Turtas po svetimu stogu: istorija apie auksą, gudrumą ir… jausmus

Lobis po svetima stogu: istorija apie auksą, gudrumą ir… jausmus

Jonas atvyko į kūdikystės kaimą pas savo senelį Bronių – atsikvėpti gryno oro ir pailsėti nuo miesto triukšmo. Tačiau šį kartą jis atsivežė ne tik kuprinę su drabužiais, bet ir tikrą metalo ieškiklį. Nuo pat durų senelis, sumižęs, stebėjo, kaip anūkas messis su neįprasta technika, kol galiausiai neištvėrė:

– Tai ką čia tau, Jonuk, reikia? Žvejoti varvėklių susirinkai?

– Seneli, tai ne meškerė. Tai metalo ieškiklis, beveik profesionalus. Skaičiau internete, kad čia kadaise paslėpė aukso. Noriu pabandyti surasti.

Senelis nusišypsojo, sumaniai žvilgtelėjo į lauką už daržo ir lėtai tare:

– Pasaką šią dar iš savo tėčio girdėjau… Ir, žinai, atrodo, net galvojau, kur tas auksas gali būti. Tik viena bėda – toje vietoje dabar namas stovi.

Jonas net pašoko iš nekantrumo:

– Ir ką, galėsi paprašyti, kad mane įleistų?

Senelis petį pakratė ir gudrokai susižvėrė:

– Galėsiu. Tik neįsivaizduojau, kad leis tau ten kasti. Net jei ką surasi – pagal įstatymus jiems viskas atitektų. Juk namas jų. Bet jei nori pabandyti, galima eiti… kitu keliu.

Jonas sutrikęs suraukė antakius:

– Kaip tai „kitu keliu“?

– Ten, tame name, neseniai iš miesto pas tėvus atvažiavo mergina. Jų duktė. Protinga, gera… Ir kukli, neišlepinta. Štai jis ir tikras lobis.

– Seneli, vėl prie savo! Aš ne mergų ieškoti atvažiavau. Aš lobio.

– O kas sako, kad ne lobio? – nusijuokė senelis. – Tik kiekvienam savas lobis. O jei su ja susidraugausi ir papasakos apie savo idėją, gal ji įtikins tėvus leisti tau apie sklypą praeiti. O jei surasi – gal ir į dalį pakvies.

Jonas abejojo, tačiau aistadienių akys neužgeso:

– O tu tikrai esi įsitikinęs, kad lobis ten?

– Įsitikinęs kaip save prisimenu. Tėvas paslapty pasakojo, kad prieš šimtą metų, kai revoliucija buvo, vienas tarnautojas, būdamas pabėgęs su vezimu, auksą slapstė. Medžioklė buvo tokia, kad pusę kaimo apkasė, bet lobio nerado. O pot įstatė namą – ir pėdsakas pranyko.

– Ir tu visą gyvenimą žinojai ir neieškojai?

– O kaip ieškoti? Kiaurą žemę kasinėti? O tokio prietaiso, kaip tavo, ir nebuvo. O dabar tu atvažiavai…

– Na, gerai. Bet kaip man su ta mergina užkalbinti?

– Čia jau ne man, o likimai. Eime, tarsi netyčia prasilenksime. Aš pradėsiu pokalbį apie amarą – pažiūrėk, kaip obels apgraužtos. O tu prisijunk, prisistatyk, susipažink. Na, būk vyru!

Jonas dar truputį svyravo, bet sutiko. Po dešimt minučių jie jau stovėjo prie seno namo vartų. Senelis užmezgė lėtą pokalbį su šeimininku, o Jonas susitiko žvilgsniu su mergina, išėjusia į kiemą. Gabija. Tamsūs plaukų, rudis akys ir lengva, atvira šypsena. Jis lyg pamiršo, kodėl čia atėjo.

Jie užkalbėjo. Po to nuėjo kartu prie ežero, o ji pakvietė jį padėti su naujo vynmedžio baldakimo montavimu. Metalų ieškiklis taip ir liko dėžėje. Kiekvieną vakarą Jonas grįždavo pas senelį tik pamiegti. Jis nebekalbėjo nei apie auksą, nei apie prietaisą. Jam jau buvo ne iki lobių.

Po savaitės jis ruošėsi išvykti. Senelis sėdėjo ant suolo, pūsdamas pypkę ir šypsodamasis:

– Na ką, lobį radai?

Jonas pažvelgė į sutemusį dangų ir nusišypsojo:

– Radau, seneli. Tik ne tą, kurio ieškojau.

– Aš juk sakiau… Tikras auksas – ne žemėje. Jis – žmonėse.

Ir metalų ieškiklis liko kaime – daržinėje, po uždangalu. O Gabija – Jono širdyje.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fifteen − 10 =

Turtas po svetimu stogu: istorija apie auksą, gudrumą ir… jausmus