Uošvė pensijoje, bet be anūko: „Sūnų užauginau, visa kita — ne mano reikalas“

Kai ištekėjau už Dominyko, maniau, kad viskas mums susiklostys. Buvome jauni, įsimylėję, kupini planų. Jis – technikos universiteto studentas, aš – paskutiniame pedagoginio instituto kurse. Abu iš mažo miestelio, abu svajojome apsigyventi Vilniuje, kur mokėmės. Po santuokos paėmėme būsto prievolę už vieno kambario butą priemiesčiuje. Atrodė, kad štai ji – suaugusio žmogaus gyvenimo pradžia. Viskas bus, jei tik dirbsim.

Bet po metų viskas apsiverčiau aukštyn kojom. Aš pastojau, praradau papildomą darbą. Mano stipendija ir nedideli honorarai nebedavė išsiveržimo. Dominykas dirbo, tačiau vien jo algos vos užtekdavo maistui. Kaskartinis paskolos įmokas iščiulpė iš mūsų paskutines santaupas. Tada nusprendėme: nuomosime butą, o pati apsistosime pas uošvę. Laikinas sprendimas, sakėm sau. Tik porai metų, kol atsistatysim ant kojų.

Dominyko motina, Aldona, tuo metu jau buvo išėjusi į pensiją – oficialiai, nors jai vos užėjo penkiasdešimt. Energiška, švelni, visada šukuota, su makiažu, naujomis suknelėmis. Nuo pat mūsų santuokos pradžios ji nekišo nosis į mūsų santykius, neskambindavo kas penkias minutes, neprimindavo, „kaip reikia“. Ir iš pradžių maniau – pasisekė. Ramu, protinga, kultūringą. Ko dar reikia?

Kai pranešėm apie persikraustymą, ji atsiduso, bet pritarė. Jokio džiaugsmo, bet ir neprieštaravo. Užėmėm mažą kambarį, pastatėm vaikišką lovelę. Aš tikėjausi, kad kai gimsis vaikas, uošvė padės. Bent pirmąs metu: paguldyčia porą valandų, kol aš atsipūsiu, palaikytų ant rankų, kol aš nusiprausiu. Tačiau jau gimdymo namuose, kai Dominykas atvežė pirmąsias sūnaus nuotraukas, ištarė frazę, kurios niekad nepamiršiu:

„Atsimink: aš savo sūnų užauginau. O dabar man priklauso atsipalaikavimas. Aš močiutė, o ne nemokama auklė.“

Tuo metu žodžių neradau. Verkiau naktį, spausdama kūdikį prie krūtinės. Juk tai jos anūkas. Kraujas. O ji žiūrėjo į jį kaip į svetimą. Šaltai. Atitraukdama.

Bet pasikinkimo neturėjom. Gyvenom kartu toliau. Aš gaudavau visus papildomus darbus: rašiau straipsnius, tikrinau testus, vertinau tekstus. Pinigų vos užtekdavo pampersams ir maistui. O uošvė… Gyveno savo gyvenimą. Ryte eidavo į fitnesą, vakarais – su draugėmis į teatrą. Įjungdavo televizorių garsiai, kai vaikas užmigdavo. Jei paprašydai pagalbos – „tai ne jos pareiga“.

Mano mama, gyvenanti Kėdainiuose, stebėjosi:

„Aš net neatsitraukčiau nuo anūko! Juk tai dainuojama! Kaip galima būti tokia abejinga?“

Bet kokia nauda? Tėvai toli, dirba. Padėti negali. O mes – nuolatinė skubėjimo grandinė.

Kai sūnus pakilo ant kojų, atidavėm jį į lopšinį. Aš nedelsdėu su darbu. Atlyginimas buvo kuklus, bet stabilus. Svajojau išsikapstyti iš skurdo, greičiau atsimokėti būsto paskolą ir pradėti gyventi atskirai. Viskas būtų gerai, bet vaikas pradėjo nuolat sirgti. Karštčiavimas, kosulys, rotavirusas. Aš nesibaigiančiai sėdėjau nedarbingumo lapuose. Direktorius pradėjo žvilgtelėti, kolegos – šnibždėtis. Kartą tiesiai į akis pasakė:

„Mums reikia darbuotojos, o ne vienos motinų. Arba nustojat ištikti, arba ieškokit kito darbo.“

Aš, suspausdama dantis, kreipiausi į uošvę. Su viltimi:

„Aldona, ar galėtum palikti anūką porai dienų, kol aš būsiu darbe?“

Ji atidėjo kavos puodelį ir ramiai atsakė:

„Valandą ar dvi – pataisysiu. Bet ištisai dienas? Ne. Tai jau auklėti. Aš pavargau gyvenime. Dabar noriu pailsėti.“

Ir viskas. Jokio užuojautos. Išėjau iš virtuvės su tokiu kamuoliu gerklėje, kad vos kvėpavau.

Su Dominyku nusprendėm: radome privačią auklę. Sumokėjom. Brangu, bet pigėu nei atleidimas ir stažo netekimas. Tuo tarpu uošvė toliau gyveno šalia, praeidama pro vaiką kaip pro baldą.

Paradoksas: esant gyvai ir sveikai močiutei, turėjome mokėti svetimam žmogui už tai, ką ji galėjo padaryti – iš meilės, iš pagalbos noro, iš paprasto žmogiško šilumos. Bet Aldona gyveno pagal principą: „Mano gyvenimas – tik mano. Jūsų vaikai – jūsų rūpestis“.

Taip, formaliai ji nieko neprivalo. Bet kaip tai paaiškinsi šešiamėčiui, kuris tesina rankas link jos, o ji atsisuka ir eina šiuliom?

Dabar sūnui jau trys metai. Po truputį išlindome. Pakilome atlyginimuose, grįžom atgal į savo butą. Dar kovojame su paskola, bet gyvename atskirai. Uošvė kartais paskambina, paklausia, kaip anūkas. Bet kaip ir anksčiau nepasiryžta pažiūrėti. Jokių pasiūlymų nueiti pasivaikščioti, noro atvažiuoti į gimtadienį. Tiesiog „popieriuje močiutė“.

Ir žinote, kas skaudžiausia? Jis jos neprisimena. Visai. Ir jei vieną dieną pakšučios: „Ar aš turiu močiutę?“ – net nežinau, ką atsakyti.

O ką manot? Ar močiutė privalo padėti? Ar turi teisę gyventi sau? Kur riba tarp asmeninio laimėjimo ir žmogiško šilumos?

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twenty − one =

Uošvė pensijoje, bet be anūko: „Sūnų užauginau, visa kita — ne mano reikalas“