Nuo pat santuokos pradžios stengiausi suartėti su uošve. Aštuonerius metus kėliau ir tylinėjau, kol galiausiai atsibodo. Kai iš kaimo persikėlėm su vyru į miestą, jo motina – Aldona Petronė – pradėjo skambinti kiekvieną savaitę. Vis tas pats: „Atvažiuokite savaitgalį, padėkite!“ Kart bulves perrinkti, kart daržą prakasti, kart dukrai Austėjai tapetus klijuoti. Ir mes važiuodavome. Padėdavome.
O aš, beje, nebėra aštuoniolikmetė ir neturiu laisvalaikio. Dirbu penkias dienas per savaitę, auginu du vaikus, tvarkau savo namus. Kada nors norisi ir atsipūsti.
Bet Aldona Petronė mus laikė nemokama darbo jėga. Vos paminėdavau, jog pavargau, iškart girdėdavau: „Tai kas, jei ne jūs?“ Ir jeigu būtų tikrai reikalinga pagalba – bet ne! Kart prašė nevažiuoti pas ją, o paskambino su kitu „svarbiu“ darbu – padėti dukrai Austėjai klijuoti tapetus. Atvažiavau kaip kvailė. Ir ką manote? Kol aš su matavimo juosta ir tepalu šokinėjau po kambarius, „darbščioji“ Austėja puikavosi prieš veidrodį su nauju manikiūru ir vėl ir vėl užkurdavą arbatinuką.
Mano vyras visa tai matė. Jis ne kvailys, puikiai suprato, kad mes tik įrankis. Bet nieko nesakydavo – gi mama. Aš tylėjau. Kiek galėjau.
Kol vieną dieną tiesiog nustojau važiuoti pas uošvę. Be rietenų. Be paaiškinimų. Pasakiau, kad turiu savo reikalų.
Žinoma, uošviai tai nepatiko. Iškart pradėjo klausinėti sūnų, kas nutikę, kodėl aš staiga tapau „abejinga“. Vyras prašė suvažiuoti – „kad mamai būtų ramiau“. Bet aš nebevykdžiau to teatro.
Pavargau. Esu trisdešimt penkerių ir turiu teisę savaitgalį pailsėti, o ne tarnauti tiems, kurie patys piršto nepakels. Jų požiūryje nematė nei dėkingumo, nei pagarbos. Tik reikalavimus.
Tą šeštadienį pagaliau sutvarkiau savo namus. Išploviau sukauptą skalbinį, išvirė normalios maisto, o sekmadienį – pirmą kartą per ilgą laiką – leidau sau pailseti su knyga rankoje. Buvo nuostabu. Kol nepaskambino durų beldimas.
Pro duris stovėjo Austėja.
Be sveikinimo, be užuominos į mandagumą, iš karto pradėjo apkaltinti mane savanaudiškumu. Sakė, esu įžūli, neišauklėta, palieku šeimą, ignoruoju uošvės skambučius. Kad privalau reaguoti ir padėti – juk „dabar esu šeimos dalis“.
Aš ramiai išklausiau, linkėjau geros dienos ir uždarau duris.
Bet tuo nepasibaigė. Tą pačią vakarą atvyko pati Aldona Petronė. Nuo slenkstio – su kaltinimais. Kad esu nedėkinga, kad ji viską mums skyrė, o aš dabar „susipykus“ ir nepagarbu senosioms. Žiūrėjau į ją ir galvoje šaudė visos valandos, savaitės, savaitgaliai, kai skalbiau, virė, kasiau, klijavau, tvarkiausi – ir visa tai dėl jos.
O dabar ji stovėjo mano bute ir manė normą skaityti man moralę.
Ir tada supratau: baigta.
Tyliu žingsniu priėjau prie durų, atvėriau ir be žodžio parodyau išeitį. Uošvė, apstulbusi, ką nors burbtelėjo, bet išėjo. O aš atsisėdau atgal ant sofos, paėmiau knygą ir atsikvėpiau.
Žinote, tai ne pyktis. Tai – savigyna. Tai supratimas, kad mano laikas ir mano energija daugiau nepriklauso niekam. Ir jei kam nors ir esu skolinga – tai tik sau ir savo šeimai.
Tą vakarą užmigau ramia širdimi. Ir pirmą kart per daugelį metų pajutau laisvą.