Nusivylimas už puodelio arbatos: Onos istorija
Ona žengė namo nuo darbo, širdyje jautėsi lengva – šiandien juos paleido anksčiau. Pavasario šilta pripildė Vilniaus gatves, ir ji galvojo, kaip praleis netikėtai atsiradusią laisvą vakaro valandą.
– Gal užsuku pas Jurgitą? – praslydo mintis. – Seniai nemačiau.
Sprendimas atėjo akimirksniu. Ona užsuko į konditerijos parduotuvę nusipirkti vyšnių pyrago ir po pusvalandžio jau varpė draugės duris.
– Labas! – Jurgita atvėrė duris, jos akyse žibėjo nuostabos kibirkštis.
– Aš atėjau į svečius! – atsakė Ona, įteikdama pyrago dėžutę.
– Įeik, turiu tau siurprizą, – staiga pasakė Jurgita, o jos balse užgavo keistas niuansas.
– Koks dar siurprizas? – susirūpino Ona, bet nesulaukusi atsakymo įėjo į virtuvę. Čia ji sustingo, tarsi perkūnas trenktų, pamatydama tai, ką Jurgita vadino „siurprizu“.
„Netekėjusioms draugėms nėra vietos ištekėjusių moterų namuose“, – mėgdavo kartoti Onai jos senelė. „Laikyk jas toli, neišsiduok, kitaip tikros ašaros pilsi.“
Ona visuomet klausė išmintingų senelės žodžių, taip pat ir draugių turėjo nedaug. Vienos išnyko gyvenimo verpetuose, su kitomis keliai išsiskirstė po pykčių, ir tik Jurgita liko ištikima drauge. Jų draugystė, atšausta dar pirmoje klasėje, tęsėsi beveik keturiasdešimt metų. Kartu jos dalijosi džiaugsmu ir vargu: Ona su vyru Martynu užaugino du sūnus, kuriuos išsiuntė mokytis į Kauną, o Jurgita džiaugėsi dukters Ievos sėkmėmis ir svajojo apie jos laimingą ateitį.
– Savo laimės neradau, bet bent Ievai pasisektų, – liūdnai dūsavo Jurgita.
– Nesiskųsk, – guodė Ona. – Ieva tavo protinga, jai viskas bus gerai. Ir tau skųstis nėra ko: duktė puiki, butas jaukus. Na, o su vyru neišėjo – tai, žinoma, sunku.
– Sunku, kad tiek metų kentėjau jo elgesį, viską atleidau, – kartžodžiu atsakė Jurgita. – Galvojau, apsiims, sutramdys save, o jis dar blogesnis tapo.
Ona žinojo draugės istoriją kaip savo pačios. Jurgitos vyras, Ričardas, visą gyvenimą suktėsi kaip norėjo. Kol ji viena augino dukterį, rūpinosi tėvais ir dirbo dviem darbais, jis mėgo kitų moterų dėmesį. Kartais jam pavykdavo paslėpti romanus, bet dažniau viskas baigdavosi skandalais. Ričardas prisiekindavo, kad pasikeis dėl šeimos, o Jurgita vėl tikėdavo. Taip praėjo dvidešimt metų, kol prieš trejus metus jis neišėjo pas naująją meilužę.
– Ieva jau suaugusi, viską supras, o mes su tavimi svetimi žmonės, tad prasmės tęsti nėra, – tada išspyrė jis.
Kol Jurgita bandė atsigauti, Ričardas išėjo, pasiėmęs visus jų santaupas. Butas priklausė jos tėvams, tad į jį pretenzijų neturėjo. Pinigus jis laikė „teisinga atlyginimu“ už išgyventus metus. Tais tamsiais laikais Ona buvo vienintelė, kuri palaikė draugę, padėjo jai išbūti ir neišsimušti.
– Mama, juk pati sakydavai apie senelės žodžius, kad netekėjusioms draugėms nėra vietos ištekėjusių moterų namuose, – priminė Onai vyriausia duktė Gabija.
– Nesvaistyk laiko, – atmetė Ona. – Mes su Jurgita kaip seserys, ir negaliu jos palikti vieną sunkumo metu.
– Na, mama, mes juokaujam, – prisidėjo jauniausias sūnus Lukas. – Tik tu mus tais senelės patarlėm užknisai, o pati Jurgitą beveik kasdien pas save vilki.
– Kokia nesąmonė? – sukrėtė Ona. – Argi manote, kad Jurgita imsis viliojimo arjoms šeimą ardyti? Mes su ja ir Ieva kaip viena šeima, baikit nesąmones!
– Na, juokaujam, juokaujam, – kikeno Gabija. – Jurgita mums kaip teta, kokios ten jūsų amžiaus intrigos?
Ona nekreipė dėmesio į vaikų pokštus. Jaunystėje ji išties laikėsi senelės patarimų, bet Martynas niekada nedavė priežasties pavydėti. Ramus, patikimas, jis visą gyvenimą dirbo šeimai, o savaitgaliais leisdavo laiką namuose, skaitydamas laikraštį ar taisydamas namų reikalus. Kažkada jis buvo draugaujantis su Ričardu, bet po Jurgitos skyrybų jų bendravimas nutrūko. Ona ir Martynas liko draugės pusėje, o Ričardas pats nutraukė visus ryšius, įsileisdamas naują gyvenimą.
– Jurgitai vienai sunku, reikia ją kviesti pas mus šventėms, – dažnai sakydavo Ona, o Martynas pritardavo linktelėdamas.
– Jurgitai čiaupas tesėsi, pažiūrėk, kas ten, – prašydavo ji vyro, ir jis be pasipriešinimo eidavo taisyti.
– Šeštadienį Jurgita paprašė padėti su mašina, – tęsdavo Ona. – Reikia iš sodybos baldų parsivežti, o svetimų samdyti nenori.
Martynas tylėdamas vykdė visus prašymus: taisė, vežė, padėdavo. Jurgita dėkingumo dėlei siųsdavo sodo daržoves, keptų pyragus, ir viskas atrodė taip natūralu.
– Tu beproto atkakli, – kraipydavo galvą kolegė Rūta, sužinojusi apie šią draugystę. – Argi taip aklai tikėji draugei ir vyrui, kad palieki juos vienus?
– Nesvaistyk žodžių, – juokdavosi Ona. – Mes su Jurgita kaip seserys, ji buvo liudininkė mūsų vestuvėse. Su Martynu arti trisdešimt metų, ir nei karto nebuvo priežasties nepasitikėjimui. Jaunystėje tos aistros verda, oOna, palikusi vienatvėje, žiūrėjo į langą ir susimąstė, ar kada nors vėl išdrįs pasitikėti kitais.