Penkiasdešimtmetė moteris tapo mama po šešiolikos metų kankinančių bandymų
Vilma Didžiulytė, mažo miestelio prie Klaipėdos gyventoja, visuomet liūdnai ir su pavydu žvelgdavo į laimingas motinas. Atrodė, kad jos ją supant visur – parke, parduotuvėje, gatvėje. Vilma svajojo apie vaiką, tačiau jos kūnas, išdidiškai silpnas, nepakluso šiai svajonei. Sveikatos problemos tapo siena tarp jos ir motinystės, ir kiekvieną dieną ši siena atrodė vis aukštesnė.
Suvokusi, kad natūraliu būdu pastoti nepavyks, Vilma nusprendė pasinaudoti IVF. Pirmasis bandymas atnešė viltį, bet baigėsi tragedija – persileidimu. Širdis skilo, bet ji nesidavė. Per šešiolika metų Vilma šią procedūrą pakartojo dar septyniolika kartų. Kiekvienas kartas – nauja viltis, kiekvienas kartas – naujas smūgis. Vaistų, injekcijų, begalės tyrimų ratas tapo jos gyvenimu, o skausmas – ištikimu palydovu.
Gydytojai maldavo Vilmą sustoti. Jie aiškino, kad jos imuninė sistema – tikras priešas. Natūralios ląstelės-nužudėjos (NK ląstelės) jos organizme pernelyg aktyvios. Jos embrioną suvokia kaip grėsmę, užpuola jį, neleisdamos prisitvirtinti ir toliau vystytis. „Tai beprasmiška, jūs tik kankinate save“, – sakė jie. Bet Vilma buvo nepaslausi. Jos akys degė ryžtu, o balsas drebėjo nuo pykčio, kai ji pareikalavo: „Darykite savo darbą!“ Ji išleido procedūroms tikrą turtą – beveik šimtą tūkstančų eurų, tačiau mintis apie pasidavimą jai buvo nepakeliama.
Stebuklas įvyko, kai Vilmai buvo keturiasdešimt septyneri. Po dar vieno bandymo ji sužinojo, kad laukiasi. Džiaugsmas susimaišė su baimę – baimę, kad viskas vėl sugrius. Nuolat stebima gydytojų ji gyveno įsitempus, bijodama kiekvienos naujos dienos. „O kas, jei rytoj viskas baigsis?“ – ši mintis jos nepaliko. Tačiau vaisius vystėsi, o viltis augo su kiekvienu mažyčio širdies plakimu.
„Man buvo atlikta cezario pjūtis trisdešimt septintą savaitę“, – prisiminimuose kalba Vilma, jos balsas drebėjo nuo emocijų. „Nei aš, nei gydytojai nebegalėjome rizikuoti. Ir štai, jų pagalba aš pagimdžiau savo sūnų, savo Dovydą. Jis taps didžiu žmogumi, tuo esu įsitikinusi, nes aš taip ilgai jo laukiau, išgyvenau jį kiekviena savo ląstele.“
Nėštumo metu Vilma susipažino su daktaru Martynu Jankausku, reprodukcinės imunologijos centro Kaune įkūrėju. Jis tapo jos angelu sergėtoju, palaikydamas kiekviename žingsnyje, lėmė ją per nerimo ir jaudulio mėnesius. „Be jo aš nebūčiau susitvarkiusi“, – prisipažįsta ji su dėkingumu.
Dabar, žvelgdama į savo sūnaus akis, Vilma negali sulaikyti ašarų. „Noriu pasakyti visoms moterims, kurios nusivylė ir nusprendė pasiduoti: nesiduokite! – karščiu kalba ji. – Tik mano užsispyrimas man atnešė Dovydą. Kiekvieną kartą, kai į jį žiūriu, džiaugiuosi, kad nepalikau rankų. Motinystė – tai dėl ko verta kovoti. Tikėkite, yra svajonių, kurių negalima išduoti!“
Jos istorija – himnas atkaklumo. Šešiolika metų skausmo, ašarų ir praradimų neišgriaudė Vilmą. Ji įrodė, kad net tamsiausios nakties baigiasi aušra, o dabar jos aušra – tai mažo Dovydo juokas, dėl kurio ji praėjo per pragarą.