Mūsų sūnus išnuomojo mūsų butą ir net nenusvietė mums apie tai. Mes jam atidavėme viską, o likome ištuštėję.
Aš ir mano vyras Vytautas susituokėme, kai mums abiem buvo dvidešimt treji metai. Tuomet aš jau buvau nėščia, bet laimei, abu baigėme pedagoginį universitetą. Mūsų šeimos nebuvo turtingos – nei „aukso kalno“, nei įtakingų giminaičių, nei santaupų. Nuo pirmų dienų teko sukčiotis kaip šunims uodegas, kad išgyventume.
Aš beveik nesėdėjau motinystės atostogų. Neturėjau pieno – gal dėl streso, gal dėl nuolatinio badavimo – todėl sūnų anksti perėjome prie mišinių. Vieniems metams sukakus, jau atidavėme jį į darželį. Ten jį išmokė valgyti šaukštu, naudotis puoduku ir užmigti be pripumpavimo. O mes su Vytautu įsitraukėme į darbą – iš pradžių nuomavomės butą, vėliau persikėlėme į bendrabūtį, po to sutaupėme vieno kambario butui ir galiausiai nusipirkome dviejų kambarių butą gerame rajone.
Prieš keletą metų nusipirkome sodybą prie Neries. Vytautas pats pastatė tvarkingą medinį namuką: du kambariai, pirtis, krosnis. Atvežėm baldų, įsirengėm daržą. Atrodė, kad galime gyventi ramiai. Mums tik po 46 – laiko dar pilna.
Bet mūsų sūnus Augustas, būdamas dvidešimt trejų metų, nusprendė vesti. Jo nuotaka, Gabija, buvo iš turtingos šeimos – abu baigė teisės studijas. Merginos tėvai buvo pasiturintys žmonės: turėjo trispakalį namą, brangius automobilius, verslą. Jų dukra, žinoma, norėjo vestuvių restorane, limuzino, medaus mėnesio ir… atskiro buto.
Mes su vyru visuomet jautėmės kalti prieš sūnų. Visą vaikystę jis praleido darželiuose, mokyklose, būreliuose, nes mes visiškai įsitraukėme į darbą. Stengėmės tai kompensuoti dovanomis: žaislais, drabužiais, kelionėmis, privačiais mokytojais. Sulaukęs aštuoniolikos, gavo seną, bet nenaudotą automobilį. Kai stojo į universitetą, mokėjome už mokslą. Ir, žinoma, negalėjome atsisakyti ir dabar. Atidavėme visas santaupas vestuvėms ir… perleidom jam mūsų butą, patys persikėlę į sodybą.
Gabijos tėvai rinkosi kitokį kelią – jie investavo į dukrą: nupirko žvėrelio kailį, auksą, naujus baldus. Sūnus, iš pradžių dėkingas, pradėjo keistis. Kas mėnesį skambindavo vis rečiau. Iš pradžių atvažiuodavo kas dvi savaites, vėliau – kartą per mėnesį. O paskui visai išnyko.
Kartą turguje sutikome seną kaimynę, ir ji tarsi be reikalo tarė:
– Ar jūs nežinote, kad jūsų butą išnuomojęs? Augustas su Gabija gyvena pas jos tėvus, sako, ten patogiau.
Vyrui veidas išblyško. Vos ant kojų išsilaikė. Iškart paskambinome sūnui. Atsakė ledinis balsas:
– Jūs patys atidavėte butą. Mano žmona nenori gyventi jūsų „sovietmečio pelėsyne“, o nuomotis atskirai – branguoja. Tegul nuomininkai moka.
Kai bandėme kalbėti apie pasitikėjimą ir dorovę, jis sušuko:
– Visą gyvenimą buvau skurdžius! Nors kiti turi normalius tėvus, o aš – jus! Mokytojus, kurie moka tik moralės pamokas skleist! Pavargau gėdytis prieš uošvius, kad mano tėvai – paprasti biudžetininkai!
Po šito pokalbio nusprendėme veikti. Nesikreipėm į teismus, tiesiog nuvažiavom į butą, pasikalbėjome su nuomininkais – viską paaiškinome. Jie buvo supratingi žmonės ir per mėnesį išsikraustė.
Grįžome į savo butą. Su sūnumi nebendraujame. Vyras sunkiai pergyvena, aš taip pat. Taip, mes jam atidavėme viską – be sąlygų, iš meilės. O likome be nieko, su sudaužytais širdimis.
Gali būti, laikas praeis, ir jis supras. O gal – ne. Bet viena žinau tikrai: niekada nesižadėk visko dėl tų, kurie to nemoka vertinti.