„Gabija, tarp mūsų viskas baigta!“ – šaltai ištarė Martynas. „Aš noriu tikros šeimos, vaikų. Tu negali man to duoti. Pateikiau skyrybų prašymą! Turi tris dienas susirinkti. Išvažiuosi – paskambink. Gyvensiu pas motiną, kol parengsiu butą vaikui ir jo motinai. Taip, nebūk nustebusi, mano naujoji mergina laukiasi! Trys dienos, Gabija!“
Gabija tylėjo, jaudama, kaip po kojomis dingsta žemė. Ką ji galėtų atsakyti? Penkerius metus jie bandė susilaukti vaiko, bet trys nėštumai baigėsi tragedijomis. Gydytojai teigė, kad ji sveika, bet kaskart kažkas ne taip. Gabija vesdavo sveiką gyvenimo būdą, o nėštumo laikotarpiu saugojosi dar labiau. Paskutinį kartą jai pasidarė bloga darbe, greitoji pagalba nespėjo…
Duris užtrenkė už Martyno, ir Gabija, nualpusi, žlugo ant sofos. Jėgų rinkti daiktus nebuvo. Kur eiti? Ištekėjusi ji gyveno pas tetą, bet šios jau nebėra, o butą pardavė jos sūnus. Grįžti į kaimą Pušynę, pas močiutę? Nuomotis būstą? O darbas? Klausimai spietėsi galvoje, bet liko nedaug laiko galvoti.
Ryte duris atsidarė, ir į butą įžengė uošvė, Danutė.
„Nemiegi? Teisingai,“ – šaltai tarė ji. „Atėjau pažiūrėti, kad nieko nereikalingo nepaimtum.“
„Nesiruošiu pasiimti tavo sūnaus senų kojinių,“ – atkirto Gabija. „Ar skaičiuosime mano daiktus?“
„Kokia aštra! O anksčiau buvai tokia tyli, miela. Aš jau po pirmo karto sakiau Martynui, kad tu negimdysi.“
„Tai dėl to atėjote? Tada tylėkite ir žiūrėkite.“
„Kur vingiuoji servizą?“ – susirūpino uošvė.
„Jis mano, iš tėsos, atminimui apie ją.“
„Be jo čia tuščia bus!“
„Tai ne mano rūpestis. Bent jūs turėsite anūką.“
„Imk tik savo!“
„Nešiojamas kompiuteris mano, kavos aparatas ir mikrobangų krosnelė – kolegų dovana. Mašiną nupirkau prieš vestuves. Tavo sūnaus – savo.“
„Viską turi, o vaikų pagimdyti negali!“
„Tai ne jūsų reikalas. Matyt, taip Dievui buvo priimta.“
„Nesigaili, taip? Gal tu tyčia taip darydavai?“
„Nesąmones plepate. Man skauda net pagalvoti apie tai.“
Gabija apžvelgė butą – jos daiktų nebeliko. Šepetėlis, kosmetika, čempės… Kažką svarbaus ji pamiršo. Uošvė trukdė susikaupti. Prisiminė – katės statulėlė, močiutės atminimas. Viduje buvo slėptuvė su auskarais ir žiedu – ne brangūs, bet brangūs širdžiai. Martynas laikė ją šlamštu. Gal išmetė? Gabija atidarė balkoną.
„Ką ten užmiršai?“ – pasigirdo uošvės balsas. „Susirink ir lauk!“
Katė radosi, viskas vietoje. Dabar galima važiuoti.
„Čia raktai, viso gero. Tikiuosi, daugiau nesusitiksime.“
Gabija užsuko į ofisą. Ji buvo ant ligos atostogų, bet paprašė atostogų.
„Visi tau užuojauta,“ – tarė viršininkas. „Bet be tavęs sunku. Trys savaitės pakaks? Būk pasirengusi, pusė projektų be tavęs sustoja.“
„Gerai, tai išblaškys. Ačiū.“
„Reikia pagalbos?“
„Ne.“
„Pasirūpinsiu dėl atostoginių ir priedų.“
„Ačiū, beje.“
Gabija nesivargino ieškoti buto – nuvyko į Pušynę. Močiutės namas tuščiavo nuo jos mirties prieš trejus metus. Motinos Gabija nepažinojo – ši mirė gimdydama. Dabar ir pati Gabija negalėjo tapti mama…
Valanda kelyje – ir ji prie namo. Senas klevas, apsamanytos ramunės. Paskutinį kartą jie su Martynu buvo čia rudenį, kepė šašlykus. Gabija įvažiavo į kiemą, raktas nuo tvarto buvo name. Atvėrus duris, ji sustingo. Tyla. Ant stalo – purvinos puodelės, lėkštės. Ji gi valė paskutinį kartą! Kas nors čia buvo.
Dvi puodelės, tušti sulčių pakeliai, Martyno mėgstamo putoto vyno buteliai. Ne nuo rudens. Tai jis atvažiavo. Su kuo?
„Nesvarbu,“ – nusisuko Gabija. Reikia keisti spynas. Naujas pradžia, valymas, karšta vonia. Nusprendė nuplauti praeitį.
Staigiai beldimas į duris, paskui į langą.
„Kas ten?“
„Viskas gerai?“
„Taip…“ – nustebo ji.
Gabija išėjo. Prie namo stovėjo nepažįstamas.
„Atsiprašau, turbūt išgąsdinau,“ – jis tarė. „Aš kaimynas, visą dieną mačiau, kaip vargstatės. Paskui dūmai iš kaminGabija pajuto, kaip širdį užlieja šilta ramybė, nes šalia jos stovėjo žmogus, kuriam tikrai rūpėjo, o laukiantis kūdikis ir nauja šeima įrodė, kad gyvenimas nors ir suduoda smūgius, bet visada duoda antrą šansą būti laimingu.