Grigas susirišo batų raištelius priešakyje, nuotaika prasta – ryte jis pavirko su žmona. Zita stovėjo, atsiremusi į durų staktą, kryžiumi sudėjus rankas ant krūtinės, ašaros jau išdžiuvusios, bet pavargimas ir raukšlės veide ryškėjo, nors jai tik 38 – dar visai ne senatvė.
Jautdamas jos žvilgsnį, Grigas atsisėdo ant pufo, alkūnes sudėjo ant kelių, didelius delnus nuleido. Žiūrėjo į sieną tuščiu žvilgsniu, irgi išvargęs.
“Zita, aš taip nebegaliu, supranti?” surėkė jis. “Pavargau nuo tavo ligoninių, gydymų, vaistų šaldytuve, vonioje, lovos šone. Nieko neišeina! Kamėni save ir mane?”
“Grįža, prašau, paskutinį kartą. Galvoji, man lengva kaskart tikėtis, girdėti širdies plakimą, o paskui išgirsti tuos baisius žodžius: “neįsisakė, sustojo”…”, suknietė Zita.
“Zita, sustokime. Tūkstančiai porų gyvena be vaikų ir niekas nemiršta.”
“Grįža, maldauju!” Zita pradėjo slysti žemyn, lyg ketindamas klaustis ant kelių.
Grigas pašoko, pagriebė ją už pečių, pakėlė ir stipriai apkabino. Abu dar ne seni – jam tik 46, atrodo puikiai savo amžiui: tvirta oda, plačios žandikauliai, tankūs plaukai su žilais šereliais.
“Gerai, gerai, užvažiuosiu į kliniką šiandien, paliksiu mėginį”, glostė jis ją per nugarą, o Zita truputį drebėjo jo glėbyje. “Nustok, tu negali nervintis, turi būti stipri. Gal palaukti pusę metų?” atsitraukė jis žingsnį ir pažvelgė į jos apsikvėpusį veidą.
“Ne, dabar reikia, daktarė sakė…”
“Jie visada taip sako”, nervingai atstūmė jis ją, užsikabino odinę kuprinę per petį ir ruošėsi išėjimui. “Tas pats, tas pats, rezultatas visada vienodas.”
“Grįža!” sušuko Zita, bet vyras jau spaudė lifto mygtuką koridoriuje.
“Užvažiuosiu, pažadu.”
Zita truputį nusiramino, nusišluostė ašaras, išgėrė išrašytus vaistus, vitaminus, hormonus. Pasiruošė išvykti į kliniką popiet. Tai jau dešimtas bandymas – Zita neatsisakė, matė moterų ginekologijos skyriuje, kurios bandydavo dvidešimt kartų ir pagimdydavo net 46–48 metų, o jai tik 38.
Vyras pažadą ištesėjo, užvažiavo į kliniką, o vėliau išskrido į komandiruotę vakaro lėktuvu. Daug kartų Zita juokaudama sakydavo draugėms ar net mažai pažįstamoms moterims ginekologijoje, kad vyras atvažiuoja tik “palikti medžiagos”, o likusį laiką dirba. Jie taip gyveno jau dešimt metų. Jis pasisekė, pasiekė daug – Zita visada buvo jo atrama. Ji tikėjo juo net tada, kai jis trečią kartą bankrutavo ir jie gyveno skolose, nuomojamame bute. Skolindavosi pinigų draugams, giminaičiams, klausėsi žeminančių frazių apie lengvabūdį Grigą, bet netylėjo.
Viską atidavė, susitvarkė, kai jam pavyko. Dabar jie stovėjo ant tvirtų kojų – didelis butas centre, statomas name užmiestyje, šalia miesto, bet atokiau nuo triukšmo. Abu turi gerus automobilius, bent du kartus per metus leidžia laiką užsienyje. Bet Zita nesugebėjo tapti mama – visa savo sveikatą ji skyrė vyrui, o dabar norėjo tik vieno – vaiko.
Ji daug metų dirbo grožio salono administratorę, ambicinga nebuvo, gyveno šeima, vyru. Iki šiol dirba toje pačioje studijoje, žino klientes ne pirmus metus, darbas jai patinka.
Po procedūros liko tik laukti ir laikytis nurodymų. Vyras skambindavo iš komandiruotės, klausdavo apie jos sveikatą.
“Zit, gal išvaziuotume savaitgali į Palangą?” džiaugsmingai paklausė jis vakarą po darbo.
“Kokia Palanga, Grįža, lapkritis lauke, ką ten veiksi?”
“Yra puikūs viešbučiai su modernia infrastruktūra, baseinais ant stogo. Išsiverkime, atsipūskime, tau naudos. Sandoris pasisekė, taip jaudinausi.”
“Bet aš turiu darbą.”
“Eik tu, šimtą kartų sakiau – mesti reikia.”
“Grįža, man patinka. Negaliu ilgam – Lina ligoninėje.”
“Ilgam ir nereikia – savaitgaliui! Rytoj atskrisiu dieną,