Išdavystė prie arbatos puodelio: pasakojimas be pavadinimo

Išdavystė prie arbatos puodelio: Onos istorija

Ona grįžo namo iš darbo, širdyje – lengvas palengvėjimas, šią dieną išleido anksčiau. Pavasario šiluma kvėpavo Serdžių gatvėmis, ir ji galvojo, kaip praleis netikėtai išsilaisvinusį vakarą.
„Gal užeisiu pas Ievą?“ prabėgo mintis. „Senokai nesusitikusios.“
Sprendimas atėjo akimirksniu. Ona užbėgo į konditeriją nusipirkti vyšnių pyrago ir po pusvalandžio jau skambino draugės durų skambučiu.
„Labas!“ Ieva atvėrė duris, jos akys sužibėjo klastingai.
„Aš tau svečiu!“ nusišypsojo Ona, įteikdama dėžutę su pyragu.
„Užeik, turiu tau siurprizą,“ staiga pasakė Ieva, ir jos balse skambėjo keistas atspalvis.
„Kokį siurprizą?“ susirūpino Ona, bet nelaukdama atsakymo, įėjo į virtuvę. Ten ji sustojo lyg trenktą žaibu – tai, ką Ieva pavadino „siurprizu“, buvo neįtikėtina.

„Netekėjusios draugės neturi vietos ištekėjusios moters namuose,“ mokydavo Oną močiutė. „Laikyk jas toli, nesidrąsink širdies, kitaip rasi ašarų.“

Ona visada klausydavo išmintingų močiutės žodžių, o draugų neturėjo daug. Vienos nyko laiko audroje, kitomis keliai išsiskyrė po nesutarimų, ir tik Ieva išliko ištikima drauge. Jų draugystė, užgimusi dar pirmoje klasėje, truko beveik keturiasdešimt metų. Kartu dalijosi džiaugsmu ir bėdomis: Ona su vyru Vaidu išaugino du sūnus, juos išsiuntė mokytis į Vilnių, o Ieva džiaugėsi dukters Kotrynos sėkmėmis ir svajojo apie jos laimingą ateitį.

„Mano pačios laimė neišsisuko, bet bent Kotrynai tektų pasisekti,“ liūdniai atsidusdavo Ieva.
„Nesvaik,“ guodė Ona. „Kotryna tau protinga, viskas jai bus gerai. Ir tau skųstis negrėšinga: duktė nuostabi, butas jaukus. Na, o su vyru neišėjo – tai, žinoma, sunku.“
„Sunku, kad tiek metų kentėjau jo elgesį, viską atleisdavau,“ kartžodžiavo Ieva. „Galvojau, atsities, apsiramins, o jis tik pablogėjo.“

Ona žinojo draugės istoriją kaip savo pačios. Ievos vyras, Gediminas, visą gyvenimą vaikščiojo į kairę ir dešinę. Kol ji viena augino dukterį, padėdavo tėvams ir dirbo dviem darbais, jis mėgavosi kitų moterų dėmesiu. Kartais jam pavykdavo slėpti romanus, bet dažniau viskas baigdavosi skandalais. Gediminas prisiekdavo, kad pasikeis dėl šeimos, ir Ieva vėl tikėdavo. Taip praėjo dvidešimt metų, kol prieš trejus metus jis neišėjo pas jauną meilužę.

„Kotryna jau suaugus, viską supras, o mes su tavimi – svetimi žmonės, tai kam vilkti?“ tada išsiveržė jis.

Kol Ieva bandė atsigauti, Gediminas išsikraustė, pasiėmęs visus jų santaupas. Butas priklausė jos tėvams, tad į jį jis pretenzijų neturėjo. Pinigus laikė „teisingu atlyginimu“ už praleistus metus. Tose juodosiomis dienomis Ona buvo vienintelė, kas palaikė draugę, padėjo jai išlikti stipriai.

„Mama, pati gi kalbėjai apie močiutės žodžius, kad netekėjusios draugės ne namuose ištekėjusios,“ priminė Onai vyriausioji duktė Dovilė.
„Nesvaik,“ pamojavo ranka Ona. „Mes su Ieva kaip seserys, negaliu jos palikti vieną sunkioje padėtyje.“
„Na ir gerai, mama, mes gi juokiamės,“ prisidėjo jaunesnysis sūnus Marius. „Tik tu mus tomis močiutės patarlėmis užkankinai, o pati Ievą beveik kasdien pas mus temki.“
„Kokios nesąmonės?“ suirzo Ona. „Argi galvojate, kad Ieva vilioja jūsų tėtį ar gadys mūsų šeimą? Mes su ja ir su Kotryna kaip viena šeima, užbaikite tuos kvailus kalbus!“
„Taigi juokiamės, juokiamės,“ kikeno Dovilė. „Ieva mums kaip teta, kokia čia intrika jūsų amžiuje?“

Ona nekreipė dėmesio į vaikų pajuokas. Jaunystėje ji tikrai klausė močiutės patarimų, bet Vaidas niekada nedavė priežasties dėl pavydo. Ramus, patikimas, jis visą gyvenimą dirbo šeimai, o savaitgaliais leisdavo laiką namuose, skaitydamas laikraštį ar taisydamas namų reikmenis. Kažkada jis draugavo su Gediminu, bet po Ievos skyrybų jų bendravimas nutrūko. Ona ir Vaidas liko draugės pusėje, o Gediminas pats nutraukė ryšius, pasinerdamas į naują gyvenimą.

„Ievai vienai sunku, reikia kviesti ją pas šventes,“ dažnai sakydavo Ona, o Vaidas linkčiodavo.
„Ievai čiaupas nutekėjo, pažiūrėk, kas ten,“ prašydavo vyrą, ir jis be pasipriešinimo eidavo taisyti.
„Šeštadienį Ieva prašė padėti su mašina,“ tęsdavo Ona. „Reikia pervežti baldus iš vasarnamio, o svetimų samdytis nenori.“

Vaidas tylėdamas atlikdavo visus prašymus: taisydavo, veždavo, padėdavo. Ieva dėkojo siųsdama daržoves iš sodo, kepdama pyragus, ir viskas atrodė taip natūralu.

„Tu – neįtikėtina,“ purtė galvą kolegė Nijolė, išgirdusi apie šią draugystę. „Argi taip aklai pasitiki ir drauge, ir vyru, kad palieki juos vienus?“
„Nesvaik,“ juokėsi Ona. „Mes su Ieva kaip seserys, ji buvo liudininkė mūsų vestuvėse. Su Vaidu artėja trisdešimt metų kartu, ir ne kart„Nei karto nebuvo pagrindo nepasitikėti, gyvenime jau per vėlai dramas kurti,“ atsakė Ona ir net nepajuto, kaip tie žodžiai vėliau taps ironišku atgarsiu jos pačios likimui.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

nineteen − 1 =

Išdavystė prie arbatos puodelio: pasakojimas be pavadinimo