Tačiau, žinai, taip ir buvo… Ona Kazlauskė grįžo namo kaip įprasta, neskubėdama. Sukdama raktą spynoje, staiga išgirdo bute svetimus balsus. Nusivilko batus ir ant pirštų galiukų nuslinko link virtuvės.
Tai, ką ji ten pamatė, tiesiog sutriko jas iš pėdų.
Prie stalo šviesiai juokėsi trys merginos. Centre, lyg čia ji čia pati šeimininkė, sėdėjo jos uošvė – Gabija. Viryklėje burbuliuodavo puodas, o visą butą sklido šviežiai išvirtos barščių kvapas. Būtent tų, kuriuos Ona ryte išvire vakarienei.
“Kas čia per cirkas?!” – staigiai sušuko ji, ir virtuvėje nukilo mirties tyla.
Gabija pakėlė galvą ir apsimestinai nusišypsojo:
“Mamyte, draugės tik užsuko. Pašnekėti. Pavaišinau jas. Barščiai nuostabūs, tiesa!”
Ona Kazlauskė tyliai apsidairė. Lėkštėse – jos vakarienės likučiai. Iš šaldytuvo ištraukti geriausi indai. Vazoje – vaisiai, pirkti savaitgaliui.
Gabija jau beveik du metus buvo šeimoje. Sūnus Dovydas įsimylėjo iki ausų, susituokė greitai. Iš pradžių nuomavosi butą, bet kai šeimininkė nusprendė parduoti būstą, liko be išeities.
“Mama, prašau, priglaudk mus trumpam, – maldavo Dovydas. – Greit susirasim variantą.”
Ona priglaudė. Bet iš karto nustatė taisykles. Ir nuo pirmos dienos suprato: ramybės čia nebus. Gabija buvo užsispyrusi, nepakanti, atsakydavo iššūkiu. Kiekviena diena atnešdavo naują erzijos priežastį.
Pirmiausia tai buvo trupinėliai, palikti ant stalo. Po to – išmėtyti daiktai. Paskiau – spardomos durys.
“Kodėl jus išmetė?” – paklausė Ona vieną vakarą, nesusilaikiusi.
“Butą pardavė, – trumpai atkirto uošvė.
“Netikiu. Tokiais atvejais duoda mėnesį, o jums – dvi dienas. Turbūt tavo kalba su nuomininkais tokia pat kaip su manimi?”
Gabija šyptelėjo, įsidėjo ausines ir nusigręžė.
Kitą dieną Ona surinko trupinėlius nuo stalo ir demonstratyviai išberė ant uošvės lovos. Ta subliovė, pradėjo rėkti. Skandalas buvo garsus.
O vakare iš darbo grįžo Dovydas. Jis tylomis išklausė motiną ir užduodė vienintelį klausimą:
“Ar viskas dėl trupinėlių?”
“Ne! Dėl pagarbos! – sušuko Ona. – Arba gyvenate pagal mano taisykles, arba kraunatės daiktus.”
Dovydas pažadėjo pasikalbėti su Gabija. Ta porą dienų elgėsi padoriai, bet paskui viskas kartojosi. Ir staiga – staigus pokytis. Valymas, tyla, net kompotą išvirė.
Ona susirūpino. Ir ne be reikalo. Po savaitės sūnus pranešė:
“Mama, tu tapsi močiute.”
Vietoj džiaugsmo – nusivylimas. Vaikas – o būsto nėra. Be to, uošvė, kurios ji negalėjo pakęsti.
“Dabar aišku, kodėl ji pasikeitė! Tu ją įkalbėjai! – metė ji sūnui. – Bet tai nieko nekeičia. Čia jūs negyvensit. Man dar iki pensijos toli.”
Dovydas nutylėjo. O kitą dieną, kai tik Ona išėjo pas drauges, Gabija pakvietė savo merginas. Jos išvirti barščiai atsidūrė lėkBet kai Ona grįžo anksčiau, viskas jau buvo aišku – jos namuose vėl buvo svetimų žmonių šventė, o iš virtuvės sklido tie patys barščiai, kuriuos ji ryte taip rūpestingai virė.