Sena lagaminas

Senasis lagaminas

Aurelija netveriamai išlėkė ant kiemo, taip trankiai uždarius vartelius, kad sandėlyje įsijudino šunys. Vėl susipykusi su močiute. Viskas ratu: „Layk daržoves“, „Padėk su uogiene“, „Nesėdėk prie telefono“. Lyg jai, aštuoniolikmečiai mergaitei, vasarą nieko kito nėra ką veikti!

– Aurelija! Patsakyt, – užvirksčio jai į paskui Lidija Jurgaitė. Bet anūkė jau žengė pelkėtą kaimo keliu, į nieką neatsižvelgdama. Eiti buvo ne kur, o grįžti namo – juo labiau nenorėjosi.

Priėjo iki ežero, atsisėdo ant kranto ir žiūrėjo, kaip saulė lėtai linksta už miško. Puoselėtos pykčio gniaužės: ant tėvų, išvykusių į Daniją dirbti ir palikusių ją vieną; ant močiutės, kuri vietoj to, kad leistų į miestą, užtempė į šį užkampį. Aurelija jau buvo įstojusi į universitetą, laukė naujas gyvenimas – o čia – po rūsiais su stiklainiais šlubuojasi.

Kitą rytą močiutė pabeldė į duris:

– Aurelija, padėk, ar ne? Reikia stiklainių į rūsį nunešti. Aš pati šiais laiptais nesileisiu.

Neširdžiai sutrikusi, Aurelija atsikėlė, nusiprausė ir ėjo. Stiklainiai buvo sunkūs, o laipnai seni. Nešė po kelis kartus. Paskutinį leisdamasi į rūsį, kampe išvydo apsiniaukusį, laikui nugramdytą lagaminą.

– Močiute! O kas čia už kofras kampe?

– Nežinau… Turbūt tavo senelis paliko. Nuo to laiko, kai jo nebėra, į rūsį nebeinu.

Susidomėjimas užplūdo Aureliją. Nesiklausydama močiutės pasipriešinimo, ji išsitraukė lagaminą į šviesą. Audinys nulupęs, užraktas rūdijęs.

– Mesti šitą purvą, – nurūkštelėjo Lidija Jurgaitė. – Kas ten gali būti.

Bet Aurelija jai krapštėsi tarp senų marškinių, nuotraukų ir kažkokių užrašų. Pačiame dugne gulėjo tvarkingas vokas. Ant jo buvo išrašyta: „Kotrynai. Atleisti ir suprasti“. Raštas buvo pažįstamas – senelio.

– Galima? – paklausė anūkė, žvelgdama į močiutę.

Ši linktelėjo. Aurelija pradėjo skaityti. Laiškas buvo gilus. Jame senelis Mykolas prašė atleidimo iš vienos Kotrynos. Kalbėjo, kaip mylėjo ją ir kaip viską sugriovė nepasitikėjimas. Data – 1969 metai. Močiutė nublanko.

– Tai… po metų po mūsų vestuvių, – sušnibždėjo ji.

– Gal nereikia kelti to, – tyliai tarė Aurelija.

– Ne. Dabar turiu žinoti. Kur ta vieta, apie kuri jis rašė „kur aš sudaužiau jos svajones“?

Vėlai vakare močiutė paprašė anūkės surasti bilietus į miestą prie Šiaulių.

– Tiesiog padaryk. Turiu pamatyti tą gatvę.

Kitą dieną jos abi važiavo traukiniu. Kelias buvo ilgas, o močiutė visą tą laiką kalbėjo. Apie jaunystę, apie tai, kaip sutiko Mykolą, kaip ištekėjo už jo iš meilės. Ir vis dėlto kažkur viduje visą gyvenimu nešė nerimo šešėlį, kad jis nebuvo visiškai su ja.

Atvykus jos iškvietė taksi ir nuvyko į laiške nurodytą adresą. Namelis buvo medinis, švarus. Kol stovėjo prie vartų, iš už nugaros pasigirdo balsas:

– Ar jūs mane? Iš pensininkų?

Atsisuko. Prieš jas stovėjo aštuoniasdešimtmetė moteris, tvirta, aiškiomis akimis.

– Labas. Atsiprašau, ar pažįstate Kotryną Malinauskaitę? – paklausė Lidija Jurgaitė.

– Mano dukra, – nusišypsojo senelė. – Tik ji jau seniai gyvena Klaipėdoje.

– O Mykolą Rainį pažįstate? Aš jo našlė…

Moteris pakvietė jas į namus. Atsitapatino kaipSenelė prisipažino, kad jai gėda už savo elgesį, bet ji tik norėjo, kad jos duktė būtų laiminga.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twenty + 6 =

Sena lagaminas