Žvaigždės virš mūsų: prisiminimai apie seneles
Kaip ir visi, aš turėjau dvi seneles. Skirtingas kaip diena ir naktis, bet vienodai man ištikimas. Vieną vadino Ona Kazimieraitė – tai buvo mano motinos motina, o kitą – Antonina Kazimieraitė, tėvo mama.
Ona gyveno miestelio centre, erdvioje bute, pilname knygų ir senovinių baldų. Tėtis juokdavosi, kad ji buvo „miško feja“ – rafinuota, šiek tiek išdidžiai besielgianti. Ji atėjo į mano gyvenimą pirmoji. Antonina, priešingai, buvo kaimietė, paprasta. Mama neretai šypsodavosi: „Trys klasės išsilavinimo, ką iš jos imsi?“ Tėtis tvirtindavo: „Ne trys, o septynmetės!“ Ji persikėlė pas mus, kai ėjau į šeštą klasę.
Būnant man septyneriems, Ona Kazimieraitė rimtai susirgo. Metė darbą, kad ja prižiūrėtų, ir mes su tėčiu likome savo mažame bute, kurį buvo nupirkęs mano senelis mokslininkas. Iš pradžių buvo linksma: tėtis rūkydavo namuose, o aš iki vėlyvos nakties žiūrėdavau televizorių. Tačiau greitai abiem atsibodo. Jam – virti, man – valgyti dešrelės. Galiausiai persikėlėm pas senelę. Laikinai, manytume, bet likom visam laikui – iš vienos algos neišgyventum, todėl savo butą išnuomojom.
Kol Ona sirgo, stengdavausi būti tyliu kaip pelė. Jos butas man buvo paslaptinga vieta: tamsios sandėliukės, aukšti spintos, sunkių užuolaidų užslėptos nišos, kur slepdavausi žaisdamas valandų valandas. Bet kartais perdedavau.
„Pašalinkit šį išdykėlį!“ – šaukdavo senelė. „Kodėl vaiko neužaugina?“
„Tai ir užauginkit,“ – atkirsdavo tėtis.
„Ir užauginsiu!“ – grasindavo ji, bet akimirksniu jau gėdžiai paglostydavo mane per galvą.
Ir užaugino. Ėjau į pirmą klasę, o senelė nusprendė mokyti muzikos, tvirtindama, kad turiu tobulas ausis.
„Galbūt nustos lakstyti po butą kaip laukinis,“ – brūkšteldavo ji.
Aš liūdnai grodavau gammas pianiPianino garsai lydėjo mane visą vaikystę, o dabar, žvelgiant į žvaigždes, jaučiu, kad abi senelės man šypsosi iš aukštybių.