Lūžę svajonės: Irenos drama
Irena niūriai žingsniavo po savo buto svetainę Kaune, nerimastingai žvelgdama į telefoną. Vyras vėl vėlavo, jos kantrybė plyšo kaip įtempta styga.
— Kur šėtonai jį neša? — murmėjo ji, suspausdama telefoną taip, kad pirštai papilko.
Durų spyna pasileškėjo, ir koridoriuje pasirodė Darius, pavargęs, bet su kaltu šypsniu. Rankoje jis laikė nedidelę ramunėlių puokštę.
— Čia tau, — padavė galiūnas. — Atsiprašau, užtrukau pas mamą, padėjau jai.
— Užtrukai? — Irena užsidegė, jos balsas drebėjo nuo nusivylimo. — Negalėjai paskambinti? Aš čia be proto nerimauju!
— Susigaudžiau, pamiršau, — Darius nuleidė akis, glostydamas paltuko kraštą. — Mamai padėjau, o po to… Klausyk, mes pasikalbėjom ir kažką nusprendėm.
— Ką nusprendėte? — Irena sustingo, pajutusi, kaip šaltis nubėgo per nugara.
Darius giliai atsikvėpė ir pradėjo kalbėti. Irena klausėsi, ir su kiekvienu jo žodžiu jos vėidas akmenėdavo nuo pykčio bei nepasitikėjimo.
Irena jau neatsimindavo, kada matė vyrą namuose ilgiau nei valandą. Jis išėdavo aušroje, grįždavo po vidurnakčio, kai ji jau miegojo. Jei apskritai grįždavo. Pavasaris įsiveržė į miestą, ir Darius pasirodė kaip kitas žmogus. Žiemą jis skubėjo namo, susivyniodavo į pledą, niurzgdavo dėl jos pasiūlymų pasivaikščioti. Dabar atrodė, kad jį kas pakeitė — dingdavo dienomis ir naktimis.
Dariaus motė, Aldona Kazimierienė, nuo pirmo žvilgsnio sukėlė Irenos nepasitenkinimą. Susipažinus Irena pajuto, kaip uošvė žiūri į ją šaltai, lyg vertintų prekę. Prie stalo Aldona Kazimierienė kreipdavosi tik į sūnų, ignoruodama uošvę. Irena gailėjosi jos vyro, Valerijono. Jis atrodė išsekęs, kalbėjo su žmona droviai, tarsi bijodamas jos pykčio, ir krūpteldavo nuo kiekvieno aštresnio žodžio.
Tada jau Irena suprato: gyventi su toki šeima po vienu stogu — tikras košmaras. Laimei, ji turėjo savo butą, ir po vestuvių Darius persikraustė pas ją. Aldona Kazimierienė neprieštaravo, netgi padėjo sūnui surinkti daiktus, lyg džiaugtųsi atsikratydama jo.
Į naujai įsikūrimo šventę uošvė atvažiavo trumpam: apžvelgė butą kritišku žvilgsniu, išgėrė arbatos ir išvyko. Praėjo jų santuokos metai, ir Irena negalėjo nei didžiuotis, nei skųstis. Gyveno kaip visi: namai, darbas, retos šventės. Irenos tėvai liko kitame mieste, kvietė pas save, bet ji priprato prie savarankiškumo. Čia ji turėjo darbą, draugus, būstą ir vyrą. Atrodė, kad šeimyninis gyvenimas jai sekasi gerai. Darius buvo nekraustus, gyveno kukliai, bet pragyvenimui užteko.
Kartais padėdavo uošvei, jei ši prašydavo sūnaus. Kartą per mėnesį galėjo nueiti į kavinę, kurti planus, svajoti apie ateitį. Irena svajojo apie vaikus, bet Darius tylėjo. Ji suprato: svajoti lengva, bet auginti vaiką — visai kas kita. Darius svajojo įsigyti automobilį. Irena sutiko, kad mašina — naudingas daiktas, bet brangus. Imti paskolą nenorėjo, prašyti šeimos — juo labiau. Tektų būtų taupyti viskam, atidėti didesnę algos dalį, ir tai užtektų tik naudotai mašinai.
Darius savo išvykas aiškino paprastai:
— Mamai padedu. Vasara prasidėjo, ji kasdien varo į sodą, o aš su ja. Reikia palaikyti.
— O man nepadedi! — sprogdavo Irena. — Kiek kartų prašiau taisyti čiaupą vonioje? Durys į balkoną vos laikosi!
— Irena, negi tau lyginasi? Ji gi mano mama! — atrėždavo jis.
Tokie pokalbiai vis dažniau užsidegdavo. Irena pavargo būti savaitgalio žmona, ir tai ne visada. Net ir šeštadienį Darius išvažiuodavo pas tėvus. Ji džiaugėsi, kad jos neprašydavo pagelbėti sode, bet kartais susimąstydavo: kodėl?
Kartą pas uošvę Irena paragavo konservuotų cukinijų. Jos buvo tokios skanios, kad ji nepastebėdama suvalgė pusę stiklainio.
— Ar tikrai patys pasidarėte? — susižavėjo ji.
— Žinoma, — išdidžiai atsakė Aldona Kazimierienė. — Visą pavasarį ir vasarą darbuojuosi, kad žiemą būtų savo.
— Mano mama konservų nedaro, aš jau pamiršau šį skonį, — tarė Irena, tikėdamasi, kad uošvė pasidalins savo daržovėmis.
Bet Aldona Kazimierienė ignoravo užuominą.
— Keista jūsų šeima. Kaip tai — nedaryti pasiruošimo? Aš kasmet stiklainius sukaju. Sunku, bet žiemą ant stalo agurkai, pomidorai, uogienė. O tinginių stalas visada tuščias, — ji pažiūrėjo į Ireną priekaištingai.
Irena daugiau šios temos nekėlė. Grįždama namo nusipirko stiklainį cukinijų, iškepė bulvių ir viską suvalgė viena.
Tą vakarą Darius vėl pavėlavo. Irena, verdanti nuo pykčio, metėsi po kambarį, suspausdama telefoną. Jai atsibodo vakarieniauti vienai, atsibodo laukti vyro kaip ištikimas šuo. Durys atsidarė, ir ji įsitempė, pasiruošusi išpilti visa. Darius įėjo su ramunėlių puokšte, kaltai šypsodamasis.
— Atsiprašau, Irena, — tarė jis, paduodamas gėles.
Irena tyliai sudėjo puokštę į vazą, tikėdamasi, kad vakaras taps romantiškas. Bet Darius atsisėdo į kėdę, velniai pažiūrėjo į ją ir pradJis pasilenkė pirmyn ir be ceremonijų pasakė: „Noriu išsiskirti“.