Slaptas, palaidotas palėpėje: moters istorija, kuri išdrįso žinoti tiesą
Lina niekada nebūtų pagalvojus, kad išvyka į uošvės vasarnamį taps reveliacija, kuri aukštyn kojom apvers visą jos gyvenimą. Danutė Kazlauskienė, jos vyro motina, pakvietė padėti sutvarkyti seną namą – jį ruošė parduoti. Atrodė, paprastas paprašymas. Bet būtent jis tapo lūžio tašku, po kurio kelio atgal nebeliko.
“Lina, tu varyk į palėpę, ten visko prisyvėjęs. O aš apačioje tvarkos padarysiu,” įsakė uošvė tarybiniu tonu, tarsi būtų karo lauke.
“Gerai,” atsakė Lina, lipo į viršų ir ėmė raustis po senas dėžes.
Vyro vaikystės nuotraukos, mokyklos diplomas, sesės piešiniai… Nostalgijos kupina praeities dulkes. Bet Linos akį patraukė storas, kaip plyta, medicinos dokumentų aplankas. Širdį ką nors badė. Truputį apsvarstžiusi, ji jį atvėrė.
Akis iškart užkliuvo už užrašo: jos vyrui Tautvydui paauglystėje buvo diagnozuota liga, kuri dažnai sukelia nevaisingumą. Tai ne spėlionė – juodu ant balto, su gydytojų parašais.
Lina sustingo. Šis aplankas sugriovė dvidešimt metų jos gyvenimo. Juk būtent dvidešimt metų ji su Tautvydu gyveno santuokoje, ir visą tą laiką uošvė kaltino ją už bevaisiškumą, leisdavosi kandžias pastabas ir žeminimus, prisidengdama “senelės teise”. O Tautvydas… Jis net nenorėjo patikrintis, kai Lina pati praėjo visus tyrimus.
Jie susipažino studijų metais. Jis – bendraujantis vaikinas, grojo gitara, juokdavosi, buvo kompanijos siela. Pirmas priėjo, pasiūlė arbatos, kai ji šalčio lauke praktikos metu. Po to – kinas, pasimatymai, meilė. Viskas kaip pasaka. Kol nesutiko Danutės Kazlauskienės.
Uošvė nekeliavo antipatiją.
“Tu beveik galva aukštesnė už Tautvydą! Nuotaka turi būti daili,” nurietė ji per pirmąją vakarienę.
Lina bandė nesijauti, bet kiekvienas žodis įsirėsdavo po oda. Ypač po santuokos, kai Danutė Kazlauskienė įteikė jai puodą ir kūdikio kepurėlę: “kad jau gimdytum!”
O Lina ir pati norėjo. Tiesiog nesigaunė. Gydytojai sakė – viskas tvarkoje. Tik vyras neitų tikrintis. Be to, leisdavosi užuominas – gal Lina kažką jaunystėje padarė? Gal dėl jos visa bėda?
Ji jam atleido net ir tuos žodžius. Bet nuosėdis liko.
Ir štai dabar, dulkėtoje palėpėje, Lina laikė rankose atsakymą į visus klausimus.
Tautvydas žinojo. Danutė Kazlauskienė irgi. Ir vis tiek jie metų metais kankino ją moraliniais priekaištais. Lina atsargiai paslėpė medicinos išrašą į kuprinę. Grįždama į miestą, pirmiausia nuėjo pas draugę Laimę, gydytoją.
“Žinoma,” nuspurto Laimė, vartydama lapus. “Štai kur priežastis. O tu, vargšė, tiek metų save graužiai…”
Lina tylėjo. Akys užpildė ašaros.
“Išsiskirk, Linele. Tu dar gali tapti mama. O su juo? Jis net tiesos nesakė. Tai ne šeima.”
Proga iškilo po mėnesio. Kitas šeimos šventės renginys. Uošvė, kaip visada, žėrėjo, didžiavosi dukros Deimantos vaikais – nors pati juos ir augino. O Liną bandė žeminti visų akyse.
Bet šįkart viskas pasikeitė.
“Na ką, Lina, tau ne lemta tapti mama,” nusišypsojo Danutė Kazlauskienė. “Bet pas mus iš Deimantos jau trys.”
Lina atsikėlė nuo stalo, priėjo prie patalpos centro, ištraukė tą patį medicinos dokumentą ir padėjo prieš visus.
“O jūs, Danutė Kazlauskienė, kada ketinote pasakyti, kad jūsų sūnus negali turėti vaikų?”
Uošvė išblyško. Patalpoje užtvirko mirties tylą.
“Tai melas!” sumurmėjo ji. “Išgalvotumėt!”
“Tiesa? Tada tegul giminės paskaito,” Linos balsas drebėjo nuo pykčio.
“J”O Tautvydai,” Danutė Kazlauskienė pažvelgė į sūnų iškaldinga žvilgsniu, “ką tu man dabar pasakysi?” – ir visi pamatė, kaip jos pirštai pradėjo drebėti ant stalo.