Teisė į nuovargį

Vakare Jurgis grįžo namo vėlai. Nekalbėdamas nė žodžio, nusivilko batus priešakyje, pakabino paltą ir tyliai nuėjo į vonios kambarį. Po kelių minučių jau sėdėjo virtuvėje, kur ant stalo jo laukė lėkštė su vištienos troškinuku ir žaliąja žirniais — jo žmonos Darijos firmiškis. Šalia stovėjo jūros gėrybių salotas. Jis paėmė šakutę, sekundę padirbėjo su salotomis, o staiga apsisuko.

— Pasakyk atvirai… Iš kur tu paėmai šituos salotus? — tyliai, bet tvirtai paklausė jis.

Darija sustingo, nespėjusi užpilti arbatos į puodelį. Jos akyse užgulė nerimas.

Jų šeimos gyvenimas jau siekė trisdešimt metų. Jei Dariją paprašytų įvertinti santuoką nuo vieno iki šimto, ji ištikimai pasirinktų penkiasdešimt. Nes viskas jau buvo: meilė ir erzulys, laimė ir našta, šviesios akimirkos ir sunkios dienos. Įprastas gyvenimas. O Jurgis — nors ir užsispyręs, nors ir sudėtingo charakterio — buvo geras žmogus. Ištikimas, patikimas, darbštus.

Pokytis įvyko praeitą pavasarį, kai Darija susirgo. Gydytojas pasakė, kad tai paprasčiausias nuovargis, kauptis metų metus. Jurgis vežė ją namo taksi — jų automobilis jau seniai buvo neveikiantis, visos lėšos tekdavo dukros — Austėjos — paskolai.

Austėja ką tik ištekėjo, o vestuvės turėjo būti „kaip iš kino“. Ir nors suknela pasirodė keista, o tortas — „kaip kramtomas gumos“, pagal Jurgio žodžius — tėvai kentėjo. Jiems svarbu buvo, kad dukra būtų laiminga.

Po vestuvių jaunavedžiai persikraustė į butą, kurą jaunikis paveldėjo iš senelio, o Jurgis su žmona toliau mokėjo paskolą, pragyvenę su senu automobiliu, nudilusiais daiktais ir amžinu nuovargiu.

Darija dirbo anglų kalbos mokytoja ir vedė privačias pamokas. Jurgis — meistru fabrike. Jis atsisakydavo valgyklos, mėsainių, picos — tik namų maistas! Karštas, šviežias, įvairus.

Darija nesipriešindavo, nors po darbo vos laikėsi ant kojų. Kartą ji nebeturėjo jėgų:

— Kaip aš suspėsiu tau paruošti pirmą, antrą, salotus ir kompotą? Aš ne robotas.

Bet Jurgis atsakydavo pasakomis apie savo prosenelę, kuri dirbo lauke, šešiolikos žmonių šeimą maitino ir dar dalyvavo meniniame saviveikloje.

Darija tiesiog pavargdavo. Kartą, užsukus į naują maisto parduotuvę šalia namų paimti duonos, ji pamatė salotų vitriną. Ir staiga pasakė:

— Duokit „Jūros gėrybių“, didelę porciją…

Namų vakarienei buvo balandėliai, pyragas… ir tie salotai.

— Oho, kaip naujoviška! Skanu, lyg namų — pagyrė Jurgis.

Darija nieko neatsakė. Nuo to laiko tai tapo jos paslaptimi: jei nespėdavo — pirko maisto parduotuvėje. Namų, skanu, truputį brangiau — bet galiausiai ji galėjo atsikvėpti.

Taip ir tęstųsi, jei ne atsitiktinumas. Darbe Jurgis pietavo su jaunu programuotoju, praktikantu. Tas valgė kotletus ir salotus, keistai panašius į tuos, kuriuos valgė Jurgis.

— Iš kur kotletai?

— Iš maisto parduotuvės, už kampo. Ten dar skaniau nei namie! — nusišypsojo jaunuolis.

Jurgis susirūpino. Per daug sutapimų. Ir tada jis įtarė…

Tą vakarą jis tyliai valgė, o tada užduodė tą klausimą. Darija nuleido akis.

— Aš… aš tiesiog pavargau. Man atrodė, kad tau nerūpi, kad tik būtų skanu…

Jurgis atsistojo. Priėjo. Apkabino.

— Man rūpi. Bet tu irgi žmogus, Dare. Tu turi teisę pavargti.

Ji kniunkštelėjo. Jis nusišypsojo.

— Tae?

— Tae.

Ir tą vakarą, vietoj įprastos vakarienės, jie užsisakė picą, įjungė seną filmą ir pirmą kartą per ilgą laiką pajuto ne tik vyro ir žmonos, bet ir poros, kuriai abiems tai buvo svarbu. Ir to visko pakako, kad viskas pasikeistų.

Pamoka dienai: kartais reikia ne tik mylėti, bet ir leisti kitiems būti žmonėmis.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 + eighteen =

Teisė į nuovargį