Uošvė išbraukė sūnų iš gyvenimo, o jis atsikvėpė su palengvėjimu.

Patį motiną išbraukus iš gyvenimo, sūnus atsikvėpė su palengvėjimu

Jaukiame miestelyje prie Neries, kur gyvenimas bėga ramiai, o kaimynai vienas kitą pažįsta vardais, mūsų šeitą ištiko išbandymas, kuris visam laikui pakeistų mūsų likimą. Kai aš ir mano vyras, Arvydas, pasiėmėme būsto paskalą savo butui, viskas atrodė tvirta. Tačiau gyvenimas mėgsta mesti staigmenas: Arvydas netikėtai neteko darbo. Aš dirbau nuotoliniu būdu ekonomiste, bet mano uždarbis vos užtekdavo maisto mums ir mūsų dviems mažiukams. Taupyklė tuštėjo akimirkomis, o mokėti už paskolą ir darželį tapo vis sunkiau. Tada mano uošvė, Danutė Juozapaitė, pasiūlė mums persikelti pas ją į erdvų trijų kambarių butą, o mūsų būstą nuomoti. Su susiraukusiomis širdimis sutikome.

Uošvė negyveno viena: vieną kambarį užėmė Arvydo sesuo, Giedrė, su savo gyvenimo draugu, o trečiąjį skyrė mums. Mūsų kambarys buvo mažytis – vos tilpo lova, vaikiška sofa ir nedidelė spinta. Pirmos dienos praėjo ramiai, tačiau tik Arvydui išėjus ieškoti darbo, prieš mane prasidėjo tikra medžioklė. Uošvė ir jos dukra nesivaržydavo su žodžiais: „parazitė“, „užeivė“, „alė“, – šie epitetai kirto kaip skalaujantis šlapdriba. Aš susigraudinau dantis, bet tų žodžių skausmas graužė sielą.

Aš – alė? Nors kai mano tėvai pardavinėjo savo butą, aš gavau savo dalį, ir tie pinigai tapo pirmuoju įnašu už paskolą. Žodinės žeminimosi priemonės buvo tik pradžia. Uošvė su Giedre galėjo sugadinti mano kosmetiką, išpilti šampūną ar „atsitiktinai“ numesti mano drabužius į purvą. Skalbti leisdavo tik rankomis, kad „nesukčiuotų skaitiklio“. Džiovinti skalbinius teko ant radiatoriaus mūsų kambaryje, nes balkonas buvo uošvės valdomoje teritorijoje. Su maistu buvo dar blogiau: pinigus už maistą atiduodavau Danutei, bet vos tik Arvydas išėjo į naują darbą, kiekvienas grybų grybelis man buvo pateikiamas kaip paramos aktas. Gelbėjo tik darželis, kur vaikai būdavo pavalgę. Aš stengdavausi nepasimatyti virtuvėje, kol vyras negrįždavo namo.

Dirbti iš namų buvo tikras kankinimas. Giedrė su savo gyvenimo draugu įjungdavo griaunamą muziką, akivaizdžiai tyčiodamasi. Aš sėdėdavau su ausinėmis, bandydama susikaupti, tačiau jų juokas ir riksmai prasiskverbdavo net per triukšmo slopintuvus. Maldavau Arvydą pasikalbėti su šeima, bet jis tik prašydavo palaukti: „Bandymo metu moka mažai, bet viskas greit atsistos į savas vėžes“. Jis nematė, kaip jo motina ir sesuo paverčia mano gyvenimą pragaru, nes jo akivaizdoje jos buvo tik malonumo ir švelnumo pilnos, švelniai žvanginčios su vaikais.

Tačiau vieną dieną tiesa išlindo į paviršių. Arvydas susirgo ir liko namie, nieko nepranešęs. Aš nuvedžiau vaikus į darželį ir grįžau, kad susidurčiau su dar vienu pažeminimu. Sostinę mane užkirstas Giedrės gyvenimo draugas, raumeningas kiršėjas vardu Dainius. „Ei, greit nubėk į parduotuvę už alaus!“ – suriko jis. Aš atsisakiau, ir jis, nesirinkdamas posakių, ėmė rėkti, kad esu niekas, o mano vieta – šiukšlių dėžėje. Kai pabandžiau praeiti į kambarį, jis pagriebė mane už rankos ir pagrasino: „Nepadarysi, kaip sakau, iki vakaro laukinės ant laiptų kaip šunėlis!“ Tą akimirką iš virtuvės išlindo uošvė. Su nuodingu šypsniu pridūrė: „Ir šiukšles išnešk, kai jau iš tavęs jokios naudos nėra!“

Tada mūsų kambario durys atsiverė. Arvydo veidas buvo raudonas nuo pykčio. Uošvė akimirksniu nuslinko į virtuvę, o Dainius išblyško, bandydamas įsilieti į sieną. Arvydas jį pagriebė už apykaklės ir išmetė laiptinėn kaip maišą. „Dar vienas žodis apie mano šeimą – ir jūs manęs daugiau nematysite. Niekada!“ – numetė jis, užtrindamas duris. Uošvė, apsimestinai vaitodama, susikibė už širdies, tačiau Arvydas tik žvilgtelėjo į ją kaip į kaltą.

Tą pačią dieną jis susisiekė su mūsų nuomininkais ir pareikalavo, kad butas būtų ištuštintas iki mėnesio pabaigos. Kai tik nuomininkai išsikraustė, mes su palengvėjimu grįžome namo. Tačiau Arvydas nutarė, kad to per mažai. Norėdamas visiškai atsiriboti nuo giminaičių, jis pardavė savo trijų kambarių buto dalį šeimai iš kito regiono. Gyventi tokioje „komunalėje“ Danutei ir Giedrei tapo neįmanoma. Galiausiai jie iškeitė savo dalį į mažytį vieno kambario butuką pačiam miesto pakraštyje.

Prakeikusi mus, uošvė išbraukė Arvydą iš savo gyvenimo. Ji nebeskambina, nerašo, lyg niekada neturėjo sūnaus. Tačiau, mano nuostabai, Arvydas tik atsikvėpė su palengvėjimu. „Jie atodūsį užteršė mūsų gyvenimą“, – pasakė jis. „Dabar pagaliau esame laisvi.“ Ir matau, kad jis teisus: mūsų namai vėl tapo mūsų tvirtove, o praeities šešėlis daugiau nebekaboja virš mūsų.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

five × 5 =

Uošvė išbraukė sūnų iš gyvenimo, o jis atsikvėpė su palengvėjimu.