Šokis dviem: istorija, prasidėjusi nuo hipertoninės krizės
Nijolė Didžiulienė atvyko į nedidelį Palangos sanatoriją, vilkindama tikrąją poilsį – pirmą kartą per daugelį metų. Be darbo, be skambučių, be rūpesčių. Tačiau poilsis prasidėjo netikėtai: koridoriuje į ją užsirieto jauna moteris baltame chalate, išsigandusi ir sutrikusi.
– Prašau, padėkite! Vyrui kitoje kambaryje bloga! Iškvieskite gydytoją!
– Aš gydytoja, – greitai atsakė Nijolė. – Vedkite.
Kambaryje ant sofos gulėjo išblyškęs vyras. Nijolė akimirksniu suvaldė situaciją: išmatavo spaudimą, nustatė, kad pacientas patiria hipertoninį priepuolį, davė vaistų.
– Viskas gerai, – tarė ji, kai į kambarį įbėgo budintis gydytojas ir slaugė. – Spaudimas pakilęs, bet nieko kritiško. Jau davau reikiamus vaistus.
– Jūs… čia dirbate? – nustebęs paklausė vyras, galįs atsigauti.
– Ne, atostogauju. Bent jau tikiuosi, – nusišypsojo Nijolė.
Taip ji susipažino su Artūru Didžiulisu – kaimynu aukšte, elegantišku, su žilomis smilkinėmis, protingu žvilgsniu ir liūdnai nusišypsojančiu veidu.
Nesisekęs romanas ir vakaras altanėlėje
Vėliau per pietus Nijolė pamatė, kad šalia Artūro sėdi puošni šviesiaplaukė mergina, suvarstyta suknele ir nuobodžiuoju veidu. Prie gretimo staliuko viena senutė pašnibždėjo:
– Tai jaunuolė, matyt, tikisi jo pinigų, bet pas jį sveikata nebe ta. Be to, girdėjau, kad su sanatorijos ūkvedžiu susidėjusi. Štai ir seniui spaudimas pašoko.
Nijolė klausėsi iš pakraščio ji pati puikiai žinojo tokių istorijų kainą. Jos paties vyras kadaise paliko ją dėl jaunesnės. Išėjo po dvidešimties metų santuokos, ieškodamas „antrojo kvėpavimo“, ir niekada daugiau neatsižvelgė atgal.
Betrayalė jos neišdraskė, bet išmokė atsargumo. Darbas, vaikai, tyli valia ir šalta galva – štai kas jai padėjo išgyventi. Ir štai dabar, po daugelio metų, vaikai jai padovanojo kelionę, kad bent šiek tiek pagyventų sau.
Nijolė pamėgo altanėlę tolimame parko kampe. Ten buvo vėsu, tylu, o virš galvos šnabždėjo lapų pasakos. Ji sėdėjo su knyga, kai ten užėjo Artūras.
– Galima prisėsti? Čia jūsų rojaus kampelis.
– Žinoma. Tik bijau, kad jūsų draugė jūsų jau ieško.
– Tegul ieško, – mostelėjo jis. – Tegul energiją išleidžia ne ant manęs.
Šokis, kuris viską pakeitė
Pokalbis užsitęsė. Artūras pasirodė jautrus, įdomus žmogus, su geru humoro jausmu ir giliu žvilgsniu. Jie kalbėjosi iki pat pietų, o vakare susitarė pasivaikščioti palei jūrą.
– O kaip jūs žiūrite į šokį, Nijolė Didžiulienė? – staiga paklausė jis.
– Kažkada labai mėgdavau…
– Tada eikime! Palyginti su mano amžininkėmis iš valgyklos, mes galėsime atrodyti kaip jaunuoliai.
Ji juokėsi. Juokėsi ir šoko. Ir stebėjosi, kaip lengva ant širdies.
Nuo to laiko jie susitikdavo kasdien. Kartais prie jų prisijungdavo ir ta pati šviesiaplaukė, Rasa. Tačiau jai akivaizdžiai buvo nuobodu. Pokalbiai jai buvo nesuprantami, o juokai – „pernelyg protingi“.
Pavydas kaip signalas pabaigai
Vieną dieną Nijolė išgirdo skandalą kitoje kambaryje. Moters balsas histeriškai rėkė:
– Tu visą laiką su ta seną gydytoja! Man čia nebeliko ko veikti!
Nijolė nusišypsojo. „Sena“ – tai juokinga. Ypač girdint iš merginos, kuriai trūksta tiek grožio, tiek proto.
Ryte Rasa išvažiavo. Artūras pagaliau atsikvėpė.
Bet Nijolė vis dar negalėjo suprasti: kodėl visa tai jai? Gal draugystės trokšta? Gal tiesiog dėkingas? O gal ieško gydytojos šalia, jei kas nutiks?
Tačiau per visą laiką jis nė karto nekalbėjo su ja apie sveikatą. Nė karto neprašė patarimo.
Šeimos diena – atviravimų akimirka
Sekmadienį pas Nijolę atvažiavo vaikai. Sūnus su žmona, duktė su mažyliais. Jie surengė pikniką už sanatorijos ribų. Artūras stebėjo iš tolo.
Nijolė pakvietė jį prisijungti. Pristatė kaip kaimyną. Artūras lengvai įsilietė į kompaniją, padėjo su kepsninė, juokėsi, klausė.
Vakare, kai visi išvažiavo, jie susitiko prie sanatorijos vartų.
– Jūs kokia liūdna. Viskas gerai?
– Tiesiog vaikai išvažiavo. Tai visada šiek tiek skauda.
– Jūs turite nuostabių vaikų, Nijolė. Gerai jums pavyduoju. Man su sūnumi viskas… kitaip. Jo motužuzdėjo, kai jam buvo dešimt. Po avarijos. Aš išgyvenau, ji – ne. Jis gyveno su mano tėvais. O aš bandžiau užsimiršti: iš pradžių varydavausi, po to – įsikasinau į darbą. Daugiau vesti nenorėjau. Kam? Po to atsirasdavo tokios kaip Rasa…
– Aš suprantu.
– Nuo pirmos dienos, kai jus pamatysau, galvojau: jei mano žmona būtų likusi gyva, ji būtų tokia kaip jūs.
– Nežinau… Aš jau per sen norėti tikėti vyrais. Per daug pergyvenau.
– Ir vis dėlto… Gal mums nereikia mirti vieniems?
Jie kalbėjo iki ryto. Du subrendę, išmintingi, šiek tiek nudegę gyvenimiški žmonės vienas kitame rado tai, ką seniai laikė prarasta.
Ir kai atėjo laikas išvažJie išvyko kartu, žinodami, kad tai tik pradžia naujai, netikėtai, bet taip šiltai užgimusiai istorijai.