Mažame pajūrio miestelyje, kur jūros kvapas susilieja su kirlio garsais, aš, Lina, dar mokykloje sutikau savo pirmąją meilę. Jis buvo vadinamas Vytas, ir tada jis buvo mano draugės vaikinas. Nesiryžau net svajoti apie jį, o jis nekreipė į mane dėmesio. Mūsų keliai išsiskyrė, ir aš pamiršau apie jį, kol likimas mus vėl suvedė didžiajame mieste, kur abu studijavome universitete.
— Lina, tu vis dar tokia graži, — nusišypsojo Vytas, kai atsitiktinai susitikome kavinėje. Jo žodžiai privertė mano širdį plakti sparčiau.
— O tu vis toks pat šnekutis, — nusijuokiau, jausdama, kad tarp mūsų pralekia kibirkštis.
— Atsimeni, kaip aš tau patikau? — pastūmė jis akimis.
— Gal ir tu man buvai neabejingas, — prisipažinau, bet iškart pakeičiau pokalbio temą.
Mes kalbėjomis visą vakarą, juokėmės, prisiminėme mokyklos laikus. Vytas palydėjo mane iki bendrabučio, o kelionėmis kelias dienas dar sutikdavomės. O tada jis dingo, lyg pranyktų į orą. Baigiau studijas, grįžau į gimtąjį miestą, įsidarbinau gerame vietinės įmonės darbe. Gyvenimas tekėjo ramiai, kol vėl jo nesutikau.
Tai buvo saulėta diena prie jūros. Vytas, lengvais marškiniais, su gitara per petį, ėjo su draugais, aiškiai švenčiantis kažką. Jo akys užsidegė, kai jis mane pastebėjo.
— Lina, kokia sutiktis! — sušuko jis, taip stipriai apkabindamas mane, kad vos neatsikvėpiau.
— Kas čia per linksmybės nuo ryto? — nustebau.
— Tiesiog gyvenam ramiai, — atsakė jis be rūpesčio.
Tik gūžtelėjau pečiais ir pasukau toliau, bet kitą vakarą Vytas pasirodė prie mano laiptinės su gėlių puokšte. Jis nežinojo buto numerio ir tiesiog laukė, kol išeisiu. Jo pasirodymas mane nustebino.
— Išgąsdinai! — nusijuokiau, priimdama gėles.
— Ką, toks baisus? — juokdamasis susiraukė.
Nuėjome į parduotuvę, susitvarkėme namuose jaukų vakarą su vynu ir žvakėmis. Vytas žiūrėjo į mane taip, lyg būčiau jo pasaulio centras.
— Aš visą laiką galvojau apie tave, — prisipažino jis, pakeldamas taurę.
— Galėtum ir nutilti, — mosavau ranka, bet jo žodžiai šildė širdį.
— Argi tai ne likimas mus vėl suvedė? — tvirtino jis.
— Na, tik nereikia tokių dalykų, — nusišypsojau, bet giliai širdyje jautiau, kad jis teisus.
Kalbejomės iki pat nakties, ir aš pasiūliau jam likti — ne kaip mylimam, bet tiesiog, kad nereikėtų grįžti namo tamsoje. Ryte išėjau į darbą, palikdama jam užrašą ir raktus. Einu gatve, ir staiga — jo motina, Aldona. Nuo mokyklos laikų jos nemačiau, o štai, kaip užsidegė, susitikom.
— Sveika, Lina, — linktelėjo ji. — Neįžvelgai mano benamio?
— Įžvelgau, — atsakiau, jausdama nepatogumą.
— Girtas? — susiraukė.
— Ne, viskas ramu, — murmurėjau ir paskubėjau toliau.
Po metų mes su Vytu susituokėme. Iki vestuvių jo motina buvo pati meilumas: dėkojo, kad „paėmiau jos sūnų į rankas“, padėjo jam susirasti darbą, atitraukė nuo girtuokliavimo. Galvojau, kad tapsime tikra šeima. Bet kai tik paskelbėme apie vestuves, Aldona virto mano didžiausia priešininke. Jos požiūris pasikeitė, lyg būčiau pavogusi jos sūnų.
Vytas taip pat pasirodė ne toks, koks atrodė. Pirmais santuokos metais viskas buvo kaip iš pasakos, bet paskui jis apsileido. Pradėjo gerti, grubti, o kartais net ir ranką pakeldavo. O jo motina tik pūtė į ugnį.
— Muša — vadinasi, myli, ko verkšleni? — spardydavo ji su panieka.
Aš kentėjau, užgniauždama skausmą. Net mano mama ragino neišardyti santuokos, o aš tylėjau, gėdydamosis pasipasakoti draugėms, kokį vyrą išsirinkau. Gyvenimas virto košmaru: bijojau grįžti namo, bet ir eiti buvo nė kur.
Kartą, vaikščiodama gatve, išgirdau pažįstamą balsą:
— Lina! — tai buvo Dainius, senas pažįstamas, kadaise kaimynas.
— Sveikas, — silpnai nusišypsojau, pajusdama, kaip ašaros veržiasi į akis.
— Atrodi, lyg nebūtum savimi, — pastebėjo jis, prisiartindamas.
— Viskas gerai, — melavau.
— Eime, pasikalbėsime, — pasiūlė jis, rodydamas į savo mašiną.
Sutikau — viskas geriau nei grįžti namo. Dainius išsitraukė vyno butelį, vaisių, ir mes nuvykome į jūrą. Sėdėdama ant kranto, atsigėriau, ir staiga prasiveržiau. Papasakojau jam viską: apie Vytą, jo motiną, savo skausmą. Dainius klausėsi tyliai, o paskui švelniai nusivedė plaukų sruogą nuo mano veido ir apkabino.
— Su tavimi taip ramu, — atsidūsavau.
— Aš noriu būti su tavimi, Lina, — staiga tarė jis. — Visada to norėjau, bet tu buvai su Vytu, o paskui ištekėjai.
Jis pabučiavo mane, ir aš jo nesustabdžiau. Tą akimirką supratau, kad nusipelnyti daugiau nei gyventi baimėje. Dainius nuvežė mane namo, ir susitarėme susitikti rytoj. Bet išlipus iš mašinos sustingau: ant suolo sėdėjo Aldona su nuodušia šypsena.
— Pagauta, bernelė! — parodė pirštu. — Aš visada žinojau, kad tu ne mano sūnui pora!
Namie ji jau viską papasakoNamie ji jau viską papasakojo Vytui, o jis, atsidūręs tarp dviejų pasaulio kraštų – tarp motinos šaltos priesaikos ir mano atvertos širdies – stovėjo kaip akmuo, kurio negali pakelti nei vienas jų.