Mano vardas Dovilė. Mano šeimos istorija – tai painus skausmo ir netekčių kamuolys. Kai man buvo penkeri metai, mano tėvai išsiskyrė. Motina ištekėjo antrą kartą, įsimylėjusi kitą vyrą. Tėtis niekada nepamiršo manęs: mokėjo išlaikymo pinigus, pasiimdavo mane savaitgaliams į savo namą Vilniaus priemiestyje. Jo meilė buvo mano išgelbėjimas tais tamsiais metais.
Vėliau tėtis vedė moterį vardem Birutė, našlę su dviem vaikais iš pirmos santuokos – Tomasu ir Austėja. Greitai su jais susidraugavau. Savaitgaliai pas tėtį man tapo švente: jaučiausi norima, jų šilto pasaulio dalimi. Grįžti namo pas motiną nebenorėjau – ten viskas buvo kitaip.
Motiną iš antros santuokos gimę du vaikai – berniukas ir mergaitė. Kartu su patėviu jie ėmėsi verslo, bet jis žlugo. Skolos augo kaip sniego gniūžtė. Jie priversti parduoti erdvų butą Vilniaus centre ir persikelti į ankštą dviejų kambarių butą pakraštyje. Penki žmonės dviejuose kambariuose – gyventi tapo nepakeliama.
Patėvis pradėjo gerti. Motina ėmėsi darbo, o aš, dar paauglė, atsilikau auginti jaunesnių brolio ir sesers. Tai mane palaužė. Vieną dieną surinkau daiktus ir išvykau pas tėtį. Nuo tada motinos nemačiau. Žinojau tik, kad brolį ir seserį paėmė į vaikų namus, o ją atėmė išteisių. Patėvis išnyko iš jų gyvenimo.
Pas tėtį aš atgimau. Birutė ir jos motina, močiutė Ramutė, priėmė mane kaip savo. Metai bėgo, ir štai jau man 34. Esu ištekėjusi, turiu du vaikus. Tomas ir Austėja taip pat susikūrė šeimas. Mes tapome tikra šeima, sujungta ne tik krauju, bet ir šiluma.
Kai mirė močiutė Rasa, motinos mama, ji paliko man paveldėti savo namą ramiame kaimelyje netoli Vilniaus. Po metų mirė tėtis. Jis užrašė savo miesto butą Tomasui ir Austėjai, o man – automobilį. Dar liko neužbaigta vasarnamio statyba. Nusprendėme jo neparduoti, o suremontuoti, kad galėtume susiburti ten visai šeimai.
Ir štai, kai to mažiausiai tikėjausi, pasirodė ji – mano motina. Praėjo 20 metų nuo mūsų paskutinio susitikimo. Ji surado mano adresą ir atėjo, lyg nebūtų šių ilgų tylos metų.
“Girdėjau, močiutė tau paliko namą,” pradėjo ji be jokio įvado. “O ką gavai iš tėčio? Tu turi brolį ir seserį! Kur teisingumas? Tai ne tavo paveldas, o mūsų bendras. Parduok viską, ir pinigus padalinsime į tris dalis.”
Aš sustingau, netikėdama savo ausims. Ši moteris, kuri mane paliko, dabar reikalauja dalytis tuo, kas man brangu?
“Aš nieko dalintis nebūsiu,” atsakiau trumpai. “Eik.”
Galbūt tai žiauru, bet jaučiu jokios kaltės. Ji man svetima. Jos vaikai iš antros santuokos – irgi. Mano tikroji šeima – tai Tomas, Austėja, Birutė. Jie buvo šalia manęs visus šitus metus, dalijosi džiaugsmu ir sielvartu.
Baigėme vasarnamio remontą. Dabar tai mūsų laimės kampelis, kur renkamės su vaikais, Tomasu, Austėja ir Birute. Ten juokiamės, prisiminimė tėtį, močiutę, kuriame planus. O motina? Ji liko praeityje, kartu su savo reikalavimais ir užuojautomis. Aš jai nieko neprivalau, ir mano širdis rami.