Kartais gyvenimas susiklosto taip, kad namuose priešu tampa ne svetimas žmogus, o uošvė su šypsena ir indeliu įtartinu koldūnų. Aš esu Gabija, ištekėjusi jau antrus metus, ir, kaip sakoma, viskas su vyru buvo gerai… kol jo motina nepradėjo „šildyti mūsų židinio“ per dažnai. Ir ne tik, kad dažnai – bet su tokiu užsispyrimu, kad net paštininkas lankydavosi rečiau nei ji.
Stovėjau virtuvėje, ruošdavau vakarienę, kai staiga – skambutis. Atidarau duris. Žinoma, kas gi dar – Aldona Kazlauskienė, mano uošvė.
„Gabijutė, sveika, aš jums čia koldūnų padariau! Iš lyno! Šviežiausių!“ – ji džiaugsmingai įsikiša plastikinį indelį.
Aš atsidusau. Mes su vyru žuvį nekenčiame nuo vaikystės. Mane su ja darželyje perdavė, o jo tėvas buvo žvejys, tai jis jaunystėje vos žiaunų neišleido nuo tokios amžinos menkių ir lydekių. Apie tai kalbėjome. Ne kartą. Bet uošvė tarsi tyčia ignoravo.
„Aldona Kazlauskiene, mes gi nevalgome žuvies… Jūs tai žinote.“
„Na, bet gi ne išmesime gero maisto! Gal kam nors patiks!“ – ji išsisukinėjo.
Bet problema nebuvo tik tie prakeikti koldūnai. Ji atsirasdavo vis dažniau. Be įspėjimo. Be beleidžiamų paskambėjimų daužyti į sielą. Įsiverždavo kaip savininkė ir pradėdavo „revizuoti“:
„O, kas čia už sūris? Tokio nebandžiau, nusikaposiu sau gabalėlį. Ir dešrelių truputį paimsiu, vistiek į parduotuvę eisi. O aš jums, beje, žuvies atnešiau – reikia dalintis!“
Su kiekvienu vizitu jos apetitas augo. Ir vieną dieną ji atėjo ne viena, o su drauge. Be skambučio. Be prašymo.
„Mes buvome pas gydytoją – nusprendėme užeiti pasišildyti. Pavaišinsi kavytės?“
Kol aš sustingusi žiūrėjau į slenkstį, uošvė jau driokšė šaldytuve, traukė uogienę, sūrį, sausainius, o jos draugė patogiai įsikūrė prie stalo.
Jaučiausi svetima savo pačios namuose. Vyras tik pečiais patraukdavo – sakydamas, „mama, ji gi gera“. Gera? Aš mačiau, kaip ji po paltu slepia mūsų ananasą. Tai jau nebuvo pagalba ar rūpestis – tai buvo įžūli okupacija.
Ir tada sugalvojau planą. Švelnų, bet tikslų. Kitą dieną paėmiau savo draugę Rūtą, nusipirkome ašriausių žuvies kukulių, kokius tik radome, ir be įspėjimo nuvarėme pas Aldoną Kazlauskienę.
„Labas, mes čia šalia vaikštinėjome, pagalvojom užeiti! Jums žuvies kukulių atvežėm – paragaukite“, – šypsausi, įbrukdama indelį jai į rankas.
Uošvė išblyško. Ji kukulių negali pakęsti. Kartą paragavo ir nuo tado vadina juos „žaliais peliais su ryžiais“.
„Atsisėskite, aš pati pasiieškosiu, ką čia skanaus turite“, – sakau ir žengiu link jos šaldytuvo.
Traukiu plovą, „Šaltibarščių“, pyragėlį – viską išdėlioju ant stalo. Rūta jau juokiasi iki ašarų.
„Oi, Aldona Kazlauskiene, jūs neprieštaraujate? Aš juk jums kukulių atnešiau, reikia mainais pasidalinti!“ – pridūriu aš su nekalta veido išraiška.
Aldona Kazlauskienė sėdėjo lyg įkaltAldona Kazlauskienė sėdėjo lyg įkaltą, kol galiausiai suvokė, kad šis pokštas buvo tikras veidrodis.