Bendra virtuvė ir tingioji močia
Gyvename su Antanu jo namuose – nors, tiesą pasakius, ne visiškai jo. Be mūsų čia gyvena jo jaunesnis brolis Povilas ir jo žmona Kamilė. Turime vieną bendrą virtuvę, maistą perkame visiems, gaminti einame iš eilės, o sąskaitas dalinamės pusiau. Skamba kaip ideali bendruomenė, ar ne? Tik štai Kamilė, mūsų brangioji močia, panašu, nusprendė, kad namų ūkis – ne jos rūpestis. Ji nei šaukštų neplaus, nei bulvių nulups, o aš jau beveik ant ribos, kad įteikčiau jai šluotą ir pasakyčiau: „Sveika atvykusi į tikrąjį pasaulį!“ Bet kol kas sulaikau save, nors kantrybė tirpsta greičiau nei sviestas keptuvėje.
Namas atiteko Antanui ir Povilui iš tėvų, ir kai susituokėme, nusprendėme gyventi visi kartu – taip ekonomiškiau, o ir namas didelis, vietos užtenka. Aš neprieštaravau: Povilas ramus vyrukas, dirba autoservise, namie beveik nepasirodo. O Kamilė… O, su ja viskas sudėtingiau. Kai ji ir Povilas ką tik susituokė, galvojau, kad ji tiesiog drovėja, nenori kištis į bendrus reikalus. Bet praėjo pusė metų, ir supratau: drovumas čia ne prie ko. Kamilė tiesiog čempionė išsisukinėjimo nuo bet kokio darbo. Ji valandų valandas gali praleisti savo kambaryje, slinkdama telefoną ar dažydama nagus, kol aš virtuvėje verdu vakarienę keturiems.
Mūsų sistema paprasta: maistą perkame bendromis lėšomis, gaminti einame iš eilės. Aš su Antanu prisiimame pusę savaitės, Povilas kartais pakepa mėsą ar pasigamina savo firmines sumuštinęs, o Kamilė… Na, jos eilė – tai kai ji užsisako picą arba padėja ant stalo jogurtą su užrašu „vakarienė paruošta“. Ir būtų gerai, jei ji tiesiog nemėgtų gaminti, bet ji net indų neužplauna! Kartą suskaičiavau: per savaitę nuplausiu kalną lėkščių, iš kurių pusė – jos kavos puodeliai su nebaigta latte. O kai paprašau jos sutvarkyti, ji žiūri į mane kaip į ateivę ir sako: „Oi, Dovilė, aš užmiršau, rytoj padarysiu.“ Rytoj? Tas rytoj niekada neišaušta!
Bandžiau kalbėtis su Antanu. „Antai, – sakau, – tavo močia mus laiko tarnaitėmis. Gal Povilas su ja pasikalbės?“ Antanas tik nusišypsnoja: „Dovilė, nepergyvenk, Kamile tiesiog nepratusi prie namų ūkio. Ji gi miestietė, jos mama viską darydavo.“ Miestietė? O aš, reiškia, iš kaimo pabėgusi? Aš irgi mieste augau, bet tai netrukdo man lupti bulves ir plauti grindis. Povilas, kai užsiminiau jam, tik pečiais patraukė: „Kamile tokia, kokia yra. Jei nenori gaminti, nepriversi.“ Nepriversi? O kas tada šitą minią pavėsins, jei ir aš pradėsiu „nenorėti“?
Taip nutiko vieną dieną, kai aš viriau plovą – tikrąjį, su aviena, kaip Antanas mėgsta. Praleidau dvi valandas prie plytos, sudėjau stalą, kviečiu visus. Kamilė nusileidžia, ima lėkštę, susideda kalną ir sako: „Dovilė, o kodėl ryžiai sausoki? Reikėjo daugiau sviesto.“ Aš vos šakelės neismečiau. Sausoki? Tai aš, reiškia, dvi valandas prievirtuvėj stovėjau, kad tik išgirčiau, jog mano plovas „ne toks“, o ji net ačiū nepasakė, tik suvalgė ir paliko lėkštę ant stalo.