Na, štai kaip. Vakare važiavom apsilankyti pas uošvę. Taip.
Gyveno ji mažame kaimelyje, nedideliame name pačiam pakraštyje, o toliau…
Toliau – miškas, upelis, ežeras ir žvejyba. Grybai, uogos, šviežias oras. Tobula vieta mano dviem šunims – vokiečių aviganiams. Kuriuos, beje, įsigijo mano žmona, nepaisant visų mano protestų. Na, kaip galima laikyti du tokius didelius šunis trijų kambarių bute penktame aukšte?
Trumpai tariant.
Tiksliau sakant, man tiesiog pateikė užbaigtą faktą ir pažadėjo.
Pažadas buvo toks: šunis ves žmona ir dukra.
Taip.
Ar patikėjote?
Aš ne. Ir buvau teisus. Šunis vedžiojau aš, ir prižiūrėjau juos taip pat aš.
Štai taip.
Todėl išvyka į gamtą – t.y., pas uošvę į namus – man atrodė kaip atostogos. Kurios, žinoma, greitai virto ūkio darbais, namo remontu, darželio tvarkymu. O pabaigoje, nupistas kaip tikėjausi, aš jau ir nesvajojau nei apie žvejybą, nei apie grybų ir uogų rinkimą.
Vieninteliam, kam buvo gerai, buvo mūsų aviganiams. Laisvė. Bėk kur nori, daryk ką nori.
Ir aš jiems piktai pavydėjau.
Bet antro dienos vakare jie parvedė į namus…
Katę.
Senoką, juodai-baltą, purviną, blusų apėstą…
Aviganiai stovėjo koridoriuje ir maldaujant pakrikštydavo. Katė, sėdinti prieš juos, apsimeta kaltę atgailaujančia ir nusižeminusia. Uošvė, žmona ir dukra – kurios nelabai ir įsitraukė į namo ar daržo darbus (nes už tai buvau aš) – pradėjo giedroti, akti, kvepinti ir žavėtis mūsų šunų „kilniaširdiškumu“.
Katė buvo priimta su atvira ranka. Išplauta, išdžiovinta, pamaitinta, paglostyta, užbučiuota. Po to ji atsigulė ant mano kėdės.
Man liko suolas.
Katę pavadino „Vargšu katiu“.
Bet aš puikiai mačiau jo žvilgsnyje ir elgesyje, kad šis „Vargšas katytė“ iš tiesų buvo tikras banditėnas.
Visas dvi savaites, kol aš „atlikau kalėjimo laiką“ uošvės sodyboje, šis padaras elgėsi kaip dangaus angelas.
Žaidė su moterimis ir šunimis. Taip ir įgijo jų simpatiją ir meilę.
Aš labai tikėjausi, kad galiausiai jį pavyks palikti uošvės globai, bet…
Po kovos, kurią laimėjo dukra, uošvė surinko savo katinai skanėstų, bučavo ją į nosį, ir „Vargšas katytė“ išvažiavo kartu su mumis namo.
Na, štai.
Namuose jis atskleidė savo tikrąjį aš. Pirmiausia jis parodė dviem didžiuliams šunims, kas čia yra tikrasis buto šeimininkas. Ir po to susirėmimo aviganiai liko su sudraskytomis snukiais ir giliai suvokė savo lemtingą klaidą.
Žmona ir dukra mylėjo „Vargšą katytę“ be proto. Katės, matyt, aiškiai žino, kaip įsirausti į moterų širdis – kitaip nei aš.
Taip.
Dabar aš vedžioju du šunius už pavadžių, o „Vargšas katytė“ vaikšto pats. Vienintelis šių pasivaikščiojimų malonumas – šunys dabar eina kaip pamokę, griežtai šalia manęs. Pažvelgti į išdidžiai žingsniuojantį katį su uodega į viršų jie nesiryžta. Žiūri arba tiesiai, arba į šoną.
O kaimynai vos ne stebisi:
– Kaip jūs tiek išmokėte savo šuniukus? Kaip gražiai eina, ai tiesiai kaip kareiviai!
Aš niūriai nusijuokiu. „Vargšas katytė“ galėtų bet ką išmokyti.
Paprastai jis atsigula aikštelės viduryje, o mes su šunimis vaikščiojam ratu. Katė mus stebi tarsi griežtas viršininkas. O šunys žiūri į mane su maldaujančiu žvilgsniu.
Du pitbulterjeriai – beje, uždrausti laikyti – pasirodė be žandkaulių ir pavadžių. Jų šeimininkas, kurį tik atsikėlė į mūsų kiemą, matyt, norėjo parodyti, kas čia dabar vyriausias.
Pirmiausia jie išvarė visus kiemo kates, o šunis, kurie bandė ji…užkirtę, bet visiems staiga paaiškėjo, kad tikrasis kiemo karalius yra tas pats „Vargšas katytė“, kuris dabar iš didybės mėtosi ant mano peties ir žiūri į šunis, lyg sakytų: „Dabar jūs supratote, kas čia vyriausias?“.