Aš išvariau savo sūnų ir jo nėščią merginą. Ir nesigailiu. Nė trupučio.
Kai pasakoju savo istoriją, žmonės reaguoja skirtingai. Vieni smerkia, kiti užjaučia, bet aš visada sakau tą patį: ne, man nėra gėda. Nes aš per daug padariau savo sūnui, kad leisčiau jam pasinaudoti manimi ir dar pridėtų prie to „šeimą“.
Buvau vieniša motina. Vyras – tinginys ir niekam tikęs – taip ir nenorėjo tapti tikru tėvu. Dirbti – tai jam nebuvo apie ką. Rūkydavo namie, gerdavo su bičiuliais, žemindavo, gyvenavo ant manęs. Aš kentėjau, bet vieną dieną supratau: arba išgyvensiu aš, arba jis. Ir išėjau. Išvariau jį, kaip vėliau – ir sūnų.
Dirbdavau po tris pamainas, nematydau dienos šviesos, tik kad mano sūnus Dovydas turėtų viską: maistą, drabužius, šilumą, šypseną. Nupirkau dviejų kambarių butą gerame rajone. Tik praleidau svarbiausią – laiką ir auklėjimą.
Mama padėjo, bet per daug. Ji augino iš Dovyduko našlaitį, berniuką, kuriam „visi privalo“. Jis nemokėjo nieko. Neišmokdavo valgyti pasidaryti, pasivalyti, paprastai pasakyti „ačiū“. O pasiskųsti močiutei – prašom. Aš bloga motina, verčiu plauti indus, nesuprantu jo jautrios sielos.
Šešiolikos Dovydas jau buvo fiziškai stipresnis už mane, bet vos tik pasukus griežčiau – bėgdavo pas močiutę skųstis. Į kariuomenę, aišku, neėjo – mama „atsukdavo“. Mokytis – nenorėjo. Dirbti – juo labiau. Sėdėjo namie, valgė, gėrė su draugais, naudojo mano pinigus ir žaidė kompiuteriuos.
O tada kaip žaibas iš giedro dangaus: „Mama, Gabija laukiasi“. Gabija – jo aštuoniolikmetė draugė, pirmakursė, kuriai net nėra kuo pasigirti. „Gyvensime pas tave“, – pasakė jis. Jokio „galima“, jokio „prašau“, jokio „dėkoju“. Tiesiog pareiškimas: „Dabar mus du, maitink, gerk ir duok stogą“.
Aš atsisėdau su juo pasikalbėti. Paklausiau: „O dirbti ketini? Kaip gyvensit? Norėsi auginti vaiką, neturėdamas nei profesijos, nei atsakomybės?“ Jis tylėjo. Žiūrėjo į grindis, kramtė lūpas ir tylėjo. Ir tada aš supratau – viskas. Gana. Aš užauginau vyrą, kuris taip ir nesubrendo. Aš atidaviau jam viską, o jis nusprendė, kad taip ir turi būti.
Skandalas buvo garsus. Aš pasakiau viską kaip yra. Aš neprivalau išlaikyti savo nebrandaus sūnaus jaunos šeimos. Nėra mano pareiga rūpintis jo mergina, kuri, atrodo, mano, kad vaikai – tai tik rozinės batutės ir fotosesijos. Aš daviau jam viską, dabar jis pats turi kažką duoti šiam pasauliui. Ar bent sau.
Aš išvariau juos abu. Taip, ir nėščią merginą. Nes jei jie suaugę, kad galėtų daryti vaiką – tegu būna suaugę ir atsakingi.
Dabar jie gyvena pas mano motiną. Ji toliau vaidina gelbėtoją, leidžia savo pensiją, tuos kruopščius centus, kuriuos turi. Aš moku už komunalines paslaugas, perku jai vaistus. Sūnui – nieko. Nė cento. Ir teisingai.
Daugelis sako: „Kaip gi, juk motina!“ O aš atsakau taip – būti motina nereiškia leisti sau ant galvos užlipti. Būti motina reiškia mokyti. Ir kartais – griežtai.
Nesigailiu. Nes jei neišvaryčiau – likčiau su dviem tinginiais ant kaklo ir svetimu kūdikiu priedu. O aš, žinote, irgi turiu savo gyvenimą.
Mano sūnus dar supras. Galbūt ne iš karto. Galbūt tada, kai pats taps tėvu. O gal – ir nesupras. Bet mano sąžinė švari. Nes aš padariau viską, ką galėjau. O kai žmogus užmindavo tavo meilę purvinais batais – reikia užspausti duris. Net jei tai tavo sūnus.