Kodėl mums reikalinga ta tiesa? Tėvas – ne tas, kuris pagimdė, o tas, kuris užaugino
— Seniau nebuvo tų DNR testų, — vėlai vakare pasakojo mano draugė. — Žmonės gyveno, augino vaikus, kūrė šeimas. Kas ant ko ir kaip panašus – tai tik bobučių kalba. O dabar? Vienas testas – ir visas gyvenimas subyrėjęs! Pasakyk, kam iš viso reikalinga ta tiesa? Tiesos, kuri sulaužo gyvenimus?
Ir ji papasakojo man vieną istoriją. Istoriją, po kurios pati savaitę negalėjau ramiai užmigti.
Gyveno jauna šeima. Paprasčiausia – jis, ji ir mažas penkiametis sūnūs. Gyveno džiugiai ir šilta. Vyras mylėjo žmoną, dievino vaiką. Dirbo, rūpinosi, kūrė planus. Mažylį Domuką nešiojo ant pečių, lydėdavo į futbolą, skaitė pasakas prieš miegą. Bobutės ir seneliai vaikeliu negalėjo atsikvėpti. Šeima – lyg iš paveikslėlio. Kol neužgriuvė nelaimė.
Vieną dieną vaikas pradėjo skųstis skausmais. Kartu galva svaigsta, kartu kojos nepaklūsta, toks silpnumas, kad negali iš lovos pakilti. Gydytojai – vienas po kito, tyrimai, analizės, ir vėl tyrimai… Bet diagnozės nepadarė. Kol vienas gydytojas nepasiūlė kreiptis pas genetą.
Ten pradėjo klausinėti: kas šeimoje sirgo, kokios paveldimos ligos, kas turėjo panašių simptomų? Tėvai tiesiog gūžtelėjo pečiais – niekas, niekada nieko panašaus! Paklausė bobučių ir senelių – viskas ramu.
— Keista, — sakė gydytojas. — Labai keista. Per trisdešimt metų praktikos neturėjau nė vieno atvejo, kad ši liga neturėtų bent vieno nešėjo šeimoje. Ji neatsiranda iš niekur. Teoriškai – galima, bet praktiškai… Pirmą kartą. Labai neįprasta…
Su kiekvienu nauju gydytoju tas pats: „Paveldima liga? Kas sirgo? Niekas? Tai negali būti!“ Vaiko tėvas pradėjo prarasti kantrybę. Ir vieną dieną – slapta, nieko nepasakęs žmonai – nunešė DNR testą. Rezultatas jam buvo lyg peilis nugaron.
Tai nebuvo jo sūnus.
Žmona, pamatęs vyro rankose tą popierių, sustingo. Tada apsiverkė. Tada prisipažino: taip, buvo vienas kartas. Prieš vestuves. Kai jie tik susipažino, dar nebuvo aiškumo. Atsitiktinumas. Klaida. Ji ir pati buvo tikra, kad vaikas nuo vyro.
Pradėjo pragaras. Skandalas. Rėkimai. Rankos drebėjo, žodžių nesudėti. Santuoką nutraukė po savaitės. Vaiko senelė – tėvo motina – atsigulė su padidėjusiu kraujospūdžiu. Senelis – su širdies priepuoliu į ligoninę. Mažasis Domukas nieko nesuprato. Dar vakar tėtis nešiojo ant rankų ir žadėjo nuvesti į zoologijos sodą, o šiandien neatsako į skambučius. Neateina. Nekviečia. Ir kodėl senelė Ona staiga pasakė, kad jis jai niekas?
— Pasakyk man, — žvelgdama pro langą, ištarė mano draugė, — kam jis tą testą padarė? Gyveno, viskas buvo gerai. Mylėjo vaiką, augino. Na, būtų abejonių, taip, kažkas sukibo krūtinėje… ir praeitų. Per greit viskas įvyko. Nereikėjo žinoti tiesos. Ta tiesa niekam nepadėjo. Sugriovė viską.
Aš tylėjau. O ji tęsė:
— Moteris būtų pasakiusi, kad nieko nebuvo. O gydytojai patys sakė – teoriškai būna, kad liga pasireiškia pirmą kartą. Ir viskas. O jis ką? Dabar vaikas liko be tėvo. Žmona be vyro. Patys tėvai ligoninėje. Visiems blogai. O kam? Kad sužinotų tiesą?
Nuo to laiko dažnai galvoju apie šią istoriją. Kas geriau – gyventi neapibrėžtume ar sužinoti, kad tavo gyvenimas buvo melas? Ar tai pakeistų tavo meilę vaikui? O jei jis vis tiek tavo sūnus – tu jį auginai, tu jį mylėjai, tu – tėvas… ar svarbu svetimas genas?
Sunku pasakyti. Kiekvienas turi savo tiesą. Bet man iki šiol ausyse skamba mano draugės žodžiai:
— Tėvas – ne tas, kuris pagimdė, o tas, kuris liko šalia.