Jonas apsilankė pas motiną be perspėjimo.
— Sūnau, labas! Kodėl nepaskambinai iš anksto? — nustebo Laima, pamatydusi sūnų slenksčioje.
— Buvau netoliese, galvojau užsukti, pasimatyti, — pečiais patraukė Jonas.
— Įeik, arbata galėsiu pavaišinti, — pakvietė jį motina.
Jis įėjo į virtuvę, atsisėdo prie stalo. Jo žvilgsnyje buvo kažkas neramaus, ką nerimo.
— Jonai, ar tau kas nutiko? — su nerimu paklausė Laima.
— Mama, tėvas man žinutę atsiuntė… — tyliai tare ir padavė jai telefoną.
Moteris pažvelgė į ekraną, perskaitė, ir kraujas jos gyvenose užšalo.
„Sūnau, reikia rimtai pasikalbėti. Ateik pas mane šeštadienį. Atvesk brolius. Kalbama apie palikimą. Tavo tėvas.“
Prieš keletą metų Laima į darbą atėjo apsipylusi ašaromis. Kolegos iš pradžių nesuprato, kas nutiko, bet ji, nusišluostęsi akis, pasakė:
— Vyras mus su sūnumis iškeitė į jaunesnę moterį.
— Bet juk taip ilgai kartu gyvenot! Kas galėjo pagalvoti…
— Ir aš negalėjau. Jis pasakė, kad jau seniai nemato manyje moters. Aš jam esu tik kaimynė, jo vaikų motina. Ne žmona. Ne meilė. Jis prašė skyrybų.
— Gal per daug jį globojai? Vyrams tai nepatinka…
— Nekalbėk, ne globojau! Neturėjau laiko — vaikai, darbas, viskas ant manęs. Jis buvo suaugęs vyras. Tiesiog… jis buvo toks. Visą laiką traukė į šalį. Kol pinigų nebuvo — grįždavo. O kai gerą darbą rado, staiga suprato, kad jam trūksta aistros.
Po skyrybų jis išėjo pas jaunesnę kolegę. Ten buvo ir romanas, ir naujas gyvenimas, ir pinigai. O paskui… kaip blogame seriale. Darbas pasidarė blogiau, pinigų sumažėjo, ir jo „meilė“ greitai rado jam pakaitalą.
— Jūsų daiktus išmetėm už tvoros, — pareiškė Laimai Svetlanos naujas vaikinas. — Jei suspėsi — pasiimsi.
Vytautas, pasimetęs, nebegarbingas, grįžo pas savo senutę į seną butą. Ten ir liko. Jokios šeimynos, jokio turto — liko tik kartis. Bandė naujai įsirengti gyvenimą, bet moterys, su kuriomis susitikdavo, nepatiko jo motinai. Ji tapo niurzgia, pavydi, ir jokia jai nepatiko. Taip ir liko vienas.
O jo sūnūs augo, nepaisant nieko. Vyriausias, Jonas — rimtas ir atsakingas. Dirbo statybose, susituokė, tapo tėvu. Vidurinis, Mindaugas — linksmas ir geros širdies, įstojo į medicinos universitetą, vedė kursiokę. Jauniausias, Darius — netekėjęs, bet gyvenimu džiaugsmingas. Tiesiai šviesiai pasakė: „Man ir vienam gerai.“
Ir štai dabar tėvas priminė apie save. Jis kvietė. Broliai, nenoriai, nuėjo. Tai, ką pamatė jo bute, sukrėtė juos: purvas, drėgmė, o tėvas — išblyškęs, susiraukęs, lyg iš jo būtų nulipę metai ir orumas.
— Įeikite. Atsisėskite, — sušnibždėjo jis. — Ne po kojom tiesos, o man — tuo labiau. Jūsų mama mirė. Aš vienas. Supratau, kad niekam nereikalingas. O jūs — mano vaikai. Įpėdiniai. Butas mano. Neapleiskite manęs, ir po mirties viskas jūsų. Lygiomis dalimis. Arba kaip susitarsit…
Broliai apsidairė. Sakyti, kad jie buvo sujaudinti — reiškia nieko nesakyti. Gailėdamiesi tėvo, pažadėjo pagalvoti. O vakare susirinko pas motiną, papasakojo jai viską — ir štai prasidėjo.
— Jūs gi man atiduosit savo dalis? — pirmasis užkalbėjo Jonas. — Aš turiu šeimą, vaikus, man labiau reikia.
— Palauk, — susiraukė Mindaugas. — Mes su žmona taip planuojam vaiką. Nuoma mus gniaužia. Norėčiau parduoti savo dalį ir padengti pirmąjį įmoką paskulai.
— O aš? Kadangi neturiu šeimos — tai ir dalis man nepriklauso? — susirūstino Darius. — Mano dalis — mano. Noriu — parduosiu, noriu — išgėrsiu. Tai mano teisė!
Balsai darėsi vis garsesni. Laima, sėdinti šalia, negalėjo patikėti, kaip kadaise vieningi sūnūs dėl pažadėto buto tapo priešais.
— Ramybės! — sušuko ji. — Ką jūs darote?! Jokio buto dar nėra! O jūs jau kivirčojatės!
— Mama, atleisk… — pirmas nusileido Jonas. — Nenorėjau tavęs liudinti.
— Viskas gerai, — niurnėjo Mindaugas. — Mes patys užsidirbsime.
— Aš ne godus, jūsų dalies man nereikia, — papildė Darius. — Tiesiog skauda, lyg nebūčiau šeimos narys.
Ir staiga motina pasakė:
— Tada taip. Aš iškeisiu savo butą į mažesnį, su priemoka. O pinigus — padalinsiu tarp jūsų. Kad niekam nevertų akies.
— Mama! — vienu balsu sušuko jie. — Nereikia! Mes žinome, kaip tau čia patinka. Mes patys susitvarkysime.
Laima apsiverkė. Ne iš liūdesio, o iš laimės. Visi trys jos sūnūs — skirtingi, bet širdis jų viena. Ir už ją ji kovojo visą gyvenimą.
Ir ši kova pagaliau atnešė ramybę.