Atidavėme viską, kad mūsų dukros būtų laimingos: ar aš nusipelniau tokio abejingumo?

Su vyru viską sau atsisakydavome, tik kad mūsų dukroms būtų gerai. Ar tikrai nusipelniau tokio savo vaikų abejingumo?

Kai mūsų dukros užaugo, aš ir Viktoras, mano velionis vyras, pagaliau atsikvėpėme. Galvojome, kad atėjo laikas truputėlį atsipūsti. Tačiau lengviau nepasidarė – tiesiog vienas sunkus dalykas pakeitė kitą. Visą jų vaikystę praleidome be galo save ribodami. Dirbome vietinėje gamykloje: aš – pakuotoja, jis – tekintojas. Pinigų vos užtekdavo maistui ir drabužiams.

Prisimenu, kaip džiaugdavausi, kai pavykdavo nusipirkti joms ką nors puikesnio, kad nebūtų blogiau nei kiti. Nesibuvinome atostogų, nepirkojome naujų baldų, vaikščiojome nusidėvėjusiais batais – tik kad jos turėtų viską. Mokėsi paprastoje mokykloje, bet atrodė kaip princesės. Ir mes tuo didžiavomės. Tikėjausi, kad kada nors įvertins mūsų kantrybę ir meilę.

Kai dukros stojo į universitetą, išlaidos tik padidėjo. Reikėjo mokėti už bendrabutį, siųsti daiktus, maistą. Ir vėl suspaudėme diržus. Krapščiausi po kišenes, kad surinkčiau kiekvieną centą siuntiniams. Gyvenome tik viena mintimi – kad jiems būtų lengviau.

Abi dukros netrukus ištekėjo, viena paskui kitą. Džiaugsmas buvo didelis, bet trumpam – beveik iš karto abi paskelbė, kad laukiasi vaikų. Iš pradžių aš apsiverkiau iš laimės, o paskui – iš baimės. Kas leisis su vaikais, kai jos išeis iš motinystės? Dukros vienu balsu pareiškė, kad vaikai dar per maži į darželį. Ir paprašė manęs – jų senelės – pagalbos.

Aš jau buvau išėjusi į pensiją, bet dirbau valytoja vaistinėje. Pasitarėme su Viktoru – jis pasakė, kad pats tol dirbs, o aš rūpinsiuos anūkais. Ir prasidėjo naujas gyvenimo etapas: košės, sauskelnės, nakties pampersai, snargliai, animacijos – vėl viskas iš naujo.

Praėjo keleri metai. Žentai įkūrė savo verslą ir pradėjo gerai užsidirbti. Džiaugėmės už juos – juk šeima, viskas į namus. O tai, kad kartais tekdavo vėl „duoti maistui“ – na ir kas, jau pripratome.

O tada įvyko pats baisiausias dalykas. Mano Vytas išėjo į darbą ir nebegrįžo. Infarktas. Tiesiai prie gamyklos vartų. Greitoji atvažiavo greitai, bet širdis neišlaikė. Mano atrama, mylimiausias žmogus – paskutinį kartą išėjo. Praleidome kartu 42 metus. Be jo viskas tapo pilka ir tuščia.

Dukros, žinoma, praverkė. Pabūvo su manimi laidotuvėse. O paskui pasiėmė anūkus ir tarė:
– Mama, jau laikas į darželį, labai tau ačiū, dabar gali pailsėti.

O aš likau viena. Bute tapo siaubingai tylu. Nei Vyčio žingsnių, nei balso, nei vaikų juoko. Ir supratau: viena iš savo pensijos neišgyvensiu. Komunaliniai mokesčiai, maistas, vaistai – viskas tapo nepakeliama. Vaistams pinigų trūko. Tyliuoju. Kęsčiau. Bet kartą, kai jų aplanko – papasakojau. Tiesiog užsiminiau:
– Mergaitės, jei galėtumėte truputį padėti su komunaliniais, aš galėčiau nusipirkti reikiamus vaistus…

Vyriausioji iškart atsakė:
– Mama, ką tu? Mums patiems nieko neužtenka, kainos auga!

Jaunesnioji tylojo, įsikus į telefoną. O paskui jie tiesiog nustojo atvažiuoti. Nustojo skambinti. Lyg aš pati kaltas, kad išdrįsau paprašyti pagalbos.

O aš vis galvoju – ar tikrai to nusipelniau? Ar tikrai taip galima pamiršti žmogų, kuris dėl jų atidavė visą savo gyvenimą? Ar tikrai mano senatvė turi būti tokia – skurda, serganti ir vieniša?

Vis tikiu, kad jie prisimins, kad ne visi jausmai išnyko. Tačiau kiekviena diena be jų – kaip naujas smūgis. Ar tikrai dėl to mes su vyru gyvenom, dirbom, aukojomės? Ar tikrai tai viskas, kas liko iš meilės ir dėkingumo?

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

four × three =

Atidavėme viską, kad mūsų dukros būtų laimingos: ar aš nusipelniau tokio abejingumo?