Kai susipažinome su Raimundu, abiem jau buvo virš trisdešimt. Tokiame amžiuje niekas ilgai neatidėlioja – taip atsitiko ir mums: susipažinome, patikome vienas kitam, kelis mėnesius bendravome ir teikėm prašymą į RASC. Abu troškome šeimos. Aš jau seniai svajojau apie vaiką, o Raimundas iki tol neturėjo santuokų – ir jis taip pat norėjo tapti tėvu. Susituokėme greitai, be didelių iškilmių, ir apsigyvenome atskirai – mano senelės bute, kuris atiteko man paveldėjimo būdu. Atlikome remontą, nusipirkome naujus baldus, ir šiame jaukiame lizde ėmėme įsikurti.
Su jo motina, Aldona, iki vestuvių esu sutikusi vos kelis kartus – susipažinome kavinėje ir pačioje ceremonijoje. Tada ji paliko nebloga įspūdį: rami, mandagi, išoriškai pritarė mūsų sąjungai, sūnų paleido be priešpriešos, į mūsų santykius nesikišo. Net pagalvojau, kad su uošve man pasisekė. Kaip stipriai aš klydau.
Vaiko nėrimosi nesulaikėme. Nėščia tapau beveik iš karto, ir visą nėštumą praleidau, galima sakyti, karališkų sąlygų. Vyras nešiojo mane ant rankų – ir pažodžiui, ir perkeltine prasme. Trečią nakties valandą lukštindavo mandarinus, rytais darydavo sumuštinius su avokadomis, glostydavo mano pilvą, šnibždėdavo sūnui pasakas. O uošvė tarsi nesišalavo. Tik kartais per vyrą atnešdavo dovanų – stiklainius uogienės, obuolių.
Tada nepastebėjau, bet stiklainiai kartais būdavo padengti dulkių, uogienė – užsukurusią, o obuoliai – su įtartinomis dėmėmis. Pagalvojau, kad tiesiog pagyvenusiai moteriškei regėjimas jau ne toks, parduotuvėje galėjo užkišti. Bet tada gimė mūsų Domukas – ir viskas ėmė griūti.
Uošvė pasiūlė pas mus pagyventi pirmąjį laiką – sakė, padės su kūdikiu, o tuo pačiu išnuomos savo butą, ir tai bus mums finansinė pagalba. Vyrui tada darbe kilo sunkumų, ir mes dar įsiskolinome nusipirkę automobilį. Todėl idėja atrodė protinga. Aš sutikau.
Bet Aldona, kaip paaiškėjo, ne tik atvažiavo – ji persikraustė. Su sunkvežimiu daiktų. Tik ne – pavadinti tai „daiktais“ liežuvis nesiverčia. Tai buvo šiukšlės: senos, užuodžingos skudurės, pavienės puodelės, sulaužytos žaislės, neaiškios dėžės, laikraščių krūvos. Kiekvieną dieną jos „kolekcija“ plėtėsi. Net pastebėjau, kad šiukšliadėžėje imdavo atsirasti produktų pakuotės, kurių mes tikrai nepirkome.
Ir štai vieną dieną pamačiau, kaip ji grįžta iš lauko su dideliu maišu. Pilkas, purvinas, su prekybos centro logotipu. Pažvelgau į vidų – ir mane apėmė drebulys. Maiše buvo pavėluoti produktai: duonos kepalai su pelėsiais, jogurtai, kurių galiojimo laikas baigėsi prieš savaitę, bananai, kurie jau ne juodi – o supuvę. Ji nešė tai į mūsų namus. Į namus, kur augo naujagimis!
Ir visa tai – kad mus pamaitintų! Mane, nėščią, o dabar mano mažą Domuką! Aš surengiau išdavimą. Reikalavau, kad vyras pasikalbėtų su motina. O jis… jis ėmė ją ginti. Sakė, kad ji užaugo badmečiu, jos motina taip pat maitino juos vaikystėje, rinkdavo kaimynų likučius, nešdavo maistą iš šiukšliadėžių, kad išgyventų.
– Bet mums ne karas! – sušukau. – Mes turime pinigų! Mums nereikia valgyti šiukšlių! Ar tu supranti, kad tai kelia grėsmę vaiko sveikatai?!
Jis tylojo. O tada tyliai tarė: „Mama ne iš pikto. Ji stengiasi.“
Stengiasi?! Nusprendžiau, kad užteks. Surinkau daiktus, paėmiau sūnų ir išvykau pas savo tėvus į Šiaulius. Ten ramu, švaru, tylu, ir niekas mūsų nemaitina pavėluotais dalykais iš šiukšlių.
Aš Raimundui pateikiau ultimatumą: arba jis pasako savo motinai, kad išsikraustytų iš mūsų buto su visom savo šiukšlėmis, arba tegul lieka su ja. Bet aš prie antisąlygų ir šiukšlyno negrįšiu.
O dabar, mergaitės, pasakykite man atvirai: ar peržengiau ribą? Gal reikėjo kaip nors kitaip? Ramiai paaiškinti? Duoti šansą? Ar aš viską padariau teisingai, saugodama savo vaiką ir save?