėmiai pasiklausyti? Pavargau teisintis, bet daugiau tylėti nebenoriu – reikia papasakoti, kaip visa tai įvyko.
Viskas prasidėjo prieš mėnesį, kai teta Dalia ir Rasa su savo sūnumi Dominyku atvažiavo pas mus. Rasa neseniai išsiskyrė su vyru, kuris, pagal jos žodžius, buvo „ne dovana“. Likti ji viena su penkiametiu Dominyku, be darbo ir be būsto – jų butą atėmė buvęs vyras. Teta Dalia, jos mama, irgi nusprendė persikelti iš miesto į kaimą, nes „bute jai ankšta“. Jos man paskambino ir paprašė pas gyventi, kol ras kur apsistoti. Žinoma, nesakiau ne – gi giminės. Su vyru gyvename erdviame name, turime du savo vaikus, bet vieta visada bus. Maniau, porai savaičių apsistos, ir viskas. Kaip klydau.
Nuo pirmos dienos teta Dalia imta elgtis taip, tarsi tai jos namai. Ji persistatė baldus, nes „taip geriau šviesa krinta“, kišosi į virtuvę, kritikavo mano sriubas: „Gabija, ką, be lauro lapo viri?“ Toleravau, šypsausi, bet viduje jau verdavo pyktis. Rasa, užuot ieškojusi darbo ar būsto, ištisas dienas pūtė telefoną ar skundėsi, kaip jai sunku. Jos Dominykas, žinoma, geras berniukas, bet lakstė po namą kaip uraganas, laužė mūsų vaikų žaislus, o Rasa tik pečiais patraukdavo: „Juk vaikas, ką iš jo imsi?“ Siūliau jai pagalbą – surasti darbo pasiūlymų, pasiūvėti su Dominyku, kol ji eis į pokalbius. Bet ji atsakydavo: „Gabija, neversk, man jau nepaprasta.“
Po dviejų savaičių supratau, kad jos nesiruošia išvykti. Teta Dalia pareiškė, kad nori pasiliktį kaime amžinai, ir pradėjo užsiminti, kad galėtume „joms pastatyti priestatą prie namo“. Rasa pritarė: „Taip, Gabija, juk jums namą paliko tėvai, o mes su Dominyku ką, gatvėje gyvensime?“ Apsistebėjau. Tai ką, dabar aš turėčiau jas išlaikyti, nes jos „vargšos giminės“? Su vyru metų metus dirbome, kad šį namą sutvarkytume, auginome vaikus, mokėjome paskolas. O dabar turiu dalintis savo erdve su žmonėmis, kurios net ačiū nesako?
Bandžiau su jomis pašnekėti geruoju. Sakiau: „Dalija, Rasa, džiaugiamės galėdami padėti, bet jums reikia ieškoti savo vietos. Negalime amžinai gyventi kartu.“ Teta Dalia rankomis pliaukštelėjo: „Gabija, ką, į gatvę varai? Aš gi tavo teta!“ Rasa apsiverkė, Dominykas ėmė whimper, ir pasijutau kaip paskutinė niekšė. Bet žinojau: jei nepasakysiu galutinio žodžio, jos taip ir liks ant mūsų kaklo. Galiausiai daviau joms savaitę, kad surastų būstą, ir pasiūliau sumokėti pirmą mėnesį už nuomą. Bet jos įsižeidė ir išvažiaBet jos įsižeidė ir išvažiavo pas pažįstamus, numetę man: “Dar ateis laikas, kada apgailėsi, Gabija”.